Data publikacji:

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu w ciąży?

Autor: Magdalena Szewczyk

Problem nietrzymania moczu pojawia się u wielu kobiet w czasie ciąży. Nie jest to przyjemna dolegliwość, a wręcz bardzo wstydliwa i krępująca. Nie trzeba się nią bardzo martwić, bo zazwyczaj po porodzie objawy samoczynnie ustępują. Jednak warto też zwrócić uwagę czy wydzielana ciecz nie jest płynem owodniowym. Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu w ciąży?

 

nietrzymanie moczu w ciąży

 

Przyczyny nietrzymania moczu (NTM)

Popuszczanie moczu zdarza się bardzo często kobietom w ciąży. Jest to spowodowane wysiłkiem i napinaniem się mięśni brzucha, który przygotowuje się na szybkie rośnięcie w nim maleństwa. Dodatkowo u przyszłych mam powiększa się macica, która uciska pęcherz moczowy, powodując jego opróżnianie. Rozluźnione przez hormony (relaksynę i progesteron) rozciągnięte mięśnie dna miednicy nie są w stanie tego wypływu powstrzymać. Ta niemiła przypadłość pojawia się w różnym okresie ciąży. Najczęściej pod koniec II lub na początku III trymestru, gdy macica jest największa. Aby czuć się komfortowo wystarczy nosić na dłuższy spacer czy zakupy wkładkę higieniczną. Na szczęście dolegliwość ta ustępuje po porodzie. 

 

Pamiętaj – ćwicz mięśnie Kegla

Dobrym sposobem na uniknięcie wystąpienia problemu nietrzymania moczu lub jego leczenia jest systematyczne ćwiczenie mięśni dna miednicy. Mięśnie Kegle to te, które zaciskamy, kiedy powstrzymujemy napierający mocz. Ćwiczenia polegają na tym, aby naprzemiennie napinać i rozluźniać mięśnie Kegla, które otaczają cewkę moczową, pochwę oraz odbyt. Zacznij od 10, 5 sekundowych serii, które z czasem zwiększaj. Nie zapomnij przy tym o oddychaniu! Ćwiczenia można wykonywać w dowolnych sytuacjach i miejscach, ponieważ nie są one widoczne dla otoczenia. Unikaj robienia ich w trakcie korzystania z toalety. Wówczas może to spowodować niepełne opróżnienie się pęcherza i wywołanie infekcji.

Nie rezygnuj z picia

Wiele kobiet myśli, że przy problemie nietrzymania moczu powinno ograniczyć się przyjmowanie płynów. Nie prawda! Ograniczenie picia nie pomoże mięśniom uniknąć wypływania płynów. Za to może doprowadzić do infekcji dróg intymnych. Powinnaś wypijać codziennie 2 litry płynów. Pomimo tego warto ograniczyć napoje podrażniające pęcherz takie jak kawa czy napoje słodzone. Zmniejsz spożywanie cytrusów, pomidorów, ostrych przypraw, które również są moczopędne. Jak najczęściej odwiedzaj toaletę, pamiętając o zachowaniu należytej higieny. 

 

Wyciek płynu owodniowego

Zwróć uwagę jaka ciecz wydala się z pochwy. Problem pojawia się kiedy zauważysz, że ciecz która wydostaje się z pochwy nie jest moczem. Bowiem istnieje ryzyko przedwczesnego pęknięcia (do 37 tygodnia ciąży) pęcherza płodowego. Jak odróżnić płyn owodniowy od moczu? Mocz ma bardzo charakterystyczny silny zapach amoniaku i słomkową barwę. Natomiast płyn owodniowy pachnie lekko słodkawo i ma barwę biało-różową. Jeśli zaniepokoi cię wydzielany płyn lub wkładka nasiąknie mydlinami zgłoś się do najbliższego szpitala. Przedwczesny wyciek płynu owodniowego może stanowić duże zagrożenia dla dziecka.

 

Co jeśli NTM nie zniknie

Jeżeli problem po porodzie nie zniknie samoistnie musisz zwrócić się o pomoc lekarza – ginekologa lub urologa. Czasami jest też tak, że objawy po urodzeniu dziecka nasilają się. Nie wstydź się tego! Im wcześniej zaczniesz leczenie tym szybciej pozbędziesz się dolegliwości. Dzisiejsza medycyna ma dużo metod terapii – wkładki dopochwowe, leczenie farmakologiczne czy operacje. 

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?
czopki glicerynowe w ciąży

Czopki glicerynowe w ciąży: jakie wybrać i jak stosować? Poradnik

2024-01-12
Zaparcia w ciąży to częsta i bardzo nieprzyjemna przypadłość. Na szczęście istnieją sposoby, aby “rozruszać” jelita i w końcu poczuć ulgę. Jednym z nich jest aplikacja czopka glicerynowego. Sprawdź, czy czopki glicerynowe w ciąży są bezpieczne, jak często można ich używać i czy sprawdzają się jako środek oczyszczający przed porodem.
elektrolity w ciąży

Elektrolity w ciąży: czy można stosować?

2023-12-01
W okresie ciąży może zwiększyć się zapotrzebowanie na elektrolity - zwłaszcza jeśli przyszłej mamie przytrafi się tzw. grypa żołądkowa. W takich sytuacjach intuicyjnie sięgamy po specjalistyczne środki nawadniające - czy jednak elektrolity w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, czym właściwie są elektrolity, jaką mają funkcję i czy można pić je codziennie.
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!