Profilaktyka grypy sezonowej
Grypa sezonowa to ostra choroba wirusowa przenosząca się drogą kropelkową. Okres zwiększonej zachorowalności przypada na sezon jesień-wiosna. W niektórych przypadkach choroba potrafi mieć gwałtowny przebieg, a powikłania pogrypowe mogą być naprawdę groźne.
Jak się rozwija grypa?
Wirusy grypy atakują błonę śluzową dróg oddechowych chorego, przenikają do niej a następnie namnażają się, niszcząc w ten sposób komórki układu oddechowego. Grypa roznosi się niezwykle szybko i w bardzo łatwy sposób można się nią zakazić. Szczególnie niebezpieczne jest zakażenie grypą u kobiet ciężarnych, ze względu na ograniczoną możliwość podawania niektórych leków, czy zagrożenie dla dziecka.
Poza ludzkim organizmem wirusy grypy żyją około 2-3 godzin, a do zakażenia może dojść:
- drogą kropelkową - poprzez wdychanie uwalnianych podczas kaszlu lub kichania cząsteczek wydzieliny z dróg oddechowych zakażonej osoby.
- drogą kontaktową - poprzez kontakt z powierzchniami zanieczyszczonymi wydzieliną z dróg oddechowych chorego np. klamki, poręcze, uchwyty itd.
Grypa ma zazwyczaj gwałtowny początek i obejmuje kilka charakterystycznych objawów, które pojawiają się około 24-48 godzin od zakażenia. Najczęstsze objawy grypy to:
- Wysoka temperatura 38-40° C
- Ból głowy
- Dreszcze
- Bóle mięśniowo-stawowe
- Utrata apetytu
- Ból gardła
- Kaszel - początkowo suchy
- Osłabienie i 'rozbicie'
- Katar
- Bóle brzucha, nudności, biegunka - zwłaszcza u dzieci
UWAGA! Grypa jest znacznie poważniejsza od przeziębienia. A jej powikłania mogą doprowadzić do śmierci chorego.
Gdy choroba przebiega bez powikłań większość objawów utrzymuje się przez 7. do 10. dni.
Osoba dorosła jest zakaźna już dzień przed wystąpieniem u niej pierwszych objawów i zakaża przez około 5. dni. U dzieci okres ten jest dłuższy, bo maluchy są zakaźne nawet do 10. dni.
Sposoby zapobiegania grypie:
- Ubiór stosowny do pogody - Bardzo ważne jest, aby nie przegrzać, ani nie wyziębić organizmu. Należy pamiętać o nakryciu głowy, ciepłym obuwiu i opatuleniu okolic nerek.
- Urozmaicona dieta - W profilaktyce zachorowań szczególną rolę odgrywa białko, witaminy A, C, D i E oraz cynk, magnez, selen i żelazo.
- Ruch - Niezależnie od pogody należy spędzać na powietrzu przynajmniej godzinę dziennie.
- Odpoczynek - Właściwa ilość snu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
- Higiena - Należy często i dokładnie myć ręce ciepłą wodą z mydłem, regularnie wietrzyć pomieszczenie w którym przebywamy oraz pościel pod którą śpimy.
- Unikanie dużych skupisk ludzi
- Szczepienia- Szczepionkę przeciw grypie może przyjąć każdy (także dzieci po 6 miesiącu życia) pod warunkiem, że lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań.
Zdjęcie: Fotolia fot by © Piotr Marcinski