Data publikacji:

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu w ciąży?

Autor: Magdalena Szewczyk

Problem nietrzymania moczu pojawia się u wielu kobiet w czasie ciąży. Nie jest to przyjemna dolegliwość, a wręcz bardzo wstydliwa i krępująca. Nie trzeba się nią bardzo martwić, bo zazwyczaj po porodzie objawy samoczynnie ustępują. Jednak warto też zwrócić uwagę czy wydzielana ciecz nie jest płynem owodniowym. Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu w ciąży?

 

nietrzymanie moczu w ciąży

 

Przyczyny nietrzymania moczu (NTM)

Popuszczanie moczu zdarza się bardzo często kobietom w ciąży. Jest to spowodowane wysiłkiem i napinaniem się mięśni brzucha, który przygotowuje się na szybkie rośnięcie w nim maleństwa. Dodatkowo u przyszłych mam powiększa się macica, która uciska pęcherz moczowy, powodując jego opróżnianie. Rozluźnione przez hormony (relaksynę i progesteron) rozciągnięte mięśnie dna miednicy nie są w stanie tego wypływu powstrzymać. Ta niemiła przypadłość pojawia się w różnym okresie ciąży. Najczęściej pod koniec II lub na początku III trymestru, gdy macica jest największa. Aby czuć się komfortowo wystarczy nosić na dłuższy spacer czy zakupy wkładkę higieniczną. Na szczęście dolegliwość ta ustępuje po porodzie. 

 

Pamiętaj – ćwicz mięśnie Kegla

Dobrym sposobem na uniknięcie wystąpienia problemu nietrzymania moczu lub jego leczenia jest systematyczne ćwiczenie mięśni dna miednicy. Mięśnie Kegle to te, które zaciskamy, kiedy powstrzymujemy napierający mocz. Ćwiczenia polegają na tym, aby naprzemiennie napinać i rozluźniać mięśnie Kegla, które otaczają cewkę moczową, pochwę oraz odbyt. Zacznij od 10, 5 sekundowych serii, które z czasem zwiększaj. Nie zapomnij przy tym o oddychaniu! Ćwiczenia można wykonywać w dowolnych sytuacjach i miejscach, ponieważ nie są one widoczne dla otoczenia. Unikaj robienia ich w trakcie korzystania z toalety. Wówczas może to spowodować niepełne opróżnienie się pęcherza i wywołanie infekcji.

Nie rezygnuj z picia

Wiele kobiet myśli, że przy problemie nietrzymania moczu powinno ograniczyć się przyjmowanie płynów. Nie prawda! Ograniczenie picia nie pomoże mięśniom uniknąć wypływania płynów. Za to może doprowadzić do infekcji dróg intymnych. Powinnaś wypijać codziennie 2 litry płynów. Pomimo tego warto ograniczyć napoje podrażniające pęcherz takie jak kawa czy napoje słodzone. Zmniejsz spożywanie cytrusów, pomidorów, ostrych przypraw, które również są moczopędne. Jak najczęściej odwiedzaj toaletę, pamiętając o zachowaniu należytej higieny. 

 

Wyciek płynu owodniowego

Zwróć uwagę jaka ciecz wydala się z pochwy. Problem pojawia się kiedy zauważysz, że ciecz która wydostaje się z pochwy nie jest moczem. Bowiem istnieje ryzyko przedwczesnego pęknięcia (do 37 tygodnia ciąży) pęcherza płodowego. Jak odróżnić płyn owodniowy od moczu? Mocz ma bardzo charakterystyczny silny zapach amoniaku i słomkową barwę. Natomiast płyn owodniowy pachnie lekko słodkawo i ma barwę biało-różową. Jeśli zaniepokoi cię wydzielany płyn lub wkładka nasiąknie mydlinami zgłoś się do najbliższego szpitala. Przedwczesny wyciek płynu owodniowego może stanowić duże zagrożenia dla dziecka.

 

Co jeśli NTM nie zniknie

Jeżeli problem po porodzie nie zniknie samoistnie musisz zwrócić się o pomoc lekarza – ginekologa lub urologa. Czasami jest też tak, że objawy po urodzeniu dziecka nasilają się. Nie wstydź się tego! Im wcześniej zaczniesz leczenie tym szybciej pozbędziesz się dolegliwości. Dzisiejsza medycyna ma dużo metod terapii – wkładki dopochwowe, leczenie farmakologiczne czy operacje. 

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

2022-08-04
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Uraz brzucha ciążowego może doprowadzić do odklejenia łożyska, a to zawsze stan zagrożenia zdrowia i życia płodu. Nie musi być to nawet mocne uderzenie, ani nawet upadek w ciąży ze znaczącej wysokości. Czasem po prostu uraz jest niefortunny lub łożysko jest bardziej podatne na odklejenie. Szczególnie groźny dla matki i dla dziecka jest upadek w 3 trymestrze ciąży. Kiedy należy udać się do lekarza?
co na zgagę w ciąży

Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby na zgagę

2021-10-31
Zgaga to powszechny problem, który może spotkać każdego. Jeśli pojawia się sporadycznie, nie powinna wzbudzać niepokoju. Na tę dolegliwość bardzo często skarżą się przyszłe mamy. Jeśli zgaga dokucza bez przerwy przez wiele miesięcy, może być bardzo uporczywa, a także prowadzić do komplikacji. Co ją powoduje? I co na zgagę w ciąży sprawdzi się najlepiej?
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.
test ciążowy

Zatrucie ciążowe, czyli gestoza. Czym jest i jak sobie z nią radzić?

2021-04-14
Niedawno odebrałaś cudowną nowinę. Jesteś w ciąży i nie możesz doczekać się chwili, kiedy weźmiesz swoje maleństwo w ramiona. Wiesz doskonale, że powinnaś o siebie teraz dbać, jak nigdy dotąd. A całkiem niedawno usłyszałaś, że jest coś takiego, jak zatrucie ciążowe. Poznaj tę przykrą dolegliwość nieco bliżej.
badanie ciśnienia w ciąży

Jak sobie radzić ze skokami ciśnienia w ciąży?

2021-03-09
Ciśnienie w ciąży zmienia się i nie jest to groźne, jeśli nie przynosi skrajnych objawów. Sprawdź, jak kontrolować ciśnienie w ciąży, jakie są objawy za niskiego lub za dużego ciśnienia.
jakie środki na uspokojenie w ciąży?

Środki na uspokojenie w ciąży - jak możemy sobie pomóc?

2021-03-03
Czym możesz się wspomóc w ich ukojeniu, a czego, jako ciężarna, powinnaś unikać? Na te i setki innych pytań znajdziesz odpowiedź na Dzidziusiowo.pl