Data modyfikacji:

Uczulenie na mleko modyfikowane: jakie są objawy?

U małych dzieci dość często występuje uczulenie na mleko modyfikowane, a dokładnie – na białko mleka krowiego zawarte w mieszankach. Sprawdź, jakie są objawy tego typu alergii i co robić, gdy wystąpią u niemowlęcia.
mleko modyfikowane

Uczulenie na mleko modyfikowane – dlaczego mleko uczula?

Uczulenie na mleko modyfikowane to jeden z typów alergii pokarmowej. Jest ona dość często diagnozowana u dzieci, co wynika z faktu, że układ odpornościowy niemowląt nie jest dojrzały i nadmiernie reaguje na białko mleka krowiego. W efekcie tej nadmiernej reakcji w organizmie dziecka powstają substancje takie jak histamina i dochodzi do pojawienia się niepożądanych objawów.

Warto wspomnieć, że alergia na mleko modyfikowane, a dokładnie na białka mleka krowiego, jest dziedziczona. Jeśli jedno z rodziców również na nią cierpi bądź cierpiał, ryzyko wystąpienia symptomów u dziecka wynosi nawet do 40%. Jeśli z kolei oboje rodzice mają lub mieli tego typu alergię, prawdopodobieństwo, że dziecko ją odziedziczy, to nawet do 80%.

Nagła alergia na mleko modyfikowane – czy to możliwe?

Wielu rodziców zastanawia się, czy istnieje możliwość, aby u dziecka wystąpiła nagła alergia na mleko modyfikowane. Odpowiedź brzmi – to zależy. Objawy uczulenia mogą wystąpić nagle u dziecka, które po raz pierwszy otrzymało mleko modyfikowane (a wcześniej było karmione piersią). Jest to typowa reakcja organizmu na alergen.

Nie jest jednak możliwe (a w każdym razie jest to wysoce nieprawdopodobne), aby u dziecka, które jest sztucznie karmione, wystąpiła nagła alergia na mleko modyfikowane – zwłaszcza jeśli rodzice nie zmienili mieszanki. Objawy alergii, które pojawiają się u dziecka karmionego tym samym mlekiem od kilku miesięcy, prawdopodobnie mają związek z podaniem maluszkowi innego nowego składnika (czekolada, pieczywo, miód itp.).

Alergia na mleko modyfikowane – objawy

Uczulenie na mleko modyfikowane objawia się w sposób niejednoznaczny, tj. symptomy mogą wskazywać również na inne dolegliwości czy schorzenia. Niemniej warto pomyśleć właśnie o alergii, gdy u dziecka pojawiają się:
  • Zmiany skórne
Alergia na mleko modyfikowane dość często objawia się czerwonymi, suchymi plamami powstającymi głównie na policzkach (są to bardzo czerwone, błyszczące plamy). Mogą pojawiać się również krostki, wypryski, czasem grudki.
  • Problemy pokarmowe
U dzieci z tego typu alergią często występują problemy pokarmowe. Najczęściej jest to nasilone ulewanie, trwające wiele godzin kolki oraz silne wzdęcia. Może się również zdarzyć, że w stolcu dziecka pojawi się krew albo że kupka będzie miała bardzo silny, niezwykle nieprzyjemny zapach oraz zielony kolor.
  • Objawy ze strony układu oddechowego
U co trzeciego dziecka, u którego występuje alergia na mleko modyfikowane, można zaobserwować objawy takie jak nieżyt nosa i świszczący kaszel.

Uczulenie na mleko modyfikowane – objawy. Co robić?

W sytuacji, gdy u dziecka pojawiają się wymienione wyżej objawy (wszystkie lub tylko część, np. czerwone plamy, brzydki zapach stolca), należy skonsultować się z lekarzem pediatrą. Lekarz może zadecydować o konieczności przeprowadzenia badań z krwi, o wiele częściej jednak pomija się ten etap, od razu zalecając rodzicom karmienie dziecka specjalnymi mieszankami. Jeśli diagnoza jest trafna, objawy uczulenia na mleko stopniowo zanikają w ciągu 2-4 tygodni.

Czy uczulenie na mleko modyfikowane może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego?

Wstrząs anafilaktyczny to bardzo poważna, zagrażająca życiu reakcja alergiczna. Należy wiedzieć, że w przypadku silnego uczulenia na białko mleka krowiego również może ona wystąpić – zdarza się to jednak niezwykle rzadko. Objawy wstrząsu anafilaktycznego to między innymi intensywny świąd skóry, obrzęk ust i oczu, wysypka, trudności z oddychaniem, a w końcu utrata przytomności. W przypadku wystąpienia u dziecka takich symptomów należy jak najszybciej wezwać pogotowie albo zawieźć malca do najbliższego szpitala.

Alergia na białko mleka krowiego – jakie mleko modyfikowane podaje się alergikom?

Uczulenie na mleko modyfikowane leczy się poprzez wprowadzenie diety eliminacyjnej, czyli zaprzestanie podawania alergenu – w tym przypadku będzie to oczywiście białko mleka krowiego. Innymi słowy, dziecko, które cierpi na tego typu alergię, powinno zacząć otrzymywać specjalne mieszanki mlekozastępcze, które zawierają hydrolizaty białkowe. Są to produkty przepisywane na receptę. W tym miejscu należy wyraźnie zaznaczyć, że odradza się rodzicom działanie „na własną rękę” i podawanie dziecku z alergią:
  • mleka sojowego; soja, podobnie jak mleko, często uczula, ponadto mleko sojowe nie będzie dostarczało niemowlęciu wszystkich, niezbędnych dla zdrowego rozwoju składników,
  • mleka HA; mleko HA to mleko hipoalergiczne – nie sprawdza się u dzieci z objawami alergii, ponieważ, podobnie jak mleko modyfikowane, zawiera białko mleka krowiego,
  • mleka koziego; mleko kozie zawiera zbyt mało ważnych dla rozwoju dziecka witamin i składników mineralnych.
Uwaga! Jeśli u dziecka została zdiagnozowana alergia na mleko modyfikowane, należy z dużą uwagą podejść do rozszerzania diety maluszka. W szczególności nie należy mu podawać żadnych jogurtów, kefirów, serków homogenizowanych, czekolady, a także większości ciastek i niektórego pieczywa.

Czy uczulenie na mleko modyfikowane może przeminąć?

Alergia na mleko modyfikowane, a dokładniej na białko mleka, u większości dzieci ustępuje do trzeciego roku życia. Stąd też wielu specjalistów radzi, aby co jakiś czas, np. co 5-6 miesięcy, podawać dziecku produkty mleczne w małych ilościach i obserwować reakcję organizmu.
Zdjęcie: Rido81 / Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.