Och te siwe włosy

Data:

Bez wątpienia większości z nas, siwe włosy kojarzą się z osobami starszymi, z naszymi babciami, dziadkami. Jednak, czy siwe włosy pojawiają się dopiero u osób, które ukończyły 60 rok życia? Czy może 30-latkowie także borykają się z tym problemem? A tak właściwie to dlaczego włosy zmieniają kolor i czy można jakoś zahamować, a przede wszystkim powstrzymać ten proces?

 

siwe włosy, siwienie, co na siwe włosy

 

Kiedy włosy zaczynają siwieć?

Niestety, nie mamy dla Was dobrych wiadomości. Nie prawdą jest, że włosy siwieją dopiero u osób starszych. Fizjologiczny proces siwienia może rozpocząć się już po ukończeniu 30 roku życia. Jednak we współczesnym świecie, który jest pełen nerwów i stresu możemy spotkać 20-letnie osoby, których skronie pokryte są już delikatnym szronem. Mamy wówczas do czynienia z tak zwanym  przedwczesnym siwieniem. 

 

Dlaczego włosy siwieją?

Za kolor włosów odpowiedzialne są melanocyty, które znajdują się w korzeniach włosa. Melanocyty są to komórki, które wytwarzają substancje koloryzujące, tak zwane melaniny. Melaniny w zależności od rodzaju pigmentu, możemy  podzielić na dwa rodzaje:

  • Eumelanina – barwnik ciemny, o odcieniu od brązowego do czarnego. 
  • Feomelanina – barwnik jasny, barwnik o kolorze od czerwonego do żółtego.

Pierwsze siwe włosy, pojawiają się w momencie, w którym melanocyty przestają prawidłowo funkcjonować. I co ciekawe, pierwsze siwe włosy w brew pozorom wcale nie są siwe, a białe bądź bladożółte. Dlaczego tak się dzieje? A mianowicie włosy przyjmują kolor keratyn, z których są zbudowane.

 

Co wpływa na rozpoczęcie procesu siwienia?

Prawdopodobnie, proces rozpoczęcia siwienia uwarunkowany jest genetycznie. Jeśli, któryś z rodziców zaczął siwieć w wieku 40 lat, występuje duże prawdopodobieństwo, że i w Twoim przypadku będzie podobnie. Z kolei jeśli rodzice są szpakowaci mimo upływających lat, to powinniście się tylko cieszyć.

Dieta uboga w witaminy i minerały powoduje, że włosy wcześniej pokrywają się siwym szronem. Najniebezpieczniejsze są niedobory biotyny czyli witaminy H, kwasu foliowego, kwasu pentotenowego, kwasu aminobenzoesowego oraz cynku, miedzi, żelaza i selenu. Do przedwczesnego siwienia może także przyczynić się zbyt mała ilość witaminy B12 (kobalaminy) jak i witaminy B5. 

Stres, przemęczenie czy  niedosypianie z całą pewnością wpływają także niekorzystnie na rozpoczęcie procesu siwienia.

 

 

Czy można powstrzymać, opóźnić siwienie włosów?

Niestety nic nie daje nam 100% pewności, że opóźnimy, oddalimy moment, w którym pojawi się nasz pierwszy siwy włos. Jest jednak kilka sposobów, które chociaż w niewielkim stopniu się do tego przyczynią.

W aptekach i drogeriach dostępne są kosmetyki, które zmuszają włosy do produkcji pigmentu w trzonie włosa. Zawierają one prekursor melaniny, która wnika w głąb włosa i reaguje z tlenem. Prekursor ten utlenia się, w wyniku czego powstają pigmenty identyczne z naturalnymi. Kosmetyki te działają niestety tylko na włosach w kolorze blondu i brązu.

Warto także zadbać o swoją dietę, która powinna być bogata m.in. w otręby pszenne, płatki owsiane i żytnie, pestki słonecznika, orzechy, jajka, dziki ryż jak również szereg owoców i warzyw np. pomidory, kalafior, buraki, pomarańcze, banany. Należy również zwrócić uwagę na drożdże, które zawierają bardzo dużo przyswajalnego białka jak i szereg witamin i minerałów, które poprawiają pigmentacje włosów.

Można także kupić w aptece zestaw witamin i minerałów, jednak zdecydowanie bardziej polecamy witaminy i minerały, które zawarte w zdrowych produktach.

Należy także ograniczyć stres, więcej czasu przeznaczyć na relaks, odpoczynek i sen.

Jeśli już niestety na naszej głowie pojawią się siwe włosy, trzeba pamiętać, że są one dużo słabsze i o wiele bardziej podatne na czynniki zewnętrzne. Dlatego lepiej ograniczyć używania suszarek, prostownic, z kolei upalnym latem czy mroźną zimą trzeba nosić okrycie głowy.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
15-5-2018
Ocena:
Na siwienie rzęs pomógł mi olejek rycynowy, niestety z włosami nie było już tak lekko. Szybko zaczęły mi siwieć i długo szukałam sposobu na cofnięcie tego procesu. W końcu trafiłam ma gray protect, wiadomo ze nie cofnie czasu i nie przywróci mi burzy kruczoczarnych włosów ale i tak jest kapitalny.
30-11-2015
Ocena:
na urodziny mojej mamy umówiłam nas do fryzjera na najnowsza kurację Replex, która odbudowuje mostki dwusiarczkowe włosa, sprawia, ze włosy sa mocniejsze i bardziej błyszczące. Ja juz byłam, podoba mi sie efekt - wiec zabieram swoja mame.