Data modyfikacji:

Czy można jeść sushi w ciąży?

Jeśli jesteś w ciąży, to prawdopodobnie przestałaś jeść sushi z uwagi na dobro dziecka. Czy wiesz jednak, że to wyrzeczenie jest trochę „na wyrost”? Sprawdź, jakie sushi w ciąży nie zaszkodzi dziecku i przestań odmawiać sobie tej drobnej przyjemności. 
sushi w ciąży

Sushi – zdrowe i pyszne

Sushi jest obecnie jednym z najbardziej popularnych dań na świecie. Jest wykwintne, lekkostrawne i smaczne, więc nic dziwnego, że szybko zyskało miliony zwolenników. Pytanie tylko: czy sushi jest zdrowe?

Okazuje się, że jak najbardziej. Zarówno ryby, jak i owoce morza, są doskonałym źródłem selenu, witaminy D, witaminy z grupy B, białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także fosforu. Należy również zauważyć, że ważnymi składnikami sushi są warzywa i owoce, które również zawierają niezwykle dużo minerałów i witamin. 

Tak fantastyczny skład sushi powoduje, że pozytywnie wpływa ono na zdrowie. Wiadomo na przykład, że poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego, poprawia odporność, wspiera układ naczyniowy, świetnie działa na wzrok i tarczycę, a do tego – z uwagi na niską zawartość kalorii, sprzyja odchudzaniu się bądź utrzymywaniu wagi w ryzach. 

Sushi w ciąży a społeczne przekonania

Choć sushi ma naprawdę świetny skład, a jego spożywanie sprzyja zdrowiu, wiele osób automatycznie wrzuca je na listę rzeczy niewskazanych dla kobiet w ciąży. Wynika to z przekonania, że surowe mięso czy surowe ryby mogą być źródłem groźnych dla płodu bakterii. 


Przeczytaj także: Błonnik w ciąży. Czy warto włączyć go do diety?


Należy jednak zauważyć, że nie zawsze jedzenie sushi w ciąży musi wiązać się z zagrożeniem. Istnieje mnóstwo alternatywnych odmian tego pysznego dania, które ciężarna może spożywać bez najmniejszych wyrzutów sumienia – przykładem jest sushi z pieczonymi albo grillowanymi składnikami.  

Czy w ciąży można jeść sushi?

Jeśli uwielbiasz sushi, to dobra wiadomość jest taka, że możesz je jeść. Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.

  • Sushi w ciąży – bezpieczne składniki

Jako przyszła mama śmiało możesz sięgać po składniki grillowane, gotowane, a także pieczone. Dotyczy to zarówno owoców morza, jak i ryb. Oczywiście śmiało możesz też zajadać się sushi z warzywami i/lub owocami. 

  • Sushi w ciąży – składniki, których warto unikać

W ciąży zrezygnuj z sushi z surowych ryb oraz owoców morza, na wszelki wypadek daruj sobie również wędzoną rybę oraz paluszki krabowe. Ostatnie z wymienionych to nierzadko produkty bardzo kiepskiej jakości, niezalecane kobietom w ciąży. 

  • Sushi w ciąży – algi

Jeśli tylko masz ochotę, możesz jeść sushi z algami Nori. Zrezygnuj z nich tylko w przypadku, gdy twoja dieta jest bardzo bogata w jod – nadmiar tego pierwiastka może prowadzić między innymi do zaburzeń pracy tarczycy. 

  • Sushi w ciąży – sos sojowy

Sos sojowy – niezbędny element posiłku z sushi w roli głównej, raczej nie zaszkodzi dziecku. Może natomiast zaszkodzić tobie. Sos ten ma bardzo dużo sodu, dlatego nasila obrzęki i zwiększa ciśnienie tętnicze. 

Sushi w ciąży – jak wybrać lokal?

Dla dobra kobiety w ciąży oraz jej nienarodzonego dziecka bardzo ważne jest, aby jadła ona sushi tylko w sprawdzonych miejscach. To wszystkie te restauracje, które cenione są za restrykcyjne podejście do świeżości składników oraz czystości w kuchni. 

Jeśli znasz taką restaurację, śmiało możesz się do niej udać – uprzedź tylko personel, że jesteś w ciąży i poproś o doradzenie w kwestii odpowiednich dań. 
Uwaga! Pamiętaj, że zamawiając sushi, możesz poprosić o okazanie przykładowego opakowania po rybach, które kupuje dana restauracja. Najzdrowsze ryby są oznaczone certyfikatem MSC – to takie, które łowi się w sposób zrównoważony, na bezpiecznych i czystych łowiskach.

Sushi w ciąży – czy przyszła mama może jeść sushi z marketu?

Jeszcze niedawno sushi było przysmakiem serwowanym jedynie w restauracjach, w dodatku nielicznych. Z czasem trend na japońskie przekąski stał się tak silny, że gotowe zestawy zaczęły być dostępne nawet w marketach i dyskontach spożywczych. I tu pojawia się pytanie: czy kobieta w ciąży może pozwolić sobie na zjedzenie takie dania?

Niestety odpowiedź brzmi: nie. Nigdy nie wiadomo, w jakich warunkach zostało przygotowane takie sushi oraz jak je przechowywano. Pamiętaj, że produkty w marketach bywają przemieszczane przez klientów z miejsca na miejsce i odkładane przez personel sklepu dopiero po kilku godzinach. Po takim czasie sushi zdecydowanie może już się zepsuć i stanowić zagrożenie nie tylko dla kobiety w ciąży oraz jej dziecka, ale także dla każdej innej osoby. 

Dlaczego w ciąży nie można jeść sushi z surową rybą?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego w ciąży nie można jeść sushi z surową rybą oraz owocami morza, czyli najbardziej klasycznej odmiany tego dania. Otóż spożywanie takiej potrawy jest ciężarnym odradzane z uwagi na to, że zarówno owoce morza, jak i surowe ryby, mogą być źródłem bardzo groźnych bakterii oraz pasożytów. Zdarza się również, że w sushi z surowymi dodatkami znajdują się pałeczki listeriozy. To choroba groźna nie tylko dla płodu, ale również dla samej matki – powoduje między innymi zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, zakażenie spojówek, zapalenie szpiku, kości, stawów, węzłów chłonnych, zapalenie mięśnia sercowego, a także zakażenie żołądkowo-jelitowe. 

Podsumowując: sushi w ciąży nie jest specjalnie zakazane. Warto jednak wybierać takie odmiany tego dania, które na pewno są bezpieczne dla rozwijającego się dziecka, czyli np. sushi ze smażonymi krewetkami albo pieczonym łososiem. Jeśli mięsne składniki dania zostały poddane obróbce cieplnej, ryzyko zarażenia się matki groźnymi bakteriami jest w zasadzie znikome. 


Autor: Robert Wojtaś