Drugie śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem w diecie dziecka. Najlepiej, aby było przygotowywane w domu, ze zdrowych i odżywczych produktów, które dodadzą energii dziecku w czasie lekcji. Dzięki temu jest szansa, że uczeń rzadziej sięgnie po niezdrowe przekąski ze sklepu. Jak powinno wyglądać drugie śniadanie, aby było smaczne i pełne witamin?
Zdjęcie: Pixabay.com
Dla dzieci nauka to bardzo ciężka, wymagająca skupienia praca, której często towarzyszy również stres i zmęczenie. Głównym błędem żywieniowym, który popełniają rodzice układając jadłospis ucznia to zbyt duża ilość cukru i słonych przekąsek. Poza tym dzieci jedzą za często lub za rzadko, za mało lub za dużo. Zbyt długie przerwy między posiłkami również nie wpływają dobrze na ucznia, ponieważ obniża się wydolność umysłowa, pojawia się rozdrażnienie, brak koncentracji i pokusa złego zachowania.
Im dziecko dłużej nie będzie jadło, tym organizm zacznie go kusić i namawiać do złego. Wówczas szybko zapomni o zjedzeniu drugiego śniadania lub zrezygnuje z niego na rzecz niezdrowych przekąsek lub słodyczy takich jak: chipsy, chrupki, batoniki, słodkie paluszki, krakersy czy draże. Brak regularnych posiłków skłania do jedzenia o późnych porach wysokokalorycznych kolacji, bo organizm domaga się nadrobienia całego dnia bez posiłków. Stosowanie takiej diety przez dłuży czas może spowodować otyłość u dziecka oraz wywołać różne choroby np. cukrzyce.
Aby tego uniknąć i skłonić dziecko do sięgania chętniej po drugie śniadanie do plecaka, a nie do sklepiku, warto przygotowywać je z jego ulubionych składników. Dzieci w wieku szkolnym bardzo szybko rozwijają się, rosną, wiec ich zapotrzebowanie energetyczne także wzrasta. Należy pamiętać, że chłopcy potrzebują od 200 do 600 kcal więcej niż dziewczynki w zależności od wieku.
Poniżej przedstawiamy Wam infografikę, która podpowie jak prawidłowo komponować drugie śniadanie dla ucznia:
Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.