Polskie dzieci zaliczane są od kilku lat do najszybciej tyjących w Europie. W latach siedemdziesiątych poprzedniego wieku nadmierną masę ciała notowano w Polsce u mniej niż 10% uczniów, podczas gdy obecnie już co piąte dziecko w wieku szkolnym (ponad 22 %) boryka się z nadwagą lub otyłością.
Nadwaga i otyłość to niestety znak naszych czasów, który stał się jednym z najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych związanych ze współczesnym stylem życia. Otyłość jest podstawowym czynnikiem ryzyka wielu chorób przewlekłych takich jak:
Otyłość to stan, w którym ilość energii dostarczonej istotnie przewyższa jej zużycie przez organizm i charakteryzuje się zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej, wpływającej niekorzystnie na stan zdrowia. Tyją i dzieci i dorośli, jednak dynamika wzrostu występowania nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży jest zatrważająca. Badania przeprowadzone w różnych regionach świata udowadniają, że liczba osób otyłych w grupie wiekowej do 18 roku życia potroiła się w ostatniej dekadzie XX wieku. Aktualnie, wśród dzieci i młodzieży rozpoznaje się około 400 tys. nowych przypadków nadwagi i otyłości rocznie. Najwyższa liczba dzieci z nadwagą i otyłością występuje w Stanach Zjednoczonych, zachodniej Europie, wyspach Pacyfiku i środkowym Wschodzie.
Również w Polsce obserwowana jest tendencja wzrostowa częstości występowania nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży. Jak wykazały badania przeprowadzone przez Instytut Żywności i Żywienia, problem nadwagi i otyłości dotyczy ok. 12-14% dzieci i wykazuje zróżnicowanie regionalne.
Problem ten narasta w ostatnich latach wśród dzieci i młodzieży obu płci, choć częściej dotyczy chłopców (chłopcy – ok. 18%, dziewczęta - 11%). Najbardziej zagrożona jest grupa najstarszych chłopców. Z badań wynika, że rozpowszechnienie nadwagi i otyłości w tej grupie wzrosło o 5 punktów procentowych w przeciągu 4 lat. W 2010 roku 21% z nich ważyło zbyt dużo, co oznacza, że co piąty chłopiec wchodzący w dorosłe życie nie utrzymuje prawidłowej masy ciała. Duży niepokój budzi fakt, że w ciągu ostatnich 30 lat otyłość u chłopców w wieku 11–15 lat wzrosła trzykrotnie, natomiast a u dziewcząt aż dziesięciokrotnie.
Najmniej otyłe są przedszkolaki. To głównie zasługa ich dużej ruchliwości. Ta z czasem maleje, a w połączeniu ze złymi nawykami żywieniowymi sprawia, że problem otyłości w każdej starszej grupie wiekowej jest coraz poważniejszy. Nie ma jednej recepty na zatrzymanie tego niepokojącego trendu. Potrzebna jest szeroka interwencja w postaci programów profilaktycznych oraz leczniczych mających na celu walkę z nadwagą i otyłością. Bardzo ważną rola pełnią w tych działaniach rodzice, którzy w szalonym tempie codziennego życia muszą znaleźć czas na pochylenie się nad kondycją i zdrowiem swoich pociech – by zapobiegać, a gdy mleko już się wylało – walczyć z nadwagą i otyłością u swojego dziecka.
Artykuł został przygotowany w ramach akcji „Weight Balance”: propagującej zdrowy tryb życia, w tym zwłaszcza właściwe nawyki żywieniowe; uwrażliwiającej na problem nadwagi i otyłości w Polsce; uczącej jak jej zapobiegać i z nią walczyć.
Weight Balance to akcja społeczno-edukacyjna, pokazująca jak utrzymać odpowiednią wagę, sprawność fizyczną i psychiczną w każdym wieku. Weight Balance wskazuje właściwe nawyki żywieniowe, promuje zdrowy tryb życia i pokazuje, jak nie dać się otyłości!