Data publikacji:

Sposoby na naukę mowy

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Przed maluchem nauka mówienia . Nie jest to łatwa droga, dlatego tak ważne jest, by od pierwszych dni mówić do dziecka, trenować jego słuch i aparat mowy. Dzięki prostym ćwiczeniom możesz pomóc mu w szybszym kojarzeniu dźwięków i wprowadzaniu pierwszych słów.

 

zabawy z niemowlakiem

 

Noworodek

Mów do dziecka jak najwięcej. Gdy go przewijasz, gotujesz, jesteś na spacerze. Opowiadaj o tym, co robisz. To nic, że maleństwo cię nie rozumie. Dziecko oswaja się z językiem, jego akcentem i rytmem. Możesz też naśladować dźwięki wydawane przez malucha, np. "a-gu", "eee". Pobudzi go to do częstszego gaworzenia.

 

Starsze niemowlę

Mów powoli i wyraźnie. Wymawiając słowa dziel je na sylaby, np. "ma-ma", "ko-tek". Mówiąc staraj się, by dziecko cię widziało. Dzięki temu będzie miało okazję zobaczyć jak układają się usta i język podczas wymawiania poszczególnych głosek. Daj dziecku szansę, by odpowiedziało. Chociaż sam jeszcze nie mówi, to już rozumie słowa powtarzane w znanych mu sytuacjach, dlatego może radośnie pisnąć, gdy zaproponujesz spacer lub zabawę.

 

Dostarczaj jak najwięcej bodźców dźwiękowych przez śpiewanie, słuchanie muzyki lub czytanie bajek. Czytać należy jak najwcześniej i jak najwięcej, wówczas dziecko nauczy się słuchać i skupiać uwagę. Pokazuj dziecku książeczki z obrazkami i nazywaj przedmioty znajdujące się na rysunkach. Ucz dziecko krótkich i zrozumiałych gestów, jak np. "pa-pa" na pożegnanie lub "halo-halo" do telefonu. Naśladowanie odgłosów zwierząt lub rzeczy jak "miał" czy "brum brum" bardzo pomaga w przygotowaniu do mówienia.

Zabawy typu "Idzie rak…", "kosi, kosi łapki" sprawiają, że dziecko łatwiej zapamiętuje słowa, którym towarzyszy klaskanie czy wędrowanie palcami po ciele. Naukowo stwierdzono, że dziewczynki wcześniej opanowują sztukę mówienia niż chłopcy.

 

Dziecko w wieku 1-3 lat

Nie upraszczaj słów i nie zdrabniaj wyrazów. Mów w normalny sposób, nie używając określeń, którymi posługuje się dziecko. Nie poprawiaj za często szkraba, bo może się zniechęcić. Słuchaj tego co do ciebie mówi, by wiedziało, że jest to interesujące. Poproś o streszczenie czynności, którą wykonało - dzięki temu będzie musiał skupić się i wyszukać odpowiednich słów do przekazania swojej historii.

Powtarzaj słowa podczas codziennych czynności i zabawy. Ułatwia to zapamiętywanie, a przede wszystkim pozwala dziecku na "wyłapanie" poszczególnych słów spośród dźwięków, np. "Popatrz Jasiu, to jest kurtka. Ta kurtka jest żółta". Podczas rozmowy nie używaj zaimków, lecz rzeczowników, np. "To kurtka Tomka", zamiast "To twoja kurtka".

W okresie kształtowania się mowy, nie należy dziecka leworęcznego zmuszać do pisania prawą ręką, gdyż zaburza to funkcjonowanie mechanizmu mowy, co w konsekwencji może prowadzić do jąkania.

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

 

Zdjęcie: Fotolia by © Anatoliy Samara

dzień dziadka

Tradycje i zwyczaje związane z Dniem Dziadka w Polsce

2025-01-06
W Polsce Dzień Dziadka najczęściej wiąże się z wręczaniem drobnych upominków, takich jak laurki, kwiaty, słodycze czy symboliczne prezenty. W szkołach i przedszkolach często organizowane są specjalne występy artystyczne, na które zapraszani są dziadkowie. To chwile pełne wzruszeń, kiedy wnuki recytują wiersze i śpiewają piosenki dedykowane swoim dziadkom.
dekoracje świąteczne z dzieckiem

Przygotowania do Świąt z przedszkolakiem – pomysły na wspólny czas pełen magii

2024-12-23
Święta z przedszkolakiem to wyjątkowy czas pełen radości, ale też wyzwań. Jak zaangażować malucha w przygotowanie do Świąt, by stworzyć piękne wspomnienia, a jednocześnie uniknąć chaosu? Podpowiadamy, jak krok po kroku włączyć dziecko w świąteczne przygotowania, ucząc go odpowiedzialności i rozwijając kreatywność.
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.