Kiedy dziecko boli głowa

Data:

U dzieci podobnie jak u dorosłych może występować ból głowy. Znacznie trudniej jednak jest określić jego przyczynę, choćby dlatego, że dzieci nie zawsze potrafią dokładnie powiedzieć, gdzie go odczuwają. Ból głowy u dziecka może występować z wielu różnych przyczyn.

 

bol-glowy-550x350

 

Infekcja

Kiedy dziecko złapie jakąś infekcję i do tego pojawi się gorączka może go boleć głowa. Podczas gorączki naczynia krwionośne w pod jego czaszką rozszerzają się i kurczą, co powoduje ból. Jeśli brzdąc ma gorączkę powyżej 38°C należy podać mu lek przeciwgorączkowy. To powinno zmniejszyć ból głowy. Następnie jak najszybciej skonsultować się z pediatrą, który przepisze odpowiednie leki. Leczenie bólu będzie w tym wypadku równoznaczne z leczeniem infekcji.

 

Zapalenie ucha

Jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu głowy u najmłodszych dzieci. Zapalenie ucha u niemowląt to dość częsta przypadłość, której jednak nie należy lekceważyć. Warto pamiętać, że objawy zapalenia ucha u dzieci to poza bólem głowy także gorączka i częstokroć wydostająca się z ucha w dużych ilościach wydzielina. Zapalenie ucha bardzo często towarzyszy innym infekcjom. Ponieważ niesie ze sobą wiele możliwych powikłań łącznie z głuchotą, należy jak najszybciej zgłosić się z malcem do lekarza, który go zbada i poda odpowiednie leki.

 

Zmęczenie i stres

Silny stres, zmęczenie jak i inne emocje to także przyczyny bólu głowy. Niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo malec przeżywa różnego rodzaju sytuacje, które nam wydają się zupełnie normalne. Bardzo dobrym przykładem jest tu choćby rozstanie z mamą lub pierwsze dni w przedszkolu. Aby zapobiec bólom powstającym na skutek emocji trzeba przede wszystkim dowiedzieć się co je wywołuje. Kolejnym krokiem powinno być uspokojenie dziecka, oraz o ile to możliwe usunięcie przyczyn. Jeśli nie jesteśmy w stanie określić, powodu emocji, które powodują bóle głowy, dobrze jest skontaktować się z psychologiem.

 

Uraz

Bóle głowy mogą być również wywołane doznanym urazem np. podczas upadku z drabinki, albo uderzenia głową w ścianę. Jeśli taka sytuacja miała miejsce należy zgłosić się do lekarza, szczególnie w przypadku, kiedy dodatkowo wystąpiły takie objawy jak omdlenie, krwawienie z nosa lub ucha oraz dezorientacja.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Georg Preissl

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.