Data publikacji:

Czym martwią się przyszli ojcowie?

Autor: Marek Pisarczyk

Gdy dowiedziałem się, że będę tatą w mojej głowie zaczęły roić się najróżniejsze obawy. Można powiedzieć, że ilu ojców – tyle zmartwień. Generalnie jednak da się wskazać kilka typowych bolączek przyszłych ojców. Oczywiście u różnych osób będą one występowały w różnym nasileniu. Czym zatem martwi się mężczyzna dowiadując się, że u jego boku stoi kobieta w ciąży?

 

tata przytulający niemowlaka

Będę ojcem - pierwsze ważne wątpliwości

Niewątpliwie pierwszym, nasuwającym się pytaniem każdego przyszłego ojca jest: co teraz będzie? A więc: ‘Kto się będzie zajmował dzieckiem gdy żona wróci do pracy?’, ‘Co z karierą zawodową moją i mojej partnerki?’, ‘Czy podołamy finansowo takiemu wyzwaniu?’, ‘Jak pomieścimy się w naszym małym mieszkaniu?’. Na te i wiele innych problemów nie da się natychmiast znaleźć najlepszej odpowiedzi. Z reguły znalezienie optymalnego rozwiązania wymaga sporo czasu, a rozwianie wątpliwości przychodzi powoli – po wielu dyskusjach, przemyśleniach i bezsennych nocach. Przede wszystkim więc należy uzbroić się w cierpliwość i nie łudzić się, że na wszystkie pytania znajdzie się odpowiedź natychmiast.

Rodzicielstwo - pytania o przyszłość

Inne wątpliwości rodzą się wtedy, gdy wybiega się myślami kilka lat w przyszłość. ‘Jak wychowam mojego syna/córkę?’, ‘Czy będę dobrym ojcem?’, 'Jak sobie poradzę jeśli trafię na małego buntownika?', ‘Czy sobie poradzę?’. Sam fakt, że się pojawiają, świadczy o dużej dojrzałości i odpowiedzialności przyszłego ojca.


Niestety, albo stety należą do tych pytań, na które odpowiedź przyniesie samo życie i to zazwyczaj w przyszłości. Z tego względu, zadręczanie się nimi jeszcze przed porodem, czy zaraz po nim, zwyczajnie nie ma sensu. Istnieje wprawdzie na nie odpowiedź, ale jest ona bardzo ogólna i relatywna. Brzmi: Twoje dzieci będą takimi ludźmi, jakim Ty jesteś człowiekiem. Jedyne co można zrobić, to dokładać wszelkich starań by być dobrym mężem i człowiekiem, a reszta przyjdzie sama. Dzieci bowiem, za pomocą obserwacji, biorą z nas więcej przykładu niż jesteśmy w stanie przypuszczać.

 

Obawa o zdrowie dziecka i matki

U każdego przyszłego ojca pojawiają się również obawy o zdrowie mającego się narodzić, dziecka, a czasem również o zdrowie partnerki. W tym względzie jednak dotykamy kwestii, na które nie mamy wpływu. Lęk przed porodem i jego konsekwencjami jest naturalny. Boją się zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ale dręczenie się tym problemem nie przyniesie nic, oprócz niepotrzebnych stresów marnotrawiących bezsensownie energię, optymizm i siły. A te ostatnie, niewątpliwie, przydadzą się dużo bardziej partnerce, która potrzebuje wsparcia i stabilizacji psychicznej.

 

Więcej o zmartwieniach i obawach przyszłych tatusiów przeczytasz w tym artykule: Dlaczego mężczyźni boją się ciąży?

 

Zdjęcie: Fotolia © locha


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

na czym polega kangurowanie ojca

Na czym polega kangurowanie ojca?

2023-03-24
Kangurowanie to bliski kontakt dziecka i rodzica, tzw. skóra do skóry. Niesie ono wiele korzyści zarówno dla noworodka, jak i dla jego opiekuna. Co ważne, nie tylko świeżo upieczona mama może praktykować kangurowanie – ojciec również świetnie spełni się w tej roli. Wyjaśniamy, jak wygląda prawidłowe kangurowanie, ile trwa i jak się do niego przygotować.
co kupić na pępkowe

Co kupić na pępkowe?

2021-12-31
Tak zwane „pępkowe” to tradycyjne spotkanie w męskim towarzystwie, organizowane z okazji narodzenia się dziecka jednego z uczestników. Na tego typu imprezę nie wypada przyjść bez prezentu, w dodatku powinien on nawiązywać do wyjątkowych okoliczności. Sprawdź, co kupić na pępkowe i czy upominek należy się również nieobecnej mamie.
pokój dla niemowlaka

Jak urządzić pokój dla niemowlaka? Inspiracje

2021-06-02
Urządzenie pokoju dla dziecka, które wkrótce przyjdzie na świat, jest bardzo przyjemne, ale również kłopotliwe. Młodzi rodzice muszą przecież pomyśleć nie tylko o kwestiach estetycznych, ale także praktycznych. Ty również jesteś w tej grupie? Zastanawiasz się, jak urządzić piękny, modny i wygodny pokój dla niemowlaka? Mamy dla ciebie całe mnóstwo podpowiedzi – przeczytaj i przygotuj pokoik marzeń.
tata przy porodzie

Okiem ojca - tata na porodówce? TAK czy NIE [Felieton] - Dzidziusiowo.pl

2017-01-02
Niejeden przyszły ojciec zastanawia się czy być przy porodzie czy nie i czy jego obecność jest tam w ogóle do czegoś potrzebna? Odpowiedzi jest tyle, ilu ojców....
tata śpiący z dzieckiem

Pomoc partnera przy porodzie

2016-09-05
Każdy z etapów porodu stawia wobec przyszłego ojca odmienne wyzwania. Na początku, niezależnie od tego, czy zdecydował się on na poród rodzinny czy nie, musi by...
zachcianki ciążowe

Jak to było z naszymi zachciankami ciążowymi - felieton

2016-06-27
Każda kobieta w ciąży ma jakieś zachcianki, jedne typowe, inne mniej, a niektóre już całkiem dziwne. U nas też były. Może nie te najpopularniejsze, ale były. I ...
tata z dzieckiem na rękach

Wyobrażenie o dziecku – Portrety polskich tatusiów cz. III [wywiad] - Dzidziusiowo.pl

2016-06-22
Podobno, kiedy mężczyzna dowiaduje się, że zostanie ojcem – panikuje. Albo nie okazuje uczuć, nie ujawnia, że przeżywa ciążę. Są też tacy, którzy po prostu tyją...