Większość dzieci uwielbia wszystko co słodkie. Maluchy z dużą ochotą piją słodzone soki, jedzą słodkie kaszki, dżemy i deserki. Gdy dieta dziecka zostanie wzbogacona o cukier, dalsze wprowadzanie produktów może być trudno. Jeśli smyk zbyt wcześnie pozna słodki smak, może odmówić jedzenia i picia wszystkiego co słodkie nie jest.
Zdjęcia: Fotolia.pl
W naszych sklepach dostępne są dwa rodzaje cukru: trzcinowy (cukier brązowy) lub z buraków cukrowych (cukier biały, sacharoza).
Pierwszy zawiera niewielkie ilości żelaza, wapnia, fosforu, potasu i magnezu. Drugi jest mocno oczyszczony i pozbawiony wszelkich substancji odżywczych. Poza tym cukier biały ma jeden z najwyższych indeksów glikemicznych, co oznacza, że po jego spożyciu intensywnie wzrasta stężenie glukozy we krwi, które po chwili szybko spada i sprawia, że znów odczuwamy głód. Ponadto jedna łyżeczka sacharozy ma aż około 25 kcal. Nie ma więc co się dziwić, że wysoka podaż cukru może prowadzić do otyłości. Oryginalny cukier trzcinowy jest nierafinowany, czyli nie jest poddany oczyszczaniu.
Cukier biały dostarcza organizmowi tylko pustych kalorii. Jego nadmierne spożycie powoduje otyłość i zatrzymanie soli oraz wody w organizmie.
Wiadomo, że trudno jest całkowicie wyeliminować cukier z diety dziecka. Jeśli musisz go użyć to biały cukier zastąp:
Oczywiście trudno jest całkowicie wyeliminować słodycze z diety dziecka. Nawet jeśli się nam to uda zawsze istnieje ryzyko, że poza domem (w przedszkolu, na wycieczce lub na urodzinach kolegi) dziecko będzie miało dostęp do takich przekąsek. Wtedy smyk może „rzucić” się na słodkości nadrabiając zaległości i najeść się na zapas.
Aby uniknąć takich sytuacji warto od najmłodszych lat uczyć dziecko rozsądnego podejścia do słodyczy. Przede wszystkim postaraj się zrezygnować z kupowania żelek, kalorycznych batonów i lizaków. Zamiast nich znacznie lepiej zaproponować dziecku dobrą czekoladę, lody lub pełnoziarniste ciastka.
Na co dzień warto również unikać słodkich płatków śniadaniowych i gotowych soków (mogą zawierać tyle cukru co napoje gazowane). Zamiast nich możesz maluchowi serwować musli z suszonymi owocami, świeżo wyciskany sok czy owocowe chipsy.
Odzwyczajenie dzieci od jedzenia słodyczy nie jest proste. Maluchy zazwyczaj za nimi przepadają, a dorośli, szczególnie babcie, dziadki czy ciocie nie wyobrażają sobie odwiedzin bez przyniesienia szkrabom czegoś słodkiego. Pamiętajmy jednak, że to właśnie teraz uczymy nasze dzieci zasad zdrowego odżywiania się oraz kształtujemy ich nawyki żywieniowe na całe życie.
Warto także pamiętać, że zbyt dużo cukru w diecie dziecka może być dla niego bardzo szkodliwy. Poniżej przedstawiliśmy negatywne czynniki, które mogą wpłynąć na zdrowie dziecka:
Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.