Kiedy za oknem wieje wiatr, pada deszcz i nastąpił spadek temperatury, obserwujemy coraz to większą ilość zachorowań. Bardzo dużo osób jest przeziębionych, kicha, kaszle, a czasami nawet walczy z podwyższoną temperaturą.
Przeziębienie to potoczna nazwa infekcji dróg oddechowych. Przeziębieniu najczęściej sprzyja niska temperatura i wychłodzenie organizmu. Jednak dlaczego tak się dzieje? Wszystko za sprawą wirusów, które najaktywniejsze stają się w niskich temperaturach. A kiedy jesteśmy osłabieni i wyziębieni, nasz organizm jest o wiele bardziej podatny na atak drobnoustrojów.
Jesienią i zimą nasłonecznienie jest o wiele mniejsze niż wiosną i latem, a więc jest niewystarczające dla naszego organizmu. Bo to właśnie promienie słoneczne odpowiedzialne są za produkcję witaminy D3, która ma duży wpływ na nasz układ immunologiczny.
Najczęściej zarażamy się drogą kropelkową. Wystarczy, że osoba chora kichnie bądź kaszlnie, a wirusy już krążą w powietrzu. Czasami dotniemy jedynie przedmiotu, na którym znajdują się zarazki i przeziębienie gotowe.
Jest kilka sposobów, które mogą nas uchronić przed przeziębieniem.
Z całą pewnością powinniśmy:
Jeśli niestety przeziębienie już się przyplątało to należy dużo odpoczywać i wygrzewać się w łóżku. Bardzo ważne jest również picie dużej ilości płynów i przyjmowanie witamin. Warto też jeść 5 porcji owoców i witamin dziennie, co z całą pewnością pomoże w szybszym powrocie do zdrowia.
Zanim wybierzecie się do apteki i kupicie ogromną ilość leków: na kaszel, katar, ból gardła, czy podwyższoną temperaturę, warto wypróbować domowe metody, które mogą okazać się w 100% skuteczne. Czosnek uważany jest za naturalny antybiotyk, który pomaga w walce z przeziębieniem i w walce z wirusami. Dlatego jeśli tylko pojawią się objawy przeziębienia to warto sięgnąć po kanapkę z masłem i czosnkiem.
Jeśli męczy kaszel, nie ma nic lepszego jak domowy syrop z cebuli. Wystarczy cebulę pokroić w drobne kawałki, zasypać cukrem i poczekać aż puści sok. To właśnie on jest naszym niezawodnym, naturalnym syropem.
Z kolei na ból gardła pomoże mleko z masłem i miodem. Do gorącego mleka dodajemy łyżeczkę masła, a po kilku minutach łyżeczkę miodu. Całość dokładnie mieszamy i pijemy małymi łyczkami.
W walce z przeziębieniem, pomocny może okazać się także miód z cytryną. Wystarczy obrać cytrynę ze skórki, pokroić w mniejsze kawałki, dodać 2 łyżki miodu i dokładnie pognieść, tak aby cytryna puściła sok.
Zdjęcie: Pixabay.com
Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.