Data publikacji:
smoczek dla noworodka

Jaki smoczek dla noworodka wybrać? Od kiedy używać smoczka?

Dziecko rodzi się z bardzo silnym odruchem ssania. To właśnie ten odruch powoduje, że malec gwałtownie protestuje, gdy odsuwa się go od piersi – nawet gdy nie jest głodny. W takich sytuacjach idealnie sprawdzi się smoczek. Sprawdź, kiedy dokładnie można podać go dziecku i jaki smoczek dla noworodka warto wybrać, aby nie zaburzyć procesu karmienia.

Od kiedy smoczek?

Wielu rodziców zastanawia się, czy smoczek u noworodka to dobry pomysł, a jeśli tak, to kiedy mu go podać. Wątpliwości te wynikają nie tylko z obaw przed powstaniem u dziecka wad zgryzu, ale również z chęci uniknięcia potencjalnych zaburzeń w procesie karmienia piersią.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że dzięki nowoczesnemu kształtowi, produkowane dzisiaj smoczki nie wywołują wad zgryzu – oczywiście o ile dziecko nie będzie korzystało z nich za długo. W ofercie sklepów bez problemu można znaleźć również np. smoczek dla noworodka karmionego piersią. Końcówka takiego produktu bardzo przypomina kształt kobiecej brodawki i rozciąga się w podobny sposób w trakcie ssania, dzięki czemu ryzyko, że dziecko nie będzie umiało/chciało chwycić brodawki, jest ograniczone do minimum.

Podsumowując – smoczek możesz wsunąć do ust dziecka nawet po kilku godzinach od jego przyjścia na świat, czyli jeszcze w szpitalu.

Smoczek u noworodka – o czym warto pamiętać?

Jeśli zadajesz sobie pytanie, kiedy dać dziecku smoczek, to musisz wiedzieć, że tak naprawdę nie ma to większego znaczenia – możesz to zrobić zarówno w pierwszym tygodniu jego życia, jak i w czwartym. W obu przypadkach wiąże się z dużą swobodą i ulgą, ponieważ dziecko będzie w stanie zaspokoić silną potrzebę ssania z dala od matczynej piersi.

Od pytania „od kiedy smoczek” o wiele istotniejsze jest „do kiedy smoczek”. Aby uniknąć powstania wad rozwojowych w obrębie jamy ustnej i zapobiec problemom z mową u dziecka, należy smoczek w odpowiednim momencie odstawić. „Odpowiedni moment” to ten, zanim odruch zmieni się w nawyk, czyli przed 6. miesiącem życia.

Rodzaje smoczków dla noworodków – materiał wykonania

Jak już wiesz, smoczki dla noworodka są dobrymi produktami, po które naprawdę warto sięgnąć, jeśli dziecko ma silny odruch ssania. Pytanie tylko: który wybrać? Na początek zerknij na różne rodzaje smoczków – z uwzględnieniem materiału wykonania.
  • Smoczki kauczukowe
Smoczki kauczukowe to inaczej produkty lateksowe. Wiele osób pamięta je z czasów własnego dzieciństwa – mają charakterystyczny zapach oraz żółtawy kolor. W ostatnich latach kauczuk zdecydowanie wrócił do łask. Noworodki i niemowlęta często akceptują tylko ten materiał, prawdopodobnie z uwagi na jego miękkość. Warto jednak zauważyć, że to właśnie przez ową miękkość takie smoczki należy dość często wymieniać – szybko ulegają odkształceniom.
  • Smoczki silikonowe
Zdaniem wielu osób najlepsze smoczki dla noworodka to wszystkie te wykonane z silikonu. Silikon jest trwały, bardziej estetyczny z uwagi na brak zabarwienia, nie wydziela też żadnego zapachu. Niemniej jest on oczywiście twardszy od kobiecej brodawki, dlatego część noworodków karmionych piersią ma poważny problem z zaakceptowaniem tego typu uspokajacza.

