Data publikacji:

Sposoby na naukę mowy

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Przed maluchem nauka mówienia . Nie jest to łatwa droga, dlatego tak ważne jest, by od pierwszych dni mówić do dziecka, trenować jego słuch i aparat mowy. Dzięki prostym ćwiczeniom możesz pomóc mu w szybszym kojarzeniu dźwięków i wprowadzaniu pierwszych słów.

 

zabawy z niemowlakiem

 

Noworodek

Mów do dziecka jak najwięcej. Gdy go przewijasz, gotujesz, jesteś na spacerze. Opowiadaj o tym, co robisz. To nic, że maleństwo cię nie rozumie. Dziecko oswaja się z językiem, jego akcentem i rytmem. Możesz też naśladować dźwięki wydawane przez malucha, np. "a-gu", "eee". Pobudzi go to do częstszego gaworzenia.

 

Starsze niemowlę

Mów powoli i wyraźnie. Wymawiając słowa dziel je na sylaby, np. "ma-ma", "ko-tek". Mówiąc staraj się, by dziecko cię widziało. Dzięki temu będzie miało okazję zobaczyć jak układają się usta i język podczas wymawiania poszczególnych głosek. Daj dziecku szansę, by odpowiedziało. Chociaż sam jeszcze nie mówi, to już rozumie słowa powtarzane w znanych mu sytuacjach, dlatego może radośnie pisnąć, gdy zaproponujesz spacer lub zabawę.

 

Dostarczaj jak najwięcej bodźców dźwiękowych przez śpiewanie, słuchanie muzyki lub czytanie bajek. Czytać należy jak najwcześniej i jak najwięcej, wówczas dziecko nauczy się słuchać i skupiać uwagę. Pokazuj dziecku książeczki z obrazkami i nazywaj przedmioty znajdujące się na rysunkach. Ucz dziecko krótkich i zrozumiałych gestów, jak np. "pa-pa" na pożegnanie lub "halo-halo" do telefonu. Naśladowanie odgłosów zwierząt lub rzeczy jak "miał" czy "brum brum" bardzo pomaga w przygotowaniu do mówienia.

Zabawy typu "Idzie rak…", "kosi, kosi łapki" sprawiają, że dziecko łatwiej zapamiętuje słowa, którym towarzyszy klaskanie czy wędrowanie palcami po ciele. Naukowo stwierdzono, że dziewczynki wcześniej opanowują sztukę mówienia niż chłopcy.

 

Dziecko w wieku 1-3 lat

Nie upraszczaj słów i nie zdrabniaj wyrazów. Mów w normalny sposób, nie używając określeń, którymi posługuje się dziecko. Nie poprawiaj za często szkraba, bo może się zniechęcić. Słuchaj tego co do ciebie mówi, by wiedziało, że jest to interesujące. Poproś o streszczenie czynności, którą wykonało - dzięki temu będzie musiał skupić się i wyszukać odpowiednich słów do przekazania swojej historii.

Powtarzaj słowa podczas codziennych czynności i zabawy. Ułatwia to zapamiętywanie, a przede wszystkim pozwala dziecku na "wyłapanie" poszczególnych słów spośród dźwięków, np. "Popatrz Jasiu, to jest kurtka. Ta kurtka jest żółta". Podczas rozmowy nie używaj zaimków, lecz rzeczowników, np. "To kurtka Tomka", zamiast "To twoja kurtka".

W okresie kształtowania się mowy, nie należy dziecka leworęcznego zmuszać do pisania prawą ręką, gdyż zaburza to funkcjonowanie mechanizmu mowy, co w konsekwencji może prowadzić do jąkania.

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

 

Zdjęcie: Fotolia by © Anatoliy Samara

bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.