Data publikacji:

Choroba bostońska - co to takiego?

Autor: Tomasz Nęcki - Lekarz

Wydawać by się mogło, że skoro choroba określana jest jako bostońska, to w Polsce raczej nie powinniśmy się z nią stykać. W rzeczywistości jest jednak inaczej – również i nasze dzieci mogą cierpieć na bostonkę. Chorobę bostońską różnicować trzeba z innymi schorzeniami, takimi jak np. ospa wietrzna. Po czym więc rozpoznać, że nasz malec ma właśnie bostonkę? Czy choroba bostońska jest groźna?

 

choroba bostońska, bostonka, choroba dziecka

 

Sposoby zarażenia się bostonką

Choroba bostońska (zwana również bostonką oraz chorobą stóp, dłoni i ust) spotykana jest przede wszystkim u dzieci poniżej 10. roku życia. Jednostka ta występować może i u starszych pacjentów, jednak takie zjawisko jest już zdecydowanie rzadsze. Typowo choroba bostońska występuje w sezonie, kiedy mamy do czynienia z największym rozpowszechnieniem chorób infekcyjnych, to znaczy jesienią i wiosną. Możliwe jest występowanie zakażeń epidemicznych bostonką np. w przedszkolach czy żłobkach – jednym z problemów związanych z tą chorobą jest to, że jest ona wysoce zakaźna. Wystarczające do zakażenia się bostonką może być bowiem zaledwie zetknięcie się z przedmiotem zanieczyszczonym śliną czy plwociną osoby chorującej na bostonkę. Możliwe jest również zarażenie się chorobą bostońską drogą bezpośredniego kontaktu z chorującym na nią człowiekiem. Jaki czynnik jest jednak w ogóle odpowiedzialny za występowanie bostonki?

 

Jakie są przyczyny choroby bostońskiej?

Choroba stóp, dłoni i ust jest schorzeniem wirusowym. Bostonkę wywołują przede wszystkim zakażenia wirusem Coxsackie A16, do choroby tej mogą jednak doprowadzać zakażenia również i innymi typami wirusów z rodziny enterowirusów.

 

Objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę

Objawy choroby bostońskiej typowo pojawiają się w ciągu 3-6 dni od zetknięcia się z wywołującym tę jednostkę wirusem. Początkowo dolegliwości dzieci mogą być niecharakterystyczne, występować mogą takie bowiem problemy, które ogólnie związane są z chorobami infekcyjnymi u dzieci, takie jak:

  • gorączka,
  • nudności,
  • wymioty,
  • drażliwość,
  • poczucie zmęczenia,
  • utrata apetytu.

 

Charakterystyczną cechą bostonki jest wysypka. Typowo przybiera ona postać pęcherzyków i pojawia się ona przede wszystkim w obrębie dłoni, stóp oraz w okolicy jamy ustnej (stąd też inna funkcjonująca nazwa bostonki, czyli choroba dłoni, stóp i ust).

 

 

Rozpoznawanie choroby bostońskiej 

Chorobę bostońską rozpoznaje się zazwyczaj na podstawie stwierdzenia u dziecka typowych dla tej jednostki dolegliwości. Najistotniejsze znaczenie ma tutaj wysypka i jej charakterystyczna lokalizacja, zwrócić jednak należy uwagę na to, że bostonkę trzeba różnicować z innymi schorzeniami, w których przebiegu pojawia się wysypka u dzieci – przede wszystkim dotyczy to konieczności różnicowania bostonki z ospą wietrzną.

 

Jak leczy się bostonkę?

Podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń wirusowych, tak i w przypadku choroby bostońskiej nie jest obecnie dostępne leczenie przyczynowe tej choroby. Nie jest jednak tak, że dzieciom cierpiącym na bostonkę w ogóle nie można ulżyć – jak najbardziej istnieje możliwość wdrożenia u nich postępowania objawowego.

Łagodzić objawy choroby bostońskiej można z zastosowaniem leków przeciwgorączkowych. Jeżeli dziecko boryka się z gorączką, to koniecznie pamiętać trzeba też o odpowiednim nawadnianiu malucha. Zmiany skórne związane z bostonką czasami związane są z dolegliwościami bólowymi – w łagodzeniu tego problemu wykorzystywane mogą być leki przeciwbólowe. Same wykwity można osuszać, stosowane są do tego ceku takie preparaty, jak w przypadku ospy wietrznej – podkreślenia jednak wymaga to, że o pomoc w wyborze odpowiedniego farmaceutyku najlepiej poprosić jest lekarza.

 

Czy choroba bostońska może prowadzić do groźnych powikłań?

Bostonka może prowadzić do groźnych konsekwencji, wśród których wymieniane są m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, czy nawet zapalenie mózgu. Pojawianie się takich powikłań choroby bostońskiej rzeczywiście, jest możliwe, szczęśliwie jednak spotykane one są wyjątkowo rzadko. 

 

Czy można jakoś jej zapobiegać?

Obecnie nie jest dostępne szczepienie, dzięki któremu można byłoby uodporniać dzieci przed zachorowaniem na chorobę bostońską. Zdecydowanie można jednak w pewien sposób ograniczać ryzyko wystąpienia tego problemu u naszych maluchów. Najważniejsza jest higiena. Już samo nauczenie dziecka tego, że powinno ono myć ręce po każdym powrocie do domu, zdecydowanie zmniejszy ryzyko wystąpienia u niego zarówno bostonki, jak i wielu innych chorób zakaźnych.

Wspominano wcześniej, że spotykane są masowe zachorowania na chorobę bostońską. Jeżeli wiemy, że w przedszkolu, czy żłobku naszego malucha doszło do wystąpienia tego schorzenia, to najkorzystniej – oczywiście w miarę możliwości – byłoby pozostawić dziecko w domu. Bostonka jest jednostką o dużej zakaźności i jeżeli nasze dziecko ma styczność z maluchami, które borykają się z tym schorzeniem, to ryzyko, że i u naszej pociechy choroba bostońska wystąpi, jest stosunkowo duże.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

 


Autor

Tomasz Nęcki - Lekarz

Jestem absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Spośród wszystkich medycznych specjalności najbardziej interesują mnie aspekty związane z pediatrią i psychiatrią – planuję specjalizować się w psychiatrii dzieci i młodzieży. Wolne chwile spędzam na czytaniu (nie tylko medycznych pozycji ) oraz staram się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu – jazda na rowerze czy spacery najlepiej mnie relaksują.

Komentarze
19-10-2017
Ocena:
synek miał taką wysypkę na stopach, że biedaczek nie mógł chodzić :(
plamy na języku u dziecka

Plamy na języku dziecka: co oznaczają? 

2023-07-29
Wystąpienie plam na języku u dziecka to stosunkowo popularna dolegliwość. Zazwyczaj nie ma powodu do paniki, choć oczywiście nie należy bagatelizować problemu. W tym artykule dowiesz się, co oznaczają plamy na języku u dziecka, a także poznasz ewentualne przyczyny tej dolegliwości.  
Podwyższone płytki krwi u dziecka

Podwyższone płytki krwi u dziecka: czy należy się martwić? 

2023-07-26
Płytki krwi (trombocyty) to elementy morfotyczne krwi, które aktywnie uczestniczą w procesie krzepnięcia. Nadmiar płytek, zwany inaczej trombocytozą lub nadpłytkowością może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Czy zatem w przypadku podwyższonych płytek krwi u dziecka należy się martwić? 
witaminy dla 3 latka

Jakie witaminy dla 3-latka wybrać? Polecane produkty

2023-07-18
Z pewnością doskonale wiesz, że dla zdrowego rozwoju twoje dziecko potrzebuje odpowiednich porcji witamin i minerałów. Co jednak, jeśli maluch lubi tylko niektóre owoce i warzywa, a do tego niespecjalnie przepada za mięsem? Jakie witaminy dla 3-latka warto wówczas wybrać i czy właściwie w ogóle należy je dziecku podawać?
wysypka po mmr

Wysypka po MMR: charakterystyka 

2023-07-13
MMR należy do grupy szczepionek atenuowanych, co oznacza, że w swoim składzie zawiera żywe wirusy o obniżonej chorobotwórczości. W związku z tym, wielu rodziców zastanawia się, jakie mogą być skutki uboczne po przyjęciu MMR? Jednym z nich może być tak zwany odczyn odrowy, objawiający się zmianami skórnymi. Poznaj charakterystykę wysypki po MMR. 
azotyny w moczu dziecka

Co oznaczają azotyny w moczu dziecka?

2023-03-22
Gdy badanie wskazuje na azotyny w moczu u dziecka, najczęściej świadczy to o infekcji o charakterze bakteryjnym – w większości przypadków wywołanych przez bakterie E. Coli. Infekcji bardzo często towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak gorączka, ból w czasie oddawania moczu czy brak apetytu. Czy i jakie leczenie należy w takim przypadku zastosować?
objawy przegrzania organizmu

Objawy przegrzania dziecka. Ile trwa przegrzanie organizmu?

2023-03-20
Przegrzanie dziecka przez rodziców zdarza się dość często. Zazwyczaj jest to przegrzanie wynikające ze zbyt grubego ubrania maluszka, które skutkuje pogorszeniem się nastroju niemowlęcia i pojawieniem się na jego skórze potówek. Skutki przegrzania dziecka na słońcu, w wysokich temperaturach, mogą być już znacznie poważniejsze – to między innymi zagrażający życiu udar cieplny. Sprawdź, jak rozpoznać objawy takiego przegrzania i co robić, gdy się pojawią.
ugryzienia roztoczy

Ugryzienia roztoczy: jak wyglądają? Jak pozbyć się roztoczy?

2023-03-15
Roztocza to mikroskopijne organizmy, które żyją w naszych mieszkaniach, a w szczególności w naszych łóżkach, pościelach, materacach i kocach. Choć ugryzienia roztoczy nie są możliwe (organizmy te żywią się przede wszystkim martwym naskórkiem), to warto wiedzieć, że mogą one powodować wiele nieprzyjemnych przypadłości – takich jak objawy alergii, atopowego zapalenia skóry czy trudności ze swobodnym oddychaniem. Sprawdź, jak się pozbyć roztoczy.