Data publikacji:

Awantury przy ubieraniu – jak ich uniknąć?

Autor: Agnieszka Pytlińska

Jestem mamą pięciolatki, która lubi postawić na swoim, zwłaszcza w sytuacjach związanych z ubieraniem się. Wprawdzie zazwyczaj nie ma wielkich łez i krzyków, ale stanowczy upór to coś, z czym walczymy niemal codziennie. Ponieważ, wiem że takie problemy to chleb powszedni nie jednego polskiego domu to dziś, kilka moich domowych sposobów na małego uparciucha. Mam nadzieję, że i u Was się sprawdzą :)

 

Rano próbujesz dziecko ubrać do wyjścia a ono krzyczy, tupie

 

SYTUACJA 1: Zaczynamy od pobudki …

Pierwsze słowa mojej córeczki to „nie mam siły”. Niezależnie czy chodzi o wstawanie czy ubranie się – ona jest zmęczona. Problem pojawia się zatem razem z otwarciem oczu. Tyle, że zmęczona raczej nie jest, bo przecież położyła się spać o odpowiedniej porze. Poza tym nawet jeśli się trochę nie wyspała, zmęczenie nie może nam zablokować wyjścia do przedszkola. W końcu muszę dojechać do pracy ;) A zatem czy moje maleństwo chce czy nie, zaczynamy proces ubierania się.

  • Czasami wystarczy wspomnienie, że koleżanki z przedszkola, a nawet Kotki (grupa najmłodszych przedszkolaków) umieją same założyć majtki i rajstopki, ale niestety bywa, że to ja muszę pomóc. Na szczęście zwykle niemoc i zmęczenie mijają jak ręką odjął po majtkach i rajstopkach ewentualnie skarpetkach, ale nie zawsze.
  • Często korzystam również z uwielbienia maluchów do rywalizacji. Na hasło kto pierwszy się ubierze, ten dostanie… córka robi wszystko, by wygrać współzawodnictwo ze starszym bratem i problem braku siły, i uporu związanego z ubieraniem się, mija.

 

SYTUACJA 2: Kiedy córka ma własne "modowe" zdanie…

Niestety pięciolatki potrafią mieć swoje zdanie również w stosunku do przedszkolnej mody i czasem dosłownie oburzają się i okopują na swojej pozycji. Dziś ulubionym sweterkiem jest ten z wizerunkiem Dory, a jutro nie można go już założyć, bo akurat króluje Hallo Kitty albo Barbie. To zna chyba każda mama, problem w tym jak sobie poradzić. U nas w domu córka ma sporo swobody w wybieraniu ubrań. Zazwyczaj to ja przygotowuję jej to, w co następnego dnia się ubierze, ale bywa, że popełnię jakąś niewybaczalną gafę modową i rozpoczyna się „ja tego nie założę!” i co wtedy? Oczywiście wszystko zależy od okoliczności ale w takiej sytuacji zazwyczaj:

  • Jeśli rozwiązaniem problemu jest wymiana sweterka lub spodni na inne, to nie ma sprawy.
  • O wiele gorzej kiedy chce założyć brudne ubranie lub zupełnie niedopasowane do pogody. Wtedy rozpoczynamy długie negocjacje i przekonywanie, kończące się zazwyczaj obietnicą, że przy najbliższej okazji założymy wybrane ubranko. Z mojej strony nigdy nie pada konkretny termin, chyba, że wiem, iż będzie dotrzymany ;). Warto pamiętać, że maluchy są bardzo pamiętliwe i jeśli obiecamy, że będą mogły założyć jutro koszulkę, to prawdopodobnie zechcą to zrobić.

 

 

SYTUACJA 3: A jeśli nie można się dogadać…

Nie wiem jak to bywa w innych domach, ale moja mała modelka niekiedy nie ma zamiaru odpuścić. Jak na złość, najczęściej tego typu sytuacje zdarzają się wtedy, kiedy spieszymy się do wyjścia. Zazwyczaj jest to próba sił, kto więcej wytrzyma i tak naprawdę wiemy o tym obie. Kiedy ona nie chce się ubierać sama, ja zaczynam to robić. Efektem jest płacz, krzyk „ja sama” i zdejmowanie odzieży, którą przed chwilą jej ubrałam. Zwykle w tym miejscu pojawia się groźba, że jak nie chce się ubrać to sama zostanie w domu, a w odpowiedzi kolejny wybuch płaczu i uporu. To sytuacja patowa, która na szczęście pojawia się u nas dość rzadko.

 

A u Was jak wygląda kwestia ubierania i czy macie swoje sposoby na modowe grymasy dzieci? Podzielcie się patentami, chętnie wypróbuję coś nowego :)

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Ramona Heim

Przeczytaj również:

Jak być lepszym rodzicem - 10 zasad >>>


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
01-06-2016
Ocena:
Czasem wcale nie jest tak łatwo opanować mała buntowniczkę, która zawsze ma odmienne zdanie niż mama czy tata:) ale na pewno trzeba nad tym pracować i przede wszystkim zabierać dziecko na zakupy, niech się uczy decydować!
Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
rowerek

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

2022-02-15
Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).