Data publikacji:

Badania prenatalne - Kordocenteza

Autor: Sylwia Wanowicz

Jednym z badań inwazyjnych, obciążonych pewnym ryzykiem poronienia, jest kordocenteza. Przeprowadza się ją dość rzadko, jedynie w wyjątkowych przypadkach, w których istnieje uzasadnione podejrzenie, że dziecku grozi poważna choroba, decydująca o życiu, śmierci lub trwałym kalectwie.

 

prenatalne badania inwazyjne, kordocenteza

 

Czym jest kordocenteza?

Kordocenteza to badanie prenatalne, w ramach którego przeprowadza się analizę biochemiczną krwi pępowinowej dziecka. Metoda ta jest wysoce wyspecjalizowana, a sama procedura trudna do przeprowadzenia, szczególnie w sytuacji nieprawidłowego umiejscowienia łożyska. Pod pewnymi względami jest podobna do amniopunkcji i biopsji kosmówki. Jednak w przeciwieństwie do nich, nie jest w stanie wykryć nieprawidłowości cewy nerwowej, takich jak na przykład rozszczep kręgosłupa. Wykrywa natomiast zaburzenia chromosomowe między innymi zespół Downa, niektóre wady rozwojowe płodu, niedokrwistość czy wady serca. Jest również bardzo istotnym badaniem w diagnostyce chorób hemolitycznych płodu (wynikających z konfliktu serologicznego).

Próbkę pobranego preparatu (w tym przypadku krwi), podobnie jak w przypadku innych badań prenatalnych, analizuje się pod kątem wystąpienia problemów genetycznych lub istniejących zakażeń. Ponadto, kardocentezę przeprowadza się jeszcze w innym celu – może być ona wykorzystywana dla transfuzji krwi lub podania leków przez pępowinę. Badanie można wykonać po 18. tygodniu ciąży. Główną zaletą kordocentezy jest jej szybkość – na wyniki czeka się zazwyczaj nie dłużej niż 72 godziny. W niektórych przypadkach można je mieć nawet w ciągu 2 godzin. Przeciwwskazaniami do wykonania tego badania inwazyjnego są: WZW typu B i C u matki oraz HIV u matki.

 

Jak wykonuje się badanie?

Badanie kordocentezy przeprowadza się z użyciem ultrasonografu, dzięki któremu lekarz może określić dokładne położenie łożyska i pępowiny. Następnie, przez ścianę jamy brzusznej i macicę, do pępowiny wprowadzana jest igła. Przez nią pobierana jest mała próbka krwi, która w zostaje przebadana w warunkach laboratoryjnych.

Największym ryzykiem związanym z kordocentezą jest poronienie. Zdarza się to mniej więcej raz na 100 procedur. Do innych zagrożeń związanych z badaniem należą: niewielkie krwawienie w miejscu, w którym wbijano igłę, zakażenie, zmniejszenie tętna płodu, lub przedwczesne pęknięcie błon płodowych.

Każda para, która spodziewa się dziecka i w związku z czynnikami ryzyka niepokoi się, że może się ono urodzić chore, powinna wziąć pod uwagę przeprowadzenie tego badania. Decyzję o kordocentezie należy skonsultować z lekarzem, gdyż w niektórych przypadkach może się okazać, że ryzyko związane z przeprowadzeniem samego badania jest większe, niż potencjalne problemy płodu.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Alliance All right reserved


Autor

Komentarze
16-03-2018
Ocena:
Niestety chyba czeka mnie to badanie. Stresuję się - nie wiem czy bardziej ryzykiem powikłań czy ewentualnym wynikiem. Trzymajcie kciuki!
powiększony jajnik

Co oznacza powiększony jajnik? Czy to objaw ciąży?

2024-08-13
Powiększony jajnik to jeden z objawów, który warto skonsultować z ginekologiem. Przyczyn może być wiele. Niektóre kobiety wiążą taki stan z ciążą – czy słusznie? Przeczytaj nasz artykuł, w którym sprawdzamy, co oznacza powiększony jajnik i czy jest on objawem ciąży. Dzięki tym informacjom rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości.
badanie gbs w ciąży

Badanie GBS w ciąży: co to jest, jak się przygotować? GBS a współżycie. Wszystko na temat GBS

2022-11-16
Wykonanie badania GBS jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Jest to badanie mające na celu wykryć, czy kobieta w ciąży jest zarażona paciorkowcem w pochwie. Podczas porodu bakteria ta może przenieść się na dziecko. Badanie GBS wykonać należy pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat badania GBS!
progesteron w ciąży

Progesteron w ciąży. Jakie normy? Co oznacza zbyt wysoki lub zbyt niski progesteron

2021-08-14
Okres ciąży to czas ogromnych zmian hormonalnych w ciele kobiety. Jednym z najważniejszych hormonów, które odgrywają istotną rolę w tym procesie, jest progesteron. To dzięki niemu błona śluzowa macicy jest przygotowana na zagnieżdżenie się zarodka, a także umożliwia rozwój łożyska. W tym artykule omówimy, czym jest progesteron, jakie są jego normy w ciąży oraz kiedy należy go badać. Znajdziesz tu również informacje na temat, jakie są jego normy w ciąży oraz co oznacza, kiedy jest go za dużo lub za mało. Zapraszamy do lektury!
badanie glukozy w ciąży

Badanie glukozy w ciąży. Co oznaczają wyniki?

2021-06-18
Choć ciąża to piękny stan, w czasie jej trwania organizm jest bardziej podatny na wystąpienie pewnych chorób – przykładem jest choćby cukrzyca. Aby ją rozpoznać, niezbędne jest oznaczenie poziomu glukozy we krwi. Wyjaśniamy, jak przebiega badanie glukozy w ciąży, kiedy należy je wykonać i dlaczego jest to tak ważne.
jakich badań nie wolno robić w ciąży

Jakich badań nie wolno robić w ciąży?

2020-09-02
W czasie ciąży kobieta jest poddawana wielu badaniom, które mają za zadanie sprawdzić stan zdrowia jej, jak i dziecka. Jest jednak szereg badań, których nie moż...
cytologia nowa metoda

Cytologia - badanie, które ratuje życie

2019-11-19
Dlaczego zaawansowany rak szyjki macicy zbiera w Polsce żniwo, podczas, gdy są kraje w Europie, gdzie lekarze nie mają już okazji widywać zaawansowanych stadiów...
usg wady genetyczne

Wady genetyczne płodu

2019-08-01
O wadach genetycznych płodu staramy się nawet nie myśleć. Jeśli nawet podczas badania prenatalnego, gdzieś tam w środku pojawia się lęk i niepokój, to i tak prz...