Jaki smoczek dla noworodka? Zwróć uwagę na kształt

Smoczki dla noworodka mogą różnić się również kształtem. Czym się charakteryzują poszczególne modele?
  • Smoczki anatomiczne
Smoczek anatomiczny to taki, który dopasowuje się do kształtu jamy ustnej: jest nieznacznie wypukły u góry i spłaszczony na spodzie. Smoczek ten nie powoduje powstania wad zgryzu i nie wypada z buzi dziecka. Akceptuje go większość maluszków, zwłaszcza w wersji kauczukowej.
  • Smoczki dynamiczne
Najlepszy smoczek dla noworodka karmionego piersią. Ssanie go idealnie naśladuje ssanie piersi, co możliwe jest dzięki specjalnej budowie smoczka. Jest on nieco twardszy przy tarczy i bardziej miękki przy końcówce, co umożliwia jego rytmiczne rozciąganie się i kurczenie. Jeśli chcesz podać dziecku smoczek, ale boisz się, że negatywnie wpłynie to na karmienie piersią – wybierz ten model.
  • Smoczki okrągłe
Jak sama nazwa wskazuje, są one zupełnie okrągłe – przypominają małą, silikonową bądź kauczukową kulkę. Dzięki takiemu kształtowi smoczek z łatwością utrzymuje się w ustach dziecka, nawet wtedy, gdy ono zaśnie. Większość dzieci szybko akceptuje taki kształt.
  • Smoczki symetryczne
Dużą zaletą smoczka symetrycznego jest fakt, że jest on płaski z obu stron. Dzięki czemu niezależnie od tego, którą stroną zostanie on włożony do ust dziecka, będzie on włożony prawidłowo. Taki kształt uważany jest za najbardziej fizjologiczny i wspierający naturalny rytm ssania.

Smoczki dla noworodka – rodzaje ze względu na rozmiar

Przeglądając smoczki dla noworodka, musisz wziąć pod uwagę również rozmiar. Jaki wybrać? Przede wszystkim warto wiedzieć, że w sprzedaży są specjalne produkty dla wcześniaków. Takie produkty zazwyczaj są dostępne w trzech rozmiarach (wybór należy oprzeć o tydzień ciąży, w którym urodziło się dziecko).

Jeśli maluszek przyszedł na świat o czasie (lub po terminie), wybierz smoczek oznaczony cyframi: „0-3”. To produkt dla dzieci od pierwszego dnia życia do trzeciego miesiąca.

Uwaga! Różne firmy mogą różnie oznaczać swoje produkty. Najczęściej stosuje się zapis z przedziałem cyfr, możesz jednak spotkać z produktami z oznaczeniem literowym oraz cyfrowym bez przedziału. Należy wówczas wybrać „A” lub „0”.

Jaki smoczek dla noworodka? Rodzaje tarczy

Poszczególne rodzaje smoczków mogą różnić się także pod kątem tarczki:
  • Smoczki z okrągłą tarczą
To idealne smoczki dla noworodka, który ma delikatną, podatną na podrażnienia skórę. Tarcza smoczka jest tak wygięta, aby w ogóle nie dotykała skóry maluszka, zapewniając mu przy tym maksymalny komfort ssania. W tarczce zazwyczaj znajdują się otworki, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo użytkowania.
  • Smoczki z tradycyjną tarczą
Tradycyjna tarcza smoczka przylega do buźki dziecka. Ma specjalne wycięcia oraz liczne, mniejsze lub większe otwory (dla dobrej wentylacji). To najpopularniejsze rodzaje smoczków dla dzieci, dostępnie w niemal każdym sklepie stacjonarnym i internetowym.
  • Smoczki z tarczą wykonaną z silikonu lub kauczuku
Zdaniem wielu osób najlepsze smoczki to te w całości wykonane z kauczuku lub silikonu. Część z nich ma dodatkowo duży otwór na środku, w który można włożyć palec. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wypadnięcia smoczka, a zwiększa więź z maluszkiem.
  • Smoczki z tarczką świecącą w nocy
Warto wspomnieć również o tarczkach pomalowanych farbą fluorescencyjną. Dzięki takiemu dodatkowi smoczek z łatwością można znaleźć w nocy (np. pod łóżeczkiem), szybko go wypłukać i podać bobasowi.

Rodzaje smoczków dla dzieci – motywy, kolory, grafiki

W końcu warto rzec choć słówko o kwestiach estetycznych. Oczywiście obecnie na rynku (zwłaszcza w sklepach internetowych) można znaleźć smoczki o przeróżnych motywach i w różnych kolorach. Co ważne, część producentów tworzy całe serie produktów. Możesz zatem kupić dl a swojego dziecka smoczek w gwiazdki, butelkę w gwiazdki, a nawet podobny pod względem motywu śliniak.
Autor: Robert Wojtaś