Halluksy to bolesna i bardzo uciążliwa dolegliwość stóp. Duży wpływ na jej powstawanie mają uwarunkowania genetyczne, ale nie oznacza to, że nie można im zapobiegać oraz leczyć. Czym zatem są te tajemnicze halluksy?
To popularna nazwa deformacji stopy. Inną funkcjonującą nazwą jest koślawość palucha, zaś posługując się medyczną nomenklaturą jest to deformacja stawu śródstopno-palcowego. A tak po ludzku – halluksami nazywamy wypukłość powstającą na wewnętrznej stronie stopy, której towarzyszy skrzywienie dużego palucha. Taką deformację z pewnością każdy widział, ale niewielu zastanawiało się czym jest spowodowana i czy wymaga leczenia.
Wśród głównych przyczyn powstawania halluksów wymieniane są przede wszystkim:
Spośród przyczyn zewnętrznych największe znaczenie ma nieodpowiednio dobrane obuwie, a dokładniej buty o wąskich czubkach oraz na wysokich obcasach. O sile oddziaływania takich butów na stopy może świadczyć chociażby fakt, że kobiet cierpiących z powodu halluksów jest dziesięciokrotnie więcej niż mężczyzn.
Poza wyraźną deformacją stopy halluksom towarzyszą również inne objawy. Często mamy tu do czynienia z silnym bólem wywołanym stanem zapalnym w obrębie stawu środstopno-palcowego. Nierzadko pojawia się również ból powodowany przez otarcia skóry w zbyt wąskich lub źle dobranych butach.
W przypadku tego schorzenia niezwykle istotna jest profilaktyka. Jeśli mimo to halluksy się rozwiną, należy niezwłocznie wybrać się do lekarza ortopedy. W początkowej fazie leczenia najprawdopodobniej zaleci on leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, aby zniwelować ból i powstający odczyn zapalny w stawie. Kolejnym krokiem jest stosowanie specjalnych „mini-łubków”, które pozwolą zminimalizować rozwój choroby. Lekarze niekiedy zalecają również różnego typu wkładki do butów, których celem jest zmniejszenie ryzyka dodatkowych otarć.
W przypadku, gdy halluksy są w mocno zaawansowanym stadium, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu zabiegu chirurgicznego. Po operacji konieczne jest czasowe unieruchomienie stopy, a następnie długa rehabilitacja. Warto jednak wiedzieć, że zazwyczaj leczenie operacyjne i rehabilitacja przynoszą doskonałe efekty.
„Na halluksy nie ma mocnych” – to często powtarzane twierdzenie, ale zupełnie nieprawdziwe, bowiem odpowiednia profilaktyka może bardzo wiele. Wprawdzie jedną z głównych przyczyn są, zdaniem lekarzy, predyspozycje genetyczne, na które nie mamy wpływu, jednak to nie zmienia faktu, że warto dbać o zdrowie swoich stóp. Trzeba pamiętać, iż „predyspozycje” nie oznaczają pewności wystąpienia schorzenia, a odpowiednie zapobieganie może dodatkowo opóźnić lub zmniejszyć objawy.
Zatem, aby nie było konieczności skarżenia się na ból stóp, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie buty. Muszą one mieć szerokie czubki, takie aby nie uciskały palców. Kolejną ważną rzeczą, o której należy pamiętać mówiąc o butach są obcasy. Najlepiej jeśli są one płaskie lub obcas ma ok. 2,5 cm. Wiele kobiet nie wyobraża sobie eleganckiego stroju bez czółenek. Jeśli należysz do tej grupy, najlepiej wybieraj takie z obcasem do 4-5 cm i nie noś ich dłużej niż 5. godzin dziennie. Dodatkowo, jeśli to możliwe, zmieniaj obuwie podczas dnia. Nie zapomnij także o kolejnym ważnym elemencie profilaktyki - czyli o ćwiczeniach stóp.
A zatem, profilaktyka na co dzień! I życzymy Wam zdrowych, pięknych stóp :)
Zdjecie: Fotolia all rights reserved
Ukończyłam Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.
Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.
Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.