Plażowe dobre maniery

Data:

Wyjeżdżając nad morze mamy prosty plan - ma być dużo słońca, ptaków śpiew i ciepłe morze. Co zrobić, kiedy jednak zamiast mew, słychać wrzask dzieci? Zamiast ciepłego i czystego piasku, widać porozrzucane śmieci? Zamiast spokoju i odpoczynku, plażowi sąsiedzi głośno się kłócą? Jak to zmienić? Wystarczy od małego uczyć dzieci plażowych dobrych manier.

 

Plaża, dziecko na plaży, nauka manier dziecka

 

Podstawowe zasady dla wszystkich

Zapewne każdy wie, jak wygląda polska plaża podczas sezonu urlopowego. Ręcznik przy ręczniku, ścisk, hałas i dużo śmieci dookoła. Niestety nie wszyscy pamiętają, że plaża to miejsce publiczne, w którym powinniśmy zachowywać się tak, aby nie przeszkadzać innym. Głośne słuchanie muzyki, przeklinanie, brzdęk butelek, papierosowy dym, niedopałki leżące dookoła naszego ręcznika i piłka spadająca co pewien czas na nasz leżak, zdecydowanie nie służą wypoczynkowi.

Oczywiście wymagając od innych porządku, sami musimy o niego dbać. Pamiętajmy, aby nie zostawiać po sobie śmieci. Jeśli nie ma w pobliżu kosza zabierzmy je ze sobą i wyrzućmy po drodze. Nasze dzieci patrzą na nas, dlatego warto pokazywać im prawidłowe zachowanie zawsze!

Jeśli palicie papierosy, nie róbcie tego przy dziecku! Dobre wychowanie wymaga, aby chcąc zapalić papierosa, oddalić się w miejsce, w którym nikomu nie będziemy przeszkadzać. Należy szanować osoby niepalące, dla których na plaży nie ma nic gorszego niż niedopałki w piasku i zapach dymu papierosowego. Nie dotyczy to tylko dorosłych, ale także dzieci, które powinny tylko wdychać świeże powietrze, a nie tytoniowe.

Sąsiedzi obok głośno się zachowują i są dokuczliwi? Zwróćcie im uwagę. Jednak, żeby to zrobić sami musicie przestrzegać pewnych zasad oraz Wasze dziecko. Bo jeśli wy krzyczycie, przeklinacie i tak dalej, to sąsiedzi obok nie będą Wam dłużni i na pewno wypomną. 

 

Nauka dobrych plażowych manier

Urlop z dzieckiem potrafi być nie lada wyzwaniem. Jeśli plażujemy wraz z maluchem, postarajmy się wytłumaczyć szkrabowi, aby zwracał uwagę na innych ludzi, miał oczy otwarte i stosował się do następujących zasad:

 • Nie krzyczał ludziom nad głowami..., bo plażowicze marzą, aby w spokoju odpocząć.
 • Nie zaglądał innym za parawan..., bo to jest po prostu niegrzeczne.
 • Nie zagadywał do obcych..., bo może być to nie mile widziane, a nawet niebezpieczne.
 • Nie sypał piaskiem i nie polewał wodą..., bo nikt nie lubi jak do jego nakremowanego ciała przyczepi się piasek lub na nagrzane ciało spadnie kropelka zimnej wody.
 • Nie może zabierać bez pytania zabawek lub rzeczy innych osób bez zgody właściciela..., bo może skończyć się to dużym problemem dla rodziców.
 • Nie może wchodzić sam do przebieralni..., bo podglądanie jest niegrzeczne.
 • Nie wolno siusiać na piasek, do wiaderka ani morza..., bo wszystko dookoła będzie brzydko pachnieć. 
 • Nie komentował głośno wyglądu innych..., bo pytanie o to, dlaczego Pani ma taki duży brzuch, nie jest uprzejme.
 • Nie może kopać ani rzucać piłki gdzie popadnie..., bo może uderzyć innych.

 

Jeżeli dziecko będzie buntować się i sugerować, że na plaży to nic nie wolno... Wolno! Tylko trzeba pamiętać i uważać, bo na plaży nie jest się samemu i inni ludzie też muszą przestrzegać powyższych zasad, aby wszyscy, zgodnie mogli odpoczywać nad morzem.

 

 

Zabawa z innymi

Oczywiście zabawa z tatą, mamą lub starszym bratem jest super. Jednak do Waszej gromadki można zaprosić innego kolegę lub koleżankę, którzy kręcą się przy was na plaży. Warto zadbać, aby maluch miał kontakt nie tylko z wami, ale również z innymi dziećmi, rówieśnikami. Jednak tutaj należy przestrzegać też kilku warunków.

 • Wspólna zabawa jest wspaniała, jednak dziecko nie może niszczyć drugiemu np. zamku z piasku.
 • Zawsze, ale to zawsze trzeba spytać, czy można pożyczyć łopatkę, wiaderko albo foremkę. 
 • Nie wolno zapraszać kolegi czy koleżanki do wspólnej zabawy, bez wyrażenia zgody rodziców.
 • Wytłumacz dziecku, że wspólna zabawa polega nie tylko na pomysłach własnych, ale też innych.

 

Rozrabiaka na plaży

Dziecko pomimo naszych uwag ciągle zachowuje się niegrzecznie? Zachowaj spokój. Każda dodatkowa negatywna emocja, zwłaszcza rodzica, spowoduje, że dziecko jeszcze bardziej będzie chciało być niegrzeczne. Nie krzycz, a tłumacz. Jeśli to nie pomoże, pójdź z dzieckiem w odosobnione miejsce i porozmawiaj. Pokaż, że ty zachowujesz się grzecznie, że inne dzieci są spokojne i bawią się  wspólnie, więc i ono może do nich dołączyć. Dziecko może też być niedobre, bo po prostu się nudzi.

Dlatego pograj z nim w piłkę, poznaj z dziećmi sąsiadów leżących obok, zbudujcie zamek lub poróbcie babki z piasku. Koniecznie popływajcie, gdy jest to możliwe, a jeśli nie to zbierajcie muszelki i kamyczki na brzegu. Możecie też poczytać książki na kocyku lub zjedzcie dla ochłody ulubione lody.

 

Wyjazd na urlop, nad morze powinien być dla Was przyjemnością i naładowaniem akumulatorów na kolejne miesiące. W związku z tym zachęcamy Was do nauczenia dziecka plażowego savoir vivre. Dzięki temu unikniecie stresujących sytuacji i złych wspomnieć z wakacji.

 

 

Przeczytaj również:

9 porad jak wybrać wakacje za granicą

Wybieramy idealny hotel na urlop z dziećmi

 

 

Zdjęcie: Fotolia.pl 

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.