Data publikacji:

Jakie zabawki dla 4-miesięcznego dziecka?

Twój maluch właśnie wkracza w 4. miesiąc swojego życia? W tym okresie zacznie interesować się innymi kolorami, dźwiękami oraz fakturami, więc warto kupić mu odpowiednie zabawki, które tylko będą stymulować go do rozwoju. Jakie zabawki dla 4-miesięcznego dziecka sprawdzą się najlepiej? Zapraszamy do poniższego artykułu po garść porad.
jakie zabawki dla 4 miesięcznego dziecka

Jakie zabawki dla 4-miesięcznego dziecka? Ogólne zasady

Jeśli zastanawiacie się, jakie zabawki dla 4-miesięcznego dziecka sprawdzą się najlepiej, to przede wszystkim zwróćcie uwagę na zabawki, które stymulują zmysł wzroku i dotyku. Niemowlę po 4. miesiącu życia zaczyna również gryźć, więc kupujcie zabawki miękkie i bez drobnych, odczepianych elementów czy niebezpiecznych, wystających metek.

Zabawki dla 4. miesięcznego dziecka mają szeleścić, błyszczeć, wydawać przyjemne i stonowane dźwięki. Dobrze, jeśli będą mieć rozmaite faktury – w tym okresie życia dziecięce rączki uwielbiają je poznawać. Dzieci po ukończeniu 4. miesiąca życia zaczynają też interesować się różnymi kolorami. Warto jednak wprowadzać je stopniowo, ponieważ do 3. miesiąca życia wzrok niemowlaka przyciągały wyłącznie mocno kontrastowe barwy.

Jakie zabawki dla 4-miesięcznego dziecka? Rodzaje i polecane produkty

Zatem jakie zabawki będą najlepsze dla malucha, który skończył 4. miesiąc życia? Poniżej kilka rodzajów zabawek i polecane produkty. 
  • Grzechotki
Wiek od 3. do 6. miesiąca życia jest idealny, aby kupić maluchowi grzechotkę. Dlaczego? Ponieważ wasza pociecha będzie w stanie samodzielnie ją złapać i potrząsać. Grzechotka dla 4-miesięcznego malucha powinna mieć mały uchwyt i wydawać więcej hałasu – wówczas dziecko doskonale zrozumie, że potrząsanie grzechotką wywołuje interesujący dźwięk, a więc będzie robić to częściej.
  • Książeczki
Takie maluchy nadal mogą korzystać z książeczek kontrastowych, które mają rewelacyjny wpływ na zmysł wzroku. Ponadto warto też dokupić maluchowi książeczkę z większą ilością kolorów. Sprawdzą się miękkie książeczki idealne do gryzienia i ściskania czy książeczki sensoryczne z wystającymi elementami. Takiemu brzdącowi warto też czytać – na rynku znajdziesz specjalne książeczki z prostymi czytankami dla niemowlaków. Wówczas dziecko jeszcze lepiej poznaje głosy swoich rodziców, a nawet szybciej i lepiej zasypia.
  • Szumisie
Wiecie, czym jest biały i różowy szum? To jednostajne dźwięki, który wydają domowe sprzęty, np. suszarka do włosów czy odkurzacz. Biały i różowy szum uspokaja niemowlaka, pomaga mu szybciej zasnąć i wywołuje u niego poczucie bezpieczeństwa – kojarzy się dziecku z odgłosami, które słyszał, będąc jeszcze w brzuchu mamy. Obecnie znajdziecie na rynku wiele szumiących zabawek. Część z nich wyposażona jest nawet w specjalne sensory – te rozpoznają płacz dziecka i automatycznie się włączają, aby uspokoić malucha. Warto dodać, że istnieją też szumiące zabawki z monitorem oddechu w jednym.
  • Przytulanki i maskotki
Najlepiej takie z elementami szeleszczącymi. Przytulanka dla niemowlaka musi być miękka, aby maluch mógł ją swobodnie chwytać i gryźć. Świetnie, jeśli wybrana zabawka będzie mieć dodatkowo wszelkiego rodzaju supełki – te zachęcają malucha do chwytania jej nóżkami. Bardzo dobrze sprawdzają się też przytulanki z lusterkami lub maskotki spirale – te ostatnie pobudzają dziecięce zmysły i można je doczepić zarówno do łóżeczka, jak i wózka, fotelika czy leżaczka.
  • Pozytywki
Odpowiednio dobrana pozytywka to bardzo ważna zabawka w życiu każdego niemowlaka. Przede wszystkim uspokaja, koi i pomaga zasnąć. Na co zwracać uwagę, kupując pozytywkę dla 4-miesięcznego dziecka? Na jej dźwięk. Muzyka dobiegająca z pozytywki powinna być kojąca nie tylko dla malucha, ale i dla rodziców – słuchając kilka razy w ciągu dnia tego samego dźwięku, zwyczajnie musimy go lubić i nie może on nas drażnić. Dobrze, gdyby muzykę z pozytywki rodzice