Halluksy – czym są i jak się je leczy?

Data:

Halluksy to bolesna i bardzo uciążliwa dolegliwość stóp. Duży wpływ na jej powstawanie mają uwarunkowania genetyczne, ale nie oznacza to, że nie można im zapobiegać oraz leczyć. Czym zatem są te tajemnicze halluksy?

 

buty

 

Halluksy, co to takiego?

To popularna nazwa deformacji stopy. Inną funkcjonującą nazwą jest koślawość palucha, zaś posługując się medyczną nomenklaturą jest to deformacja stawu śródstopno-palcowego. A tak po ludzku – halluksami nazywamy wypukłość powstającą na wewnętrznej stronie stopy, której towarzyszy skrzywienie dużego palucha. Taką deformację z pewnością każdy widział, ale niewielu zastanawiało się czym jest spowodowana i czy wymaga leczenia.

 

Przyczyny powstania koślawości palucha

Wśród głównych przyczyn powstawania halluksów wymieniane są przede wszystkim:

  • skłonności genetyczne, 
  • płaskostopie
  • nadwaga, 
  • długie przebywanie w postawie stojącej lub siedzącej oraz 
  • źle dobrane obuwie. 

Spośród przyczyn zewnętrznych największe znaczenie ma nieodpowiednio dobrane obuwie, a dokładniej buty o wąskich czubkach oraz na wysokich obcasach. O sile oddziaływania takich butów na stopy może świadczyć chociażby fakt, że kobiet cierpiących z powodu halluksów jest dziesięciokrotnie więcej niż mężczyzn.

 

Halluksy – objawy

Poza wyraźną deformacją stopy halluksom towarzyszą również inne objawy. Często mamy tu do czynienia z silnym bólem wywołanym stanem zapalnym w obrębie stawu środstopno-palcowego. Nierzadko pojawia się również ból powodowany przez otarcia skóry w zbyt wąskich lub źle dobranych butach.

Leczenie halluksów

W przypadku tego schorzenia niezwykle istotna jest profilaktyka. Jeśli mimo to halluksy się rozwiną, należy niezwłocznie wybrać się do lekarza ortopedy. W początkowej fazie leczenia najprawdopodobniej zaleci on leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, aby zniwelować ból i powstający odczyn zapalny w stawie. Kolejnym krokiem jest stosowanie specjalnych „mini-łubków”, które pozwolą zminimalizować rozwój choroby. Lekarze niekiedy zalecają również różnego typu wkładki do butów, których celem jest zmniejszenie ryzyka dodatkowych otarć.

W przypadku, gdy halluksy są w mocno zaawansowanym stadium, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu zabiegu chirurgicznego. Po operacji konieczne jest czasowe unieruchomienie stopy, a następnie długa rehabilitacja. Warto jednak wiedzieć, że zazwyczaj leczenie operacyjne i rehabilitacja przynoszą doskonałe efekty.

 

Najważniejsza profilaktyka

„Na halluksy nie ma mocnych” – to często powtarzane twierdzenie, ale zupełnie nieprawdziwe, bowiem odpowiednia profilaktyka może bardzo wiele. Wprawdzie jedną z głównych przyczyn są, zdaniem lekarzy, predyspozycje genetyczne, na które nie mamy wpływu, jednak to nie zmienia faktu, że warto dbać o zdrowie swoich stóp. Trzeba pamiętać, iż „predyspozycje” nie oznaczają pewności wystąpienia schorzenia, a odpowiednie zapobieganie może dodatkowo opóźnić lub zmniejszyć objawy.

Zatem, aby nie było konieczności skarżenia się na ból stóp, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie buty. Muszą one mieć szerokie czubki, takie aby nie uciskały palców. Kolejną ważną rzeczą, o której należy pamiętać mówiąc o butach są obcasy. Najlepiej jeśli są one płaskie lub obcas ma ok. 2,5 cm. Wiele kobiet nie wyobraża sobie eleganckiego stroju bez czółenek. Jeśli należysz do tej grupy, najlepiej wybieraj takie z obcasem do 4-5 cm i nie noś ich dłużej niż 5. godzin dziennie. Dodatkowo, jeśli to możliwe, zmieniaj obuwie podczas dnia. Nie zapomnij także o kolejnym ważnym elemencie profilaktyki - czyli o ćwiczeniach stóp.

A zatem, profilaktyka na co dzień! I życzymy Wam zdrowych, pięknych stóp :)

 

Zdjecie: Fotolia all rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
23-10-2020
Ocena:
eej serio weszlam na ta strone z linku www.stophaluksom.com.pl/ i calkiem spoczko to wyglada, duzo przeroznych niedrogich klinow i takich tam rzeczy na haluksy tam maja. I tania wysylka. Skusilam sie, zobacze jak z realizacja i jaka jakosc. Dam znac.
25-8-2020
Ocena:
stophaluksom.com.pl jak już ;) też zamawiam z tej strony.
24-8-2020
Ocena:
a ja się tu zaopatruję w aparaciki czy jakieś inne cuda do stóp. tophaluksom.com.pl Niedrogo, szybka wysyłka i całkiem spory asortyment.
17-6-2020
Ocena:
ktos pytał o to gdzie można kupić Marciny ? Te oryginalne , polskie, mozna na allegro albo przez stronę producenta. stophaluksom.com.pl
Ja używam i są ok. I kupowałam własnie przez strone.
1-10-2019
Ocena:
A gdzie to jeszcze można kupic?
26-1-2017
Ocena:
Te aparaty korekcyjne Marciny są ok, ja kupiłam tutaj
sklep.perfekton.pl/szukaj?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=halluksy&submit_search=
13-9-2016
Ocena:
Oczywiście, że należy zapobiegać, ale kiedy jest już za późno to można tylko szukać najlepszego sposobu żeby uniknąć operacji. Sama nosiłam przez jakiś czas aparat Marcin i bardzo mi pomógł.
20-7-2016
Ocena:
Dobre obuwie to na pewno podstawa. Ale jak już wada się zaczyna pojawiać warto pomyśleć o tym żeby się nie pogłebiła. Do tego sprawdzony jest aparat korekcyjny polskiego producenta- Marcin. Z czystym sumieniem polecam.
7-7-2016
Ocena:
Butami problemu nie rozwiążesz... Jeśli boisz się operacji (i słusznie, bo często daje tylko efekt krótkotrwały), to sięgnij po aprat na haluksy Marcin. Jest wygody, bo ma elementy ze skóry, skuteczny i lepszy niż jego podróbki(możesz poczytać sobie o jego skuteczności na forach) i o wiele tańszy od jego zamienników. To Ci na pewno pomoże, a przynajmniej powstrzyma dalsze rozwijanie się problemu.