Data publikacji:

Sposoby na naukę mowy

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Przed maluchem nauka mówienia . Nie jest to łatwa droga, dlatego tak ważne jest, by od pierwszych dni mówić do dziecka, trenować jego słuch i aparat mowy. Dzięki prostym ćwiczeniom możesz pomóc mu w szybszym kojarzeniu dźwięków i wprowadzaniu pierwszych słów.

 

zabawy z niemowlakiem

 

Noworodek

Mów do dziecka jak najwięcej. Gdy go przewijasz, gotujesz, jesteś na spacerze. Opowiadaj o tym, co robisz. To nic, że maleństwo cię nie rozumie. Dziecko oswaja się z językiem, jego akcentem i rytmem. Możesz też naśladować dźwięki wydawane przez malucha, np. "a-gu", "eee". Pobudzi go to do częstszego gaworzenia.

 

Starsze niemowlę

Mów powoli i wyraźnie. Wymawiając słowa dziel je na sylaby, np. "ma-ma", "ko-tek". Mówiąc staraj się, by dziecko cię widziało. Dzięki temu będzie miało okazję zobaczyć jak układają się usta i język podczas wymawiania poszczególnych głosek. Daj dziecku szansę, by odpowiedziało. Chociaż sam jeszcze nie mówi, to już rozumie słowa powtarzane w znanych mu sytuacjach, dlatego może radośnie pisnąć, gdy zaproponujesz spacer lub zabawę.

 

Dostarczaj jak najwięcej bodźców dźwiękowych przez śpiewanie, słuchanie muzyki lub czytanie bajek. Czytać należy jak najwcześniej i jak najwięcej, wówczas dziecko nauczy się słuchać i skupiać uwagę. Pokazuj dziecku książeczki z obrazkami i nazywaj przedmioty znajdujące się na rysunkach. Ucz dziecko krótkich i zrozumiałych gestów, jak np. "pa-pa" na pożegnanie lub "halo-halo" do telefonu. Naśladowanie odgłosów zwierząt lub rzeczy jak "miał" czy "brum brum" bardzo pomaga w przygotowaniu do mówienia.

Zabawy typu "Idzie rak…", "kosi, kosi łapki" sprawiają, że dziecko łatwiej zapamiętuje słowa, którym towarzyszy klaskanie czy wędrowanie palcami po ciele. Naukowo stwierdzono, że dziewczynki wcześniej opanowują sztukę mówienia niż chłopcy.

 

Dziecko w wieku 1-3 lat

Nie upraszczaj słów i nie zdrabniaj wyrazów. Mów w normalny sposób, nie używając określeń, którymi posługuje się dziecko. Nie poprawiaj za często szkraba, bo może się zniechęcić. Słuchaj tego co do ciebie mówi, by wiedziało, że jest to interesujące. Poproś o streszczenie czynności, którą wykonało - dzięki temu będzie musiał skupić się i wyszukać odpowiednich słów do przekazania swojej historii.

Powtarzaj słowa podczas codziennych czynności i zabawy. Ułatwia to zapamiętywanie, a przede wszystkim pozwala dziecku na "wyłapanie" poszczególnych słów spośród dźwięków, np. "Popatrz Jasiu, to jest kurtka. Ta kurtka jest żółta". Podczas rozmowy nie używaj zaimków, lecz rzeczowników, np. "To kurtka Tomka", zamiast "To twoja kurtka".

W okresie kształtowania się mowy, nie należy dziecka leworęcznego zmuszać do pisania prawą ręką, gdyż zaburza to funkcjonowanie mechanizmu mowy, co w konsekwencji może prowadzić do jąkania.

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

 

Zdjęcie: Fotolia by © Anatoliy Samara

pokój dla chłopca 4-letniego

Pokój dla chłopca 4 lata: ciekawe aranżacje

2023-06-02
Aranżacja pokoju dla dziecka nie jest łatwą czynnością. Projekt pokoju dla 4 letniego chłopca musi spełniać potrzeby i oczekiwania dziecka, a przy tym być praktyczny i bezpieczny. Jak zatem zaaranżować pokój dla 4 letniego chłopca? Jakie elementy powinny się znaleźć w pokoju? Radzimy na co zwrócić uwagę podczas projektowania i dekorowania pokoju dla chłopca.
2-letnie dziecko budzi się z płaczem

Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem? Jak sobie z tym poradzić?

2023-05-30
Świeżo upieczeni rodzice liczą się z tym, że przez pewien czas nie będą przesypiać całych nocy. Mało kto jednak przewiduje, że stan ten będzie trwał dłużej niż kilka miesięcy. Tymczasem jak dowodzą badania, znaczna część dzieci przebudza się w nocy nawet już po ukończeniu drugiego roku życia. Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem i co można z tym zrobić?
rozwój motoryczny dziecka

Jak wspierać rozwój motoryczny dziecka?

2023-03-21
Rozwój motoryczny dziecka to inaczej rozwój ruchowy, czyli zwiększanie się sprawności ciała i doskonalenie koordynacji ruchów. Rozwój ten możemy obserwować w zakresie motoryki dużej (np. raczkowanie, chodzenie), jak i małej (np. chwytanie przedmiotów czy układanie dłoni w sposób umożliwiający rysowanie). Najintensywniejszy rozwój motoryczny przebiega w pierwszych trzech latach życia dziecka, ale i później warto go wspierać.
Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.