Dyskopatia kręgosłupa to dość szerokie pojęcie dotyczące schorzeń krążka międzykręgowego – dyskowatej struktury, która występuje pomiędzy kręgami (pełni on funkcję amortyzatora, ale też zapewnia kręgosłupowi ruchomość – dzięki niemu kręgi nie ocierają się o siebie). Dysk zbudowany jest z jądra miażdżystego otoczonego pierścieniem włóknistym.
Niestety często zwyrodnienie kręgosłupa poprzedzone jest dyskopatią. Często pod ta nazwą kryje się także schorzenie polegające na uwypukleniu się krążka, który drażni struktury nerwowe i powoduje ból.
Najsilniej odczuwanym objawem jest ból w chorym odcinku kręgosłupa, ale także jego promieniowanie na nerwy (rwa kulszowa), zaburzone czucie (drętwienie, mrowienie kończyn), niedowład albo nawet porażenie mięśni, słabsze odruchy ścięgniste, nasilony ból w określonych pozycjach.
Aby potwierdzić powyższe objawy, lekarz zwykle zaleca diagnostykę obrazową: zdjęcie z wykorzystaniem promieni rentgenowskich przodem i bokiem, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny kręgosłupa.
Zwykle dolegliwości udaje się zlikwidować stosując metody pooperacyjne, szczególnie, jeśli nie doszło do trwałego uszkodzenia dysku. Wówczas zaleca się fizjoterapię oraz takie zmiany w stylu życia, które spowodują usprawnienie całego ciała, a szczególnie mięśni podtrzymujących kręgosłup. Ważne jest też odpowiednie zmodyfikowanie miejsca pracy (bardzo istotne, jeśli ktoś pracuje w pozycji siedzącej), aby nie pogłębiało ono urazu.
Każdy silny, nawracający ból kręgosłupa powinien skłonić osobę odczuwającą go do wizyty u ortopedy. Odpowiednio wczesne leczenie i ćwiczenia pozwalają zwykle uniknąć bardziej zaawansowanej interwencji. Jednak, gdy zwyrodnienie kręgosłupa jest bardzo duże, operacja może okazać się konieczna. Wówczas usuwa się chirurgicznie część uciskającego nerwy jądra miażdżystego. Zdarza się i tak, że nawet takie zaawansowane metody leczenia nie przynoszą poprawy. Dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka schorzeń kręgosłupa: aktywny tryb życia, uprawianie sportu i dbanie o kręgosłup zanim zacznie boleć.
Zdjęcie: Fotolia fot. by © Valua Vitaly
Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl