Data modyfikacji:

Jak powiedzieć dziecku, kto jest jego ojcem

Autor: Agnieszka Pytlińska

Ojciec jest bardzo ważną osobą w życiu dziecka, dlatego bardzo ważnym jest, aby miał on tam swoje miejsce. Jednak nie zawsze życie układa się idealnie. Wiele kobiet z różnych powodów decyduje się na samotne wychowywanie dziecka, niekiedy nie chcąc nawet informować go, kto jest jego tatą.

 

jak-powiedziec-dziecku-kto-jest-jego-ojcem-550x350

 

Jednak każdy ojciec powinien być świadomy, że ma również swoje prawa, jednym z nich jest możliwość kontaktowania się z dzieckiem. W naszym kraju nadal prawo rodzinne odczytuje się na korzyść matki. Ojcowie mają obowiązki takie jak chociażby płacenie alimentów, ale prawa ojca są często dość wyraźnie ograniczane.

 

Potwierdzenie/zaprzeczenie ojcostwa

W pierwszej kolejności ojcowie mają prawo do potwierdzenie bądź zaprzeczenia ojcostwa - w zależności od sytuacji. W tym celu przeprowadzane jest badanie ojcostwa (jest to badanie genetyczne). Obecnie mogą być one zlecone przez sąd, bądź zrobione odpłatnie na własną rękę. Tego typu badaniami zajmuje się kilka laboratoriów w Polsce. Wystarczy przesłać materiał biologiczny, a w kilka tygodni później otrzymuje się wyniki.

 


Uznanie ojcostwa

Bycie ojcem nie zawsze łączy się z biologią. Prawnie ojcem dziecka jest mężczyzna, który je uzna (niekoniecznie musi on być ojcem biologicznym). Uznanie dziecka wiąże się z konkretnymi obowiązkami wobec niego np. łożeniu na jego utrzymanie, ale również prawami np. do spotkań, czy opieki.

 

Poinformowanie dziecka, kto jest jego ojcem

Jednym z praw ojca jest z pewnością poinformowanie dziecka kto jest jego ojcem. Nie ma z tym problemów kiedy malec wychowuje się w rodzinie pełnej, gdzie jego tata jest ojcem biologicznym i prawnym. Bywa jednak, że sprawa jest bardziej skomplikowana i matka wychowuje dziecko w związku z innym mężczyzną bądź sama. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie przez oboje rodziców w jaki sposób malec będzie poinformowany, kim jest jego tata. Temat ojcostwa jest bardzo delikatny i powinien być tak traktowany. Taka informacja może zachwiać światem zwłaszcza małego dziecka, dlatego trzeba do rozmowy z malcem podejść bardzo delikatnie i poważnie. Sprawą niezwykłej wagi jest to, aby taka wiadomość nie była powodem rozgrywek między rodzicami, gdyż w ten sposób można bardzo skrzywdzić dziecko.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Yuri Arcurs


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
16-02-2021
Ocena:
Sylwio masz może tą bajeczkę chętnie bym z niej skorzystała bo tez mam taka sytuacje
24-01-2020
Ocena:
Też się nad tym zastanawiałam przez 6 długich lat, jak powiedziec dziecku że tata z którym żyje, z którym mieszka nie jest jej tata, no i wpadłam na pomysł napisania bajki-opowiadania dla swojej córki, która miała treściwy przekaz, łatwy do przyswojenia dla sześciolatki, mimo moich obaw przeczytałam książeczkę córce, która o dziwo zrozumiała jej treść i przyswoiła go sobie bardzo dobrze, także nie ma co się obawiać trudnej sytuacji i stawiać jej czoła.
20-04-2019
Ocena:
Jak powiedzieć, jest bardzo dobrym pytaniem. Ważne jest jednak mieć dobrą motywację i fundament. Przecież chodzi nie tylko o te relacje z ojcem. Ojciec biologiczny może mieć inne dzieci. Jeśli są to dzieci różnej płci, może się zdarzyć, że w przyszłości, nie wiedząc, że są rodzeństwem, spotkają się, zakochają w sobie i będą chcieli stworzyć rodzinę. I wtedy pojawi się ogromny problem. Dzieci z tego kazirodczego związku na 90% będą niepełnosprawne. Czy więc mądre jest narażanie dziecka na takie duże cierpienie w przyszłości? Każdy kochający rodzic powinien zastanowić się więc, czy warto chować dziecko przed biologicznym ojcem. Czy nie byłoby rozsądniej porozmawiać, wytłumaczyć, że jest biologiczny tatuś, który może mieć dzieci, które są biologicznym rodzeństwem? Nie narażajcie swoich dzieci na niepotrzebne cierpienia, kiedy można temu zapobiec. Warto rozmawiać o różnych sytuacjach, dzieci należy ostrzegać.
07-02-2018
Ocena:
Szczerość i prawda zawsze popłaca :)
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.