Od kiedy smoczek?
Wielu rodziców zastanawia się, czy smoczek u noworodka to dobry pomysł, a jeśli tak, to kiedy mu go podać. Wątpliwości te wynikają nie tylko z obaw przed powstaniem u dziecka wad zgryzu, ale również z chęci uniknięcia potencjalnych zaburzeń w procesie karmienia piersią.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że dzięki nowoczesnemu kształtowi, produkowane dzisiaj smoczki nie wywołują wad zgryzu – oczywiście o ile dziecko nie będzie korzystało z nich za długo. W ofercie sklepów bez problemu można znaleźć również np.
smoczek dla noworodka karmionego piersią. Końcówka takiego produktu bardzo przypomina kształt kobiecej brodawki i rozciąga się w podobny sposób w trakcie ssania, dzięki czemu ryzyko, że dziecko nie będzie umiało/chciało chwycić brodawki, jest ograniczone do minimum.
Podsumowując – smoczek możesz wsunąć do ust dziecka nawet po kilku godzinach od jego przyjścia na świat, czyli jeszcze w szpitalu.
Smoczek u noworodka – o czym warto pamiętać?
Jeśli zadajesz sobie pytanie, kiedy dać dziecku smoczek, to musisz wiedzieć, że tak naprawdę nie ma to większego znaczenia – możesz to zrobić zarówno w pierwszym tygodniu jego życia, jak i w czwartym. W obu przypadkach wiąże się z dużą swobodą i ulgą, ponieważ dziecko będzie w stanie zaspokoić silną potrzebę ssania z dala od matczynej piersi.
Od pytania „od kiedy smoczek” o wiele istotniejsze jest „do kiedy smoczek”. Aby uniknąć powstania wad rozwojowych w obrębie jamy ustnej i zapobiec problemom z mową u dziecka, należy smoczek w odpowiednim momencie odstawić. „Odpowiedni moment” to ten, zanim odruch zmieni się w nawyk, czyli przed 6. miesiącem życia.
Rodzaje smoczków dla noworodków – materiał wykonania
Jak już wiesz, smoczki dla noworodka są dobrymi produktami, po które naprawdę warto sięgnąć, jeśli dziecko ma silny odruch ssania. Pytanie tylko: który wybrać? Na początek zerknij na różne rodzaje smoczków – z uwzględnieniem materiału wykonania.
Smoczki kauczukowe to inaczej produkty lateksowe. Wiele osób pamięta je z czasów własnego dzieciństwa – mają charakterystyczny zapach oraz żółtawy kolor. W ostatnich latach kauczuk zdecydowanie wrócił do łask. Noworodki i niemowlęta często akceptują tylko ten materiał, prawdopodobnie z uwagi na jego miękkość. Warto jednak zauważyć, że to właśnie przez ową miękkość takie smoczki należy dość często wymieniać – szybko ulegają odkształceniom.
Zdaniem wielu osób
najlepsze smoczki dla noworodka to wszystkie te wykonane z silikonu. Silikon jest trwały, bardziej estetyczny z uwagi na brak zabarwienia, nie wydziela też żadnego zapachu. Niemniej jest on oczywiście twardszy od kobiecej brodawki, dlatego część noworodków karmionych piersią ma poważny problem z zaakceptowaniem tego typu uspokajacza.