Data publikacji:

Awantury przy ubieraniu – jak ich uniknąć?

Autor: Agnieszka Pytlińska

Jestem mamą pięciolatki, która lubi postawić na swoim, zwłaszcza w sytuacjach związanych z ubieraniem się. Wprawdzie zazwyczaj nie ma wielkich łez i krzyków, ale stanowczy upór to coś, z czym walczymy niemal codziennie. Ponieważ, wiem że takie problemy to chleb powszedni nie jednego polskiego domu to dziś, kilka moich domowych sposobów na małego uparciucha. Mam nadzieję, że i u Was się sprawdzą :)

 

Rano próbujesz dziecko ubrać do wyjścia a ono krzyczy, tupie

 

SYTUACJA 1: Zaczynamy od pobudki …

Pierwsze słowa mojej córeczki to „nie mam siły”. Niezależnie czy chodzi o wstawanie czy ubranie się – ona jest zmęczona. Problem pojawia się zatem razem z otwarciem oczu. Tyle, że zmęczona raczej nie jest, bo przecież położyła się spać o odpowiedniej porze. Poza tym nawet jeśli się trochę nie wyspała, zmęczenie nie może nam zablokować wyjścia do przedszkola. W końcu muszę dojechać do pracy ;) A zatem czy moje maleństwo chce czy nie, zaczynamy proces ubierania się.

  • Czasami wystarczy wspomnienie, że koleżanki z przedszkola, a nawet Kotki (grupa najmłodszych przedszkolaków) umieją same założyć majtki i rajstopki, ale niestety bywa, że to ja muszę pomóc. Na szczęście zwykle niemoc i zmęczenie mijają jak ręką odjął po majtkach i rajstopkach ewentualnie skarpetkach, ale nie zawsze.
  • Często korzystam również z uwielbienia maluchów do rywalizacji. Na hasło kto pierwszy się ubierze, ten dostanie… córka robi wszystko, by wygrać współzawodnictwo ze starszym bratem i problem braku siły, i uporu związanego z ubieraniem się, mija.

 

SYTUACJA 2: Kiedy córka ma własne "modowe" zdanie…

Niestety pięciolatki potrafią mieć swoje zdanie również w stosunku do przedszkolnej mody i czasem dosłownie oburzają się i okopują na swojej pozycji. Dziś ulubionym sweterkiem jest ten z wizerunkiem Dory, a jutro nie można go już założyć, bo akurat króluje Hallo Kitty albo Barbie. To zna chyba każda mama, problem w tym jak sobie poradzić. U nas w domu córka ma sporo swobody w wybieraniu ubrań. Zazwyczaj to ja przygotowuję jej to, w co następnego dnia się ubierze, ale bywa, że popełnię jakąś niewybaczalną gafę modową i rozpoczyna się „ja tego nie założę!” i co wtedy? Oczywiście wszystko zależy od okoliczności ale w takiej sytuacji zazwyczaj:

  • Jeśli rozwiązaniem problemu jest wymiana sweterka lub spodni na inne, to nie ma sprawy.
  • O wiele gorzej kiedy chce założyć brudne ubranie lub zupełnie niedopasowane do pogody. Wtedy rozpoczynamy długie negocjacje i przekonywanie, kończące się zazwyczaj obietnicą, że przy najbliższej okazji założymy wybrane ubranko. Z mojej strony nigdy nie pada konkretny termin, chyba, że wiem, iż będzie dotrzymany ;). Warto pamiętać, że maluchy są bardzo pamiętliwe i jeśli obiecamy, że będą mogły założyć jutro koszulkę, to prawdopodobnie zechcą to zrobić.

 

 

SYTUACJA 3: A jeśli nie można się dogadać…

Nie wiem jak to bywa w innych domach, ale moja mała modelka niekiedy nie ma zamiaru odpuścić. Jak na złość, najczęściej tego typu sytuacje zdarzają się wtedy, kiedy spieszymy się do wyjścia. Zazwyczaj jest to próba sił, kto więcej wytrzyma i tak naprawdę wiemy o tym obie. Kiedy ona nie chce się ubierać sama, ja zaczynam to robić. Efektem jest płacz, krzyk „ja sama” i zdejmowanie odzieży, którą przed chwilą jej ubrałam. Zwykle w tym miejscu pojawia się groźba, że jak nie chce się ubrać to sama zostanie w domu, a w odpowiedzi kolejny wybuch płaczu i uporu. To sytuacja patowa, która na szczęście pojawia się u nas dość rzadko.

 

A u Was jak wygląda kwestia ubierania i czy macie swoje sposoby na modowe grymasy dzieci? Podzielcie się patentami, chętnie wypróbuję coś nowego :)

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Ramona Heim

Przeczytaj również:

Jak być lepszym rodzicem - 10 zasad >>>


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
01-06-2016
Ocena:
Czasem wcale nie jest tak łatwo opanować mała buntowniczkę, która zawsze ma odmienne zdanie niż mama czy tata:) ale na pewno trzeba nad tym pracować i przede wszystkim zabierać dziecko na zakupy, niech się uczy decydować!
dekoracje świąteczne z dzieckiem

Przygotowania do Świąt z przedszkolakiem – pomysły na wspólny czas pełen magii

2024-12-23
Święta z przedszkolakiem to wyjątkowy czas pełen radości, ale też wyzwań. Jak zaangażować malucha w przygotowanie do Świąt, by stworzyć piękne wspomnienia, a jednocześnie uniknąć chaosu? Podpowiadamy, jak krok po kroku włączyć dziecko w świąteczne przygotowania, ucząc go odpowiedzialności i rozwijając kreatywność.
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.