Data publikacji:

Dyskopatia kręgosłupa - objawy, leczenie i ćwiczenia

Autor: Joanna Górnisiewicz

Dyskopatia kręgosłupa to dość szerokie pojęcie dotyczące schorzeń krążka międzykręgowego – dyskowatej struktury, która występuje pomiędzy kręgami (pełni on funkcję amortyzatora, ale też zapewnia kręgosłupowi ruchomość – dzięki niemu kręgi nie ocierają się o siebie). Dysk zbudowany jest z jądra miażdżystego otoczonego pierścieniem włóknistym.

 

dyskopatia-550x350

 

Niestety często zwyrodnienie kręgosłupa poprzedzone jest dyskopatią. Często pod ta nazwą kryje się także schorzenie polegające na uwypukleniu się krążka, który drażni struktury nerwowe i powoduje ból.

 

Objawy dyskopatii

Najsilniej odczuwanym objawem jest ból w chorym odcinku kręgosłupa, ale także jego promieniowanie na nerwy (rwa kulszowa), zaburzone czucie (drętwienie, mrowienie kończyn), niedowład albo nawet porażenie mięśni, słabsze odruchy ścięgniste, nasilony ból w określonych pozycjach.

 

Dyskopatia... ćwiczenia i leczenie

Aby potwierdzić powyższe objawy, lekarz zwykle zaleca diagnostykę obrazową: zdjęcie z wykorzystaniem promieni rentgenowskich przodem i bokiem, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny kręgosłupa.

 

Zwykle dolegliwości udaje się zlikwidować stosując metody pooperacyjne, szczególnie, jeśli nie doszło do trwałego uszkodzenia dysku. Wówczas zaleca się fizjoterapię oraz takie zmiany w stylu życia, które spowodują usprawnienie całego ciała, a szczególnie mięśni podtrzymujących kręgosłup. Ważne jest też odpowiednie zmodyfikowanie miejsca pracy (bardzo istotne, jeśli ktoś pracuje w pozycji siedzącej), aby nie pogłębiało ono urazu.

 

Każdy silny, nawracający ból kręgosłupa powinien skłonić osobę odczuwającą go do wizyty u ortopedy. Odpowiednio wczesne leczenie i ćwiczenia pozwalają zwykle uniknąć bardziej zaawansowanej interwencji. Jednak, gdy zwyrodnienie kręgosłupa jest bardzo duże, operacja może okazać się konieczna. Wówczas usuwa się chirurgicznie część uciskającego nerwy jądra miażdżystego. Zdarza się i tak, że nawet takie zaawansowane metody leczenia nie przynoszą poprawy. Dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka schorzeń kręgosłupa: aktywny tryb życia, uprawianie sportu i dbanie o kręgosłup zanim zacznie boleć.

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Valua Vitaly


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

para w łóżku

Ból podczas stosunku po porodzie – co to oznacza?

2022-07-04
Ból podczas stosunku po porodzie to dość często występująca przypadłość, która może wystąpić zarówno u kobiet, które rodziły w sposób naturalny, jak i tych, które przeszły cesarskie cięcie. Zazwyczaj przyczyną dolegliwości są zawirowania hormonalne i wynikające z nich niedostateczne nawilżenie pochwy, w rzadszych przypadkach – źle zagojona rana. Jeśli i ty odczuwasz dolegliwości bólowe w tracie współżycia, dowiedz się, jak możesz pokonać ten problem i kiedy udać się do lekarza.
ślub

Ślub konkordatowy - jakie dokumenty są potrzebne i do kiedy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego?

2021-05-19
Ślub to uwiecznienie miłości i zadeklarowanie chęci bycia razem. Młodzi ludzie, którzy pragną spędzić wspólnie resztę życia, powinni sformalizować swój związek. Do wyboru mają kilka opcji, tzn. ślub cywilny, ślub kościelny lub ślub konkordatowy. Właśnie to ostatnie rozwiązanie jest najbardziej popularne, łączy w sobie dwie pozostałe opcje. Na czym polega ślub konkordatowy i jakie formalności należy załatwić?
kobieta

Jak sobie poradzić ze zdradą emocjonalną?

2021-05-12
Zdrada w związku najczęściej kojarzy się ze zdradą fizyczną, która ma związek z cielesną bliskością z inną osobą niż partner czy partnerka. Ale to nie jedyny rodzaj zdrady. Równie niebezpieczna i często kończąca się rozstaniem jest zdrada emocjonalna. Jak sobie poradzić z tym zjawiskiem, na czym polega i czy można ją wybaczyć?
kalendarz

Ślub i wesele krok po kroku, czyli kalendarz młodej pary

2021-04-10
Ślub i wesele to niezwykle ważne wydarzenia w życiu każdej pary, która decyduje się na ten krok. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był to dzień wyjątkowy. Aby mogło tak być, konieczne jest zadbanie o wiele szczegółów i kwestii. Warto więc wiedzieć, jak planować ślub krok po kroku, by nie zapomnieć o wszystkich ważnych elementach organizacji tego wydarzenia. Kiedy zacząć zajmować się poszczególnymi kwestiami? Odpowiedzmy na to pytanie.
W każdym związku zdarzają się kryzysy. Jak sobie z nimi pora

Rodzaje kryzysów w związku. Etapy związku

2021-03-03
Czy Wasza miłość ma szansę przetrwać? Czy przeżyjecie kryzys? Sprawdź jakie etapy występują w związku, ile i jakie kryzysy mogą się pojawić na Waszej drodze.
Złamane serce zawsze boli. Skąd się bierze rozwód i jakie są

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

2021-03-02
Liczba rozwodów w Polsce rośnie z roku na rok. Sprawdź dlaczego ludzie się rozwodzą, jakie są najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństwa i jak znaleźć receptę na trwały związek.
Jak wygląda mapa erotyczna męskiego ciała, gdzie szukać męsk

Strefy erogenne u mężczyzn, czyli jak podniecić faceta

2021-02-26
Sprawdź jak podniecić chłopaka, gdzie umiejscowione są najważniejsze strefy erogenne u mężczyzn, jak znaleźć męski punkt g. Słowem odkrywamy tajniki sztuki kochania i podniecania męskiego ciała.