Data publikacji:

Jak zabezpieczyć schody przed dzieckiem?

Jeśli jesteś już rodzicem lub spodziewasz się dziecka, z pewnością, chociaż raz przeszło ci przez myśl to, jak zabezpieczyć schody przed dzieckiem. Ten temat jest dla wielu rodziców bardzo trudny, ponieważ niektóre zabezpieczenia pozornie mogą utrudniać funkcjonowanie innym domownikom. Ale czy na pewno musimy wybierać między bezpieczeństwem malucha a komfortem dorosłych? Na szczęście istnieją nowoczesne rozwiązania, które od nas tego nie wymagają! Sprawdź najlepsze sposoby na to, jak zabezpieczyć schody przed dziećmi.

bezpieczne schody dla dzieci

Bezpieczne schody dla dzieci

Nasze pociechy poznają świat metodą prób i błędów, ponieważ nie mają tak rozbudowanej wiedzy jak dorośli na temat potencjalnych zagrożeń. Dzieci uczą się nowych rzeczy w pierwszym etapie życia przede wszystkim przez dotyk, sprawdzanie i doświadczanie, co czasem może być dla nich niebezpieczne. Już od chwili, kiedy maluch zaczyna raczkować, a potem chodzić i biegać, powinniśmy dysponować odpowiednimi zabezpieczeniami w domu. Jedynie dzięki nim jesteśmy w stanie zapewnić dziecku odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Jednym z newralgicznych punktów w każdym domu są schody. Odpowiednie zabezpieczenie tej części mieszkania jest kluczowe dla bezpieczeństwa malucha. Stopnie, które dla osoby dorosłej nie są zazwyczaj niebezpieczne, dla dziecka mogą być ogromnym zagrożeniem. Wystarczy chwila nieuwagi, aby maluch spadł ze schodów i zrobił sobie krzywdę. Z tego względu temat tego, jak zabezpieczyć schody przed dzieckiem, spędza sen z powiek wielu rodziców.

Często mówi się, że popularne zabezpieczenia dla dzieci mogą utrudniać swobodne funkcjonowanie w domu dorosłym. Na szczęście nie ma w tym wiele prawdy. Najnowocześniejsze zabezpieczenia są bardzo proste w obsłudze, a jednocześnie uniemożliwiają dzieciom ryzykowne zachowania związane z szybkim zbieganiem lub skakaniem po stopniach. 

Jak zabezpieczyć schody przed dzieckiem i o czym warto pamiętać?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zabezpieczyć schody przed dzieckiem w najlepszy sposób, w pierwszej kolejności powinieneś określić swoje oczekiwania. Na początku warto dopasować typ zabezpieczeń do typu schodów, które mamy w domu. Sytuacja jest o wiele prostsza, jeśli mieszkamy w miejscu, gdzie są tradycyjne schody. Wtedy najczęściej wystarczające okazują się podstawowe zabezpieczenia, które umożliwiają zachowanie spokoju wszystkim osobom zastanawiającym się nad tym, jak zabezpieczyć schody przed dziećmi. Podstawowe zabezpieczenia obejmują najczęściej ograniczenia uniemożliwiające maluchom swobodne schodzenie po schodach, przykładowo specjalne bramki. 

Problem zaczyna się, gdy w naszym miejscu zamieszkania zdecydowaliśmy się na schody spiralne. Tego typu konstrukcje wyglądają bardzo nowocześnie i efektownie, ale niestety okazują się bardzo niebezpieczne dla maluchów. Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, nie są w stanie sprawnie poruszać się po spiralnych schodach

Poza odpowiednimi zabezpieczeniami, najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest sprawienie, aby malec nie musiał zbyt często poruszać się między piętrami. Być może powinniśmy zorganizować nasze mieszkanie w taki sposób, aby pokój dziecięcy znajdował się na partnerze, wraz z łazienką, kuchnią i pokojem dziennym, w których przebywa dziecko. Nawet w takiej sytuacji będziemy musieli czujnie obserwować, czy maluch nie wchodzi na niebezpieczne schody dla zabawy, ale przynajmniej nie będzie musiał poruszać się po schodach w celach niezbędnych, takich jak skorzystanie z toalety.

Pamiętajmy, że poza zabezpieczeniem schodów, powinniśmy zadbać również o montaż odpowiednich dodatków zabezpieczających okna, rogi i elementy instalacji elektrycznej przed najmłodszymi. Dzięki przezorności możemy uchronić pociechy przed ryzykiem utraty zdrowia lub nawet życia. 

Najlepsze sposoby na zabezpieczenie schodów przed dziećmi

Do najlepszych rozwiązań problemu tego, jak zabezpieczyć schody przed dziećmi możemy zaliczyć kilka prostych zabezpieczeń od lat używanych przez odpowiedzialnych rodziców. Co ważne, tego typu rozwiązania są nieinwazyjne i nie utrudniają poruszania się po domu osobom dorosłym. Nie trzeba też włożyć dużo wysiłku w ich założenie. W praktyce zastosowanie tego typu zabezpieczeń należy do bardzo szybkich i prostych, więc nie powinno sprawić problemu nikomu, kto martwi się o to, jak zabezpieczyć schody przed dzieckiem w odpowiedni sposób.

Oto najpopularniejsze metody:

  • Bramki bezpieczeństwa, które montuje się na górze i dole każdego ciągu schodów. To doskonałe zabezpieczenie przed wejściem na schody przez dziecko, które dopiero uczy się poruszać i nie może samodzielnie bezpiecznie schodzić ze schodów. Taki maluch nie jest w stanie samodzielnie otworzyć bramki.
  • Niskie poręcze, które można zamontować na schodach dodatkowe. Tego typu rozwiązania pomagają dzieciom w nauce bezpiecznego poruszania się po schodach.
  • Zabezpieczenia balustrad, w których występują duże przerwy między prętami. To bardzo ważne, ponieważ nieuważne dziecko może wypaść przez przerwy w balustradzie. Do zabezpieczeń tego typu zaliczamy siatki bezpieczeństwa.
  • Nakładki i taśmy antypoślizgowe. Tego typu zabezpieczenia są proste w montażu i bardzo skuteczne. Wystarczy nakleić je na każdy stopień, aby zminimalizować ryzyko tego, że dziecko poślizgnie się na schodach.

Autor: Marcin Krawczyk