Jak powiedzieć dziecku, kto jest jego ojcem

Ojciec jest bardzo ważną osobą w życiu dziecka, dlatego bardzo ważnym jest, aby miał on tam swoje miejsce. Jednak nie zawsze życie układa się idealnie. Wiele kobiet z różnych powodów decyduje się na samotne wychowywanie dziecka, niekiedy nie chcąc nawet informować go, kto jest jego tatą.

 

jak-powiedziec-dziecku-kto-jest-jego-ojcem-550x350

 

Jednak każdy ojciec powinien być świadomy, że ma również swoje prawa, jednym z nich jest możliwość kontaktowania się z dzieckiem. W naszym kraju nadal prawo rodzinne odczytuje się na korzyść matki. Ojcowie mają obowiązki takie jak chociażby płacenie alimentów, ale prawa ojca są często dość wyraźnie ograniczane.

 

Potwierdzenie/zaprzeczenie ojcostwa

W pierwszej kolejności ojcowie mają prawo do potwierdzenie bądź zaprzeczenia ojcostwa - w zależności od sytuacji. W tym celu przeprowadzane jest badanie ojcostwa (jest to badanie genetyczne). Obecnie mogą być one zlecone przez sąd, bądź zrobione odpłatnie na własną rękę. Tego typu badaniami zajmuje się kilka laboratoriów w Polsce. Wystarczy przesłać materiał biologiczny, a w kilka tygodni później otrzymuje się wyniki.

 

Uznanie ojcostwa

Bycie ojcem nie zawsze łączy się z biologią. Prawnie ojcem dziecka jest mężczyzna, który je uzna (niekoniecznie musi on być ojcem biologicznym). Uznanie dziecka wiąże się z konkretnymi obowiązkami wobec niego np. łożeniu na jego utrzymanie, ale również prawami np. do spotkań, czy opieki.

 

Poinformowanie dziecka, kto jest jego ojcem

Jednym z praw ojca jest z pewnością poinformowanie dziecka kto jest jego ojcem. Nie ma z tym problemów kiedy malec wychowuje się w rodzinie pełnej, gdzie jego tata jest ojcem biologicznym i prawnym. Bywa jednak, że sprawa jest bardziej skomplikowana i matka wychowuje dziecko w związku z innym mężczyzną bądź sama. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie przez oboje rodziców w jaki sposób malec będzie poinformowany, kim jest jego tata. Temat ojcostwa jest bardzo delikatny i powinien być tak traktowany. Taka informacja może zachwiać światem zwłaszcza małego dziecka, dlatego trzeba do rozmowy z malcem podejść bardzo delikatnie i poważnie. Sprawą niezwykłej wagi jest to, aby taka wiadomość nie była powodem rozgrywek między rodzicami, gdyż w ten sposób można bardzo skrzywdzić dziecko.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Yuri Arcurs

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
7-2-2018
Ocena:
Szczerość i prawda zawsze popłaca :)