Data publikacji:

Pomysły na przywitanie noworodka w domu – jak przywitać noworodka w domu?

Moment, w którym świeżo upieczona mama i jej dziecko wracają do domu ze szpitala, jest naprawdę wyjątkowy – trzeba się zatem na niego odpowiednio przygotować. Oto ciekawe pomysły na przywitanie noworodka w domu i garść bardzo przydatnych wskazówek.
jak przywitać noworodka

Pomysły na przywitanie noworodka w domu

Jako głowa rodziny z pewnością zastanawiasz się, jak przywitać noworodka w domu. Rzeczywiście, moment powrotu mamy i maluszka ze szpitala jest długo wyczekiwany i wyjątkowy, dlatego warto tę chwilę wyjątkowo „oprawić”. Oto kilka pomysłów.
  • Pomysły na przywitanie noworodka w domu – dekoracje
Noworodkowi jest wszystko jedno, czy przygotujesz dekoracje na jego cześć, czy z nich zrezygnujesz, za to przyszła mama na ich widok z pewnością wzruszy się do łez – warto zatem się postarać.Dobry pomysł na urocze powitanie mamy i dziecka w domu to rozwieszenie transparentu. Mogą znaleźć się na nim zdania takie jak: „Witajcie w domu”, „Tęskniliśmy!” czy „Nareszcie razem!”. Jeśli w domu jest już starsze dziecko, powinno ono mieć swój wkład w tworzenie napisu – może np. napisać jedno słowo albo odcisnąć ślad swojej rączki (przyda się farbka).
Świetny pomysł na powitanie noworodka w domu to również zadbanie o inne dekoracje – balony, girlandy i kwiaty. Kupując te ostatnie, koniecznie zwróć uwagę na ich zapach – nie może być zbyt intensywny, ponieważ będzie drażnił zarówno mamę, jak i dziecko. Z pewnością „odpadają” np. lilie.

Świeżo upieczona mama z pewnością zachwyci się również na widok oprawionej metryczki dziecka. Powinny znaleźć się na niej takie dane jak data przyjścia na świat, wzrost oraz waga. Ten wyjątkowy moment można uczcić lampką szampana.

Oczywiście powinien być to napój bezalkoholowy (jeśli w domu jest starsze dziecko, niech jest to szampan w wersji dla najmłodszych). Takim szampanem toast będą mogli wznieść wszyscy członkowie rodziny.

Prezent na przywitanie noworodka

Przygotowując się do powitania rodziny, nie zapominaj o prezencie dla maluszka. Może być to miś szumiś, karuzelka, klasyczny miś do przytulania albo np. zestaw grzechotek. Ważne, aby był to przedmiot pamiątkowy, a nie np. fotelik samochodowy. Jeśli chcesz, do upominku możesz dołączyć kartkę z życzeniami. Dziecko jej oczywiście nie przeczyta, ale po latach z pewnością będzie ona dla niego bardzo ważna.

Powitanie mamy i dziecka w domu – ważne zasady dla taty

Wyżej wymienione pomysły na przywitanie noworodka w domu to oczywiście nie wszystko, o czym powinien pamiętać świeżo upieczony tata. Aby jego partnerka była naprawdę szczęśliwa i aby poczuła się doceniona oraz zaopiekowana, ważne jest jeszcze dopilnowanie kilku „drobiazgów”.
  • Zapewnij wam prywatność
Powitanie noworodka w domu to bardzo intymny, rodzinny moment – bardzo prawdopodobne jest, że wracająca ze szpitala kobieta nie życzy sobie żadnych gości. Dlatego zadzwoń do najbliższych i poinformuj ich, że wszystko jest w porządku oraz że odezwiesz się później, by ich zaprosić na konkretny dzień. To delikatny sposób na przekazanie, że akurat dzisiaj chcecie być sami.
  • Posprzątaj lub zatrudnij kogoś, kto to zrobi
Chyba nic nie jest w stanie wyprowadzić z równowagi kobiety po porodzie tak szybko, jak bałagan w domu, do którego wraca. Zadbaj zatem, by wszystko lśniło. Jeśli nie masz na to czasu – bo na przykład bardzo dużo pracujesz, zatrudnij kogoś, kto odpowiednio przygotuje mieszkanie lub dom.
  • Przygotuj dla niej strefę komfortu
Jak przywitać mamę z noworodkiem w domu, by móc cieszyć się zachwytem tej pierwszej? To proste – zapewnij jej kącik komfortu. Może być to nowy bujany fotel, w którym będzie mogła wygodnie karmić, a może być to i nowy, miękki koc oraz kilka pięknych poduszek na kanapie.
  • Spraw jej prezent
Pokaż partnerce, że o niej myślisz. Będzie zmęczona i obolała, więc z chęcią „wskoczy” w nowy szlafrok i piękne kapcie. Zapewnij jej też czyściutkie, pachnące ręczniki w łazience.
  • Zadbaj o jedzenie
Dobre powitanie mamy i dziecka w domu oznacza również zatroszczenie się o zawartość lodówki. Zadbaj o obiady na co najmniej 3-4 dni – możesz gotować albo zamawiać dania z restauracji (np. tzw. „dania dnia”, które są duże, zazwyczaj smaczne i względnie tanie). Raczej nie kupuj gotowych dań w słoikach – najczęściej smakują dość kiepsko i są niskiej jakości.
  • Zadbaj o czystą pościel
Każda kobieta doceni ten drobny gest. To szalenie miłe uczucie – móc po kilku dniach spędzonych w szpitalu położyć się we własnym łóżku, w pięknie pachnącej pościeli.

Powitanie noworodka w domu – czego nie robić?

Aby powitanie noworodka w domu przebiegło w miłej atmosferze, pamiętaj, aby nie popełnić żadnego z poniższych błędów.
  • Pozostawienie śladów po „pępkowym”
Jeśli niedawno wraz ze znajomymi świętowałeś przyjście dziecka na świat, dokładnie sprzątnij dom lub mieszkanie. Zapach alkoholu albo klejąca się podłoga to rzeczy, które w sekundę mogą doprowadzić młodą mamę do złości.
  • Zapewnienie pomocy
Niektóre kobiety pragną pomocy swojej mamy czy teściowej, inne – absolutnie nie. Jeśli wiesz, że twoja partnerka należy do tej drugiej grupy, nie uszczęśliwiaj jej na siłę, zapewniając towarzystwo.
  • Skupienie uwagi jedynie na noworodku
Pamiętaj, że to powitanie mamy i dziecka w domu, a nie tylko samego noworodka. Zadbaj, by partnerka czuła się zaopiekowana. Uwaga! Jeśli w domu jest już starsze dziecko, to nie kieruj uwagi jedynie na noworodka również ze względu na nie. Zapewnij mu odpowiednią porcję troski – w przeciwnym razie będziesz musiał zmierzyć się z pierwszym atakiem zazdrości albo po prostu ze smutkiem.
Autor: Robert Wojtaś