Jak powiedzieć dziecku, kto jest jego ojcem

Data:

Ojciec jest bardzo ważną osobą w życiu dziecka, dlatego bardzo ważnym jest, aby miał on tam swoje miejsce. Jednak nie zawsze życie układa się idealnie. Wiele kobiet z różnych powodów decyduje się na samotne wychowywanie dziecka, niekiedy nie chcąc nawet informować go, kto jest jego tatą.

 

jak-powiedziec-dziecku-kto-jest-jego-ojcem-550x350

 

Jednak każdy ojciec powinien być świadomy, że ma również swoje prawa, jednym z nich jest możliwość kontaktowania się z dzieckiem. W naszym kraju nadal prawo rodzinne odczytuje się na korzyść matki. Ojcowie mają obowiązki takie jak chociażby płacenie alimentów, ale prawa ojca są często dość wyraźnie ograniczane.

 

Potwierdzenie/zaprzeczenie ojcostwa

W pierwszej kolejności ojcowie mają prawo do potwierdzenie bądź zaprzeczenia ojcostwa - w zależności od sytuacji. W tym celu przeprowadzane jest badanie ojcostwa (jest to badanie genetyczne). Obecnie mogą być one zlecone przez sąd, bądź zrobione odpłatnie na własną rękę. Tego typu badaniami zajmuje się kilka laboratoriów w Polsce. Wystarczy przesłać materiał biologiczny, a w kilka tygodni później otrzymuje się wyniki.

 

Uznanie ojcostwa

Bycie ojcem nie zawsze łączy się z biologią. Prawnie ojcem dziecka jest mężczyzna, który je uzna (niekoniecznie musi on być ojcem biologicznym). Uznanie dziecka wiąże się z konkretnymi obowiązkami wobec niego np. łożeniu na jego utrzymanie, ale również prawami np. do spotkań, czy opieki.

 

Poinformowanie dziecka, kto jest jego ojcem

Jednym z praw ojca jest z pewnością poinformowanie dziecka kto jest jego ojcem. Nie ma z tym problemów kiedy malec wychowuje się w rodzinie pełnej, gdzie jego tata jest ojcem biologicznym i prawnym. Bywa jednak, że sprawa jest bardziej skomplikowana i matka wychowuje dziecko w związku z innym mężczyzną bądź sama. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie przez oboje rodziców w jaki sposób malec będzie poinformowany, kim jest jego tata. Temat ojcostwa jest bardzo delikatny i powinien być tak traktowany. Taka informacja może zachwiać światem zwłaszcza małego dziecka, dlatego trzeba do rozmowy z malcem podejść bardzo delikatnie i poważnie. Sprawą niezwykłej wagi jest to, aby taka wiadomość nie była powodem rozgrywek między rodzicami, gdyż w ten sposób można bardzo skrzywdzić dziecko.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Yuri Arcurs

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
16-2-2021
Ocena:
Sylwio masz może tą bajeczkę chętnie bym z niej skorzystała bo tez mam taka sytuacje
24-1-2020
Ocena:
Też się nad tym zastanawiałam przez 6 długich lat, jak powiedziec dziecku że tata z którym żyje, z którym mieszka nie jest jej tata, no i wpadłam na pomysł napisania bajki-opowiadania dla swojej córki, która miała treściwy przekaz, łatwy do przyswojenia dla sześciolatki, mimo moich obaw przeczytałam książeczkę córce, która o dziwo zrozumiała jej treść i przyswoiła go sobie bardzo dobrze, także nie ma co się obawiać trudnej sytuacji i stawiać jej czoła.
20-4-2019
Ocena:
Jak powiedzieć, jest bardzo dobrym pytaniem. Ważne jest jednak mieć dobrą motywację i fundament. Przecież chodzi nie tylko o te relacje z ojcem. Ojciec biologiczny może mieć inne dzieci. Jeśli są to dzieci różnej płci, może się zdarzyć, że w przyszłości, nie wiedząc, że są rodzeństwem, spotkają się, zakochają w sobie i będą chcieli stworzyć rodzinę. I wtedy pojawi się ogromny problem. Dzieci z tego kazirodczego związku na 90% będą niepełnosprawne. Czy więc mądre jest narażanie dziecka na takie duże cierpienie w przyszłości? Każdy kochający rodzic powinien zastanowić się więc, czy warto chować dziecko przed biologicznym ojcem. Czy nie byłoby rozsądniej porozmawiać, wytłumaczyć, że jest biologiczny tatuś, który może mieć dzieci, które są biologicznym rodzeństwem? Nie narażajcie swoich dzieci na niepotrzebne cierpienia, kiedy można temu zapobiec. Warto rozmawiać o różnych sytuacjach, dzieci należy ostrzegać.
7-2-2018
Ocena:
Szczerość i prawda zawsze popłaca :)