Nie tylko higiena jamy ustnej ma wpływ na to, czy zęby Twojego dziecka będą zdrowe. Bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta. Chyba każdy spotkał się ze stwierdzeniem, że cukier to główny wróg delikatnych mlecznych zębów. I nie jest to mit! Ten smaczny, słodki składnik jest pożywką dla bakterii, które tworzą z niego kwasy niszczące szkliwo. Natomiast, w menu malucha nie powinno zabraknąć produktów bogatych w wapń i witaminę D. Zobacz, jak skomponować dietę malucha, by była korzystna dla całego jego organizmu, z ząbkami włącznie.
Skoro wiemy już, że aby mleczne zęby były zdrowe, musimy zwrócić szczególną uwagę na dziecięcą dietę, sprawdźmy, co powinno się w niej znajdować i od którego momentu dieta ma wpływ na stan uzębienia dziecka.
Może Cię to zdziwi, ale o zęby swojego maleństwa możesz zacząć dbać jeszcze w czasie ciąży. Okazuje się bowiem, że Twoja dieta ma znaczny wpływ na rozwój ząbków dziecka. Dotyczy to zwłaszcza deficytów wapnia, białka, witamin A i D, czy niedostatecznej podaży kalorii między 8, a 14 tygodniem ciąży. Wszystko to może skutkować wadami, czy chorobami zębów. I to nie tylko mlecznych, ale i tych stałych. Ty sama także powinnaś zadbać o swoje zęby w trakcie ciąży, ponieważ wiele badań wskazuje ścisły związek między złym stanem uzębienia matki, a na przykład niską masą urodzeniową dziecka, czy nawet przedwczesnym porodem.
Czy wiedziałaś, że próchnica jest najczęściej występującą chorobą na świecie? Zacznijmy może od tego, czym właściwie jest próchnica i jak powstaje. Jak wiadomo, głównym winowajcą jest cukier zawarty w pożywieniu. Ale nie sam cukier jest groźny. Próchnicy by nie było, gdyby nie bakterie, które naturalnie występują w jamie ustnej każdego człowieka. To właśnie one są odpowiedzialne za przetwarzanie cukru, który następnie zmieniają w kwas. I to ten kwas uszkadza szkliwo. W połączeniu z nieodpowiednią higieną jamy ustnej (lub z jej brakiem), powstaje próchnica.
Warto też wiedzieć, że to nie ilość spożytego cukru jest najgorsza i najbardziej szkodliwa dla zębów. Chodzi o czas, przez który cukier ma kontakt z powierzchnią zębów. Dlatego, nie tylko ograniczenie słodkich produktów jest warte rozważenia. Ważne jest to, aby zadbać o zdrowie młodych ząbków zatem warto wyznaczyć dzieciom konkretny czas jedzenia słodyczy. Okazuje się bowiem, że nawet jednorazowe zjedzenie większej ilości słodyczy jest dla zębów mniej szkodliwe, niż ciągłe ich podjadanie, zwłaszcza między posiłkami.
Zdecydowanie powinno się unikać spożywania dużej ilości słodyczy. Ciastka, ciasta, chrupki, cukierki, czekolada i lizaki - obklejają zęby i pozostają w długotrwałym kontakcie ze szkliwem. A to już bardzo prosta droga do tego by powstała próchnica.
Dla dziecięcych zębów najbardziej niebezpieczne są dwucukry: sacharoza, laktoza i maltoza oraz cukry proste: glukoza i fruktoza. Natomiast wielocukry, na przykład skrobia, uchodzą za cukry o najmniejszym potencjale próchnicotwórczym.
Zawartość różnych cukrów w produktach spożywczych
Wiele mam niepokoi się o ząbki swoich dzieci, w związku z karmieniem piersią. Chodzi zwłaszcza o nocne karmienia, bo wiadomo, że nie będziemy w nocy rozbudzać maluszka, żeby mu przetrzeć dziąsła, czy ząbki. Według lekarzy i naukowców, samo karmienie nie powoduje próchnicy, w związku z przeciwciałami zawartymi w mleku matki. Jednak takiej ochrony przed próchnica nie ma już mleko modyfikowane. I to właśnie ono, w połączeniu z piciem z butelki, jest najczęstsza przyczyną próchnicy butelkowej u dzieci.
A skoro już przy mleku jesteśmy, mleko krowie, zawierające najmniej próchnicogenną laktozę, posiada dodatkowo wapń, fosfor oraz kazeinę i jest bezpieczne dla zębów.
Pasta do nauki pielęgnacji ząbków Nenedent-baby jest przeznaczona dla niemowląt i dzieci między 6 a 24 miesiącem życia.
Dieta dziecka powinna być odpowiednio dobrana do jego wieku i potrzeb, a także dobrze zbilansowana. Powinna być bogata w wapń, najlepiej w połączeniu z witaminą D, która ułatwia jego wchłanianie, a także cynk, fosfor, białko oraz witaminy z grupy A, B i C.
Nie tylko cukier przyczynia się do powstawania próchnicy. Zobacz, co jeszcze może być szkodliwe dla zębów:
Pamiętaj też o tym, że znaczenie ma konsystencja pokarmów podawanych dziecku. Chodzi o czas oczyszczania powierzchni zębów przez ślinę, pracę mięśni policzków, języka i warg. Im dłużej zęby mają kontakt z jedzeniem, tym gorzej. Pokarmy miękkie, słodkie i lepkie (na przykład rozpuszczalne gumy do żucia, czy cukierki typu toffi) są gorsze, z punktu widzenia higieny jamy ustnej, niż kawałek czekolady (zwłaszcza gorzkiej!). Ale szkodliwe są także te produkty, które przeżuwa się powoli: jak lizaki, landrynki czy słodzone napoje.
Aby zapobiec próchnicy należy ograniczyć produkcje kwasów w jamie ustnej. Po pierwsze, poprzez prawidłową higienę należy wyeliminować znajdujące się w buzi bakterie, a po drugie ograniczyć spożycie cukrów. A poza tym?
Jak widzisz, odpowiednia dieta dziecka i staranna higiena jamy ustne są tak istotne dla zdrowia zębów Twojego dziecka. Warto zadbać o nie teraz, by nie mieć problemów w przyszłości.
A Ty, jak dbasz o piękny i zdrowy uśmiech swojej pociechy? Jak często podajesz słodkie pokarmy i napoje?
Dowiedz się więcej na: Nenedent-baby
Zdjęcia: materiały promocyjne i Fotolia.pl
Artykuł sponsorowany