Ciąża - porady dla kobiet w ciąży


Ciąża oznacza często konieczność wprowadzenia modyfikacji w dotychczasowym trybie życia. Wiąże się ze sprzecznymi emocjami, a także poważnymi zmianami w sferze fizycznej i psychicznej. Warto się do niej dobrze przygotować, a okres jej trwania wykorzystać na stopniowe przyzwyczajania się do nowej roli oraz na zdobywanie wiedzy związanej z pielęgnacją i wychowaniem. Odpowiednie zadbanie o siebie w czasie ciąży owocuje lepszym zdrowiem matki i dziecka oraz szybszym powrotem do dawnej formy po porodzie.
wizyta u lekarza

Waga dziecka w ciąży. Ile waży płód w kolejnym tygodniu i trymestrze ciąży?

2022-12-28
Waga dziecka w ciąży to kwestia, która niezmiernie interesuje niemal każdą przyszła mamę. Z jednej strony chodzi o zwykłą ciekawość i chęć zwizualizowania sobie malca w brzuchu, z drugiej – waga dziecka w ciąży to ważna informacja o tym, czy rozwija się ono prawidłowo. Jeśli ty też chcesz dowiedzieć się, jak przybiera na wadze płód w poszczególnych tygodniach ciąży – koniecznie przeczytaj.
bóle krzyżowe a rozwarcie

Bóle krzyżowe a rozwarcie: jaki mają wpływ?

2022-12-16
Bóle porodowe mogą mieć różny charakter. Najbardziej znane są klasyczne bóle, wynikające z silnych skurczów macicy – one „obejmują” cały brzuch i sprawiają, że staje się on niezwykle twardy. Wiele kobiet wspomina również o bólach krzyżowych. One z kolei mogą pojawić się już przed porodem. Jak wyglądają i czy bóle z krzyża mogą mieć charakter przepowiadający?
czy można jeść ananas w ciąży

Czy można jeść ananas w ciąży?

2022-11-04
Jesteś miłośniczką owoców i zastanawiasz się, czy można jeść ananas w ciąży? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista. Poznaj listę sposobów na wywołanie porodu.
wysokie tętno płodu pod koniec ciąży

Wysokie tętno płodu pod koniec ciąży: czy należy się martwić?

2022-10-17
Tętno płodu ma inne normy niż tętno dzieci oraz dorosłych. Co oznacza więc wysokie tętno płodu pod koniec ciąży? Czy należy się martwić? Jakie wartości uznaje się za prawidłowe tętno płodu? Pamiętaj, że prawidłowe tętno płodu to jego prawidłowy rozwój.
jaki jest śluz po zapłodnieniu

Jaki śluz jest po zapłodnieniu? O czym śluz mówi?

2022-10-15
Śluz kobiecy zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego. Zmienia się także po zajściu w ciążę. Jaki miałyście śluz po zapłodnieniu? Jego obserwacja to ścieżka do znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy w twoim ciele rozwija się nowe życie. Jaki śluz jest po zapłodnieniu? O czym śluz mówi?
Niska lub wysoka hemoglobina glikowana w ciąży: co oznacza? Kiedy należy się martwić?

Niska lub wysoka hemoglobina glikowana w ciąży: co oznacza? Kiedy należy się martwić?

2022-10-03
Hemoglobina glikowana normy w ciąży - prawidłowy poziom hemoglobiny glikowanej w okresie planowania ciąży i w czasie ciąży powinien wynosić ≤ 6,1%. Co oznacza za wysoka hemoglobina glikowana w ciąży? Czy zbyt niska hemoglobina glikowana w ciąży jest groźna dla matki i dla rozwijającego się płodu? Kiedy należy się martwić? Jak często kontrolować jej poziom? Jak ją badać?
Intensywne ruchy dziecka przed porodem: czy to już poród? Co jest normą?

Intensywne ruchy dziecka przed porodem: czy to już poród? Co jest normą?

2022-09-30
Intensywne ruchy dziecka przed porodem: czy to już poród? Pewnie czekasz na ten moment i niecierpliwisz się. Nie wiesz przecież, jak będzie wyglądało przyjście twojego dziecka na świat. Nawet, jeśli rodzisz któryś raz z rzędu, to każda historia jest zupełnie inna niż poprzednia. Intensywne ruchy dziecka a niedotlenienie. Co jest normą? Dowiedz się, jak Twoje ciało daje Ci znać o zbliżającym się porodzie.
Podwyższone monocyty

Monocyty podwyższone w ciąży: jaki poziom jest niebezpieczny? Co to są monocyty? Kiedy należy się martwić?

2022-09-29
Co to są monocyty? W twoim łonie rozwija się dziecko, więc być może znasz już odpowiedź na to pytanie, a jeśli nie, to my chętnie odpowiemy. Monocyty podwyższone w ciąży: jaki poziom jest niebezpieczny? Kiedy należy się martwić?
Dziwny kształt brzucha w ciąży a ułożenie dziecka. Jak powinien wyglądać? Czy należy się martwić?

Dziwny kształt brzucha w ciąży a ułożenie dziecka. Jak powinien wyglądać? Czy należy się martwić?

2022-09-27
Czy brzuch w ciąży może być asymetryczny? Jak powinien wyglądać brzuch ciężarnej? Czy należy się martwić, jeśli brzuch wygląda inaczej niż brzuch innych kobiet, które znasz lub spotykasz na spacerach? Rozpracowujemy temat: dziwny kształt brzucha w ciąży, a ułożenie dziecka.
jak wygląda skrzep i krwotok przy poronieniu

Jak wygląda skrzep i krwotok przy poronieniu? Ile się krwawi?

2022-09-21
Poronienie w medycynie oznacza przedwczesne zakończenie ciąży, które następuje przed 22 tygodniem jej trwania. Około 15% ciąż kończy się poronieniem. Jak wygląda krwotok z dróg rodnych? Jak wygląda skrzep i krwotok przy poronieniu? Ile się krwawi? Sprawdź, jak wyglądają początkowe objawy poronienia.
maślanka w ciąży

Maślanka w ciąży – czy można pić maślankę w ciąży?

2022-08-25
Maślanka powstaje na drodze fermentacji, dlatego wiele przyszłych mam zastanawia się, czy jej spożywanie nie będzie miało negatywnego wpływu na rozwój dziecka. Na szczęście nie ma się czego obawiać. Co więcej, maślanka w ciąży to naprawdę dobry pomysł – jej regularne spożywanie zaspokaja zapotrzebowanie na wapń i reguluje pracę obciążonych jelit. Dodatkowo – zdaniem specjalistów, maślanka może korzystnie wpłynąć na pracę układu odpornościowego.
schylanie się w ciąży

Czy schylanie się w ciąży może zaszkodzić?

2022-08-24
Schylanie się w ciąży jest jedną z tych czynności, których najlepiej unikać, zwłaszcza w ostatnich tygodniach przed porodem. Oczywiście jednorazowe pochylenie się przy sprzątaniu nie spowoduje natychmiastowego wystąpienia skurczów, niemniej należy mieć na uwadze, że przyjęcie takiej pozycji prowadzi do ucisku na płód. Do którego tygodnia ciąży można schylać się bez obaw i czy istnieją bezpieczniejsze alternatywy dla tej pozycji?
twardy brzuch w ciąży

Twardy brzuch w ciąży 2. trymestr

2022-08-23
Twardy brzuch w 2. trymestrze ciąży, jak i w innych jej okresach, jest dość częstą przypadłością. Objaw ten rzadko świadczy o zagrożeniu ciąży – najczęściej jego przyczyną są skurcze przepowiadające albo nasilona aktywność płodu. Niemniej takie „stawianie się brzucha” może świadczyć o nieprawidłowościach, dlatego należy zachować czujność, a w razie zaobserwowania dodatkowych objawów – udać się do lekarza ginekologa albo na szpitalny odział ratunkowy.
samoistne poronienia

Samoistne poronienia w 5. tygodniu ciąży

2022-08-21
Dzięki współczesnym narzędziom diagnostycznym wiele kobiet bardzo szybko dowiaduje się o swojej ciąży – często jeszcze przed terminem miesiączki. Niestety spora część tak wczesnych ciąż (według specjalistów nawet 30%) kończy się poronieniem – nierzadko obchodzi do niego w 5. tygodniu. Wyjaśniamy, jak przebiegają samoistne poronienia w 5. tygodniu ciąży, jakie są ich najczęstsze przyczyny i czy w przypadku pojawienia się symptomów utraty tak wczesnej ciąży należy udać się do szpitala.
Jak przygotować się do pierwszego badania prenatalnego?

Jak przygotować się do pierwszego badania prenatalnego?

2022-08-13
Badania prenatalne są niezwykle ważne w trakcie ciąży. Chcesz wiedzieć, jakie badania prenatalne czekają każdą przyszłą mamę i czego powinnaś się po nich spodziewać? Przeczytaj poniższy artykuł. Podpowiadamy w nim, jak przygotować się do pierwszego badania prenatalnego. Zapraszamy do lektury!
Jak dbać o łożysko w ciąży? Kompleksowy poradnik

Jak dbać o łożysko w ciąży? Kompleksowy poradnik

2022-08-08
Ciemne łożysko po porodzie to zawsze znak zapytania dla ginekologów oraz mamy. Można tego uniknąć. Dowiedz się, jak dbać o łożysko w ciąży? Kompleksowy poradnik wskaże ci kiedy wykształca się łożysko, wyjaśni zależność, jaką jest dojrzałość łożyska a termin porodu oraz wytłumaczy, co oznacza termin starzejące się łożysko.
pielęgnacja twarzy w ciąży kosmetyki

Prawidłowa pielęgnacja twarzy w ciąży. Kosmetyki dla przyszłej mamy

2022-07-21
W okresie ciąży skóra twarzy wymaga szczególnej pielęgnacji – na skutek zmian hormonalnych jest ona bardziej narażona na przesuszenie i przebarwienia, częściej też dochodzi do pękania naczynek krwionośnych. Niestety nie każdy kosmetyk, dzięki któremu można pokonać te przypadłości, jest odpowiedni dla kobiet spodziewających się dziecka. Dowiedz się, jakich składników warto unikać i jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja twarzy w ciąży.
stymulacja brodawek

Stymulacja brodawek – jak to robić? Jak stymulować brodawki?

2022-07-08
Minął już termin twojego porodu, a ty wciąż jesteś w ciąży? Możesz spróbować kilku domowych sposobów na wywołanie porodu – jednym z nich jest stymulacja brodawek. Jak to robić, żeby przyniosło to pożądany efekt, jaki jest mechanizm działania tej metody i jak często ją stosować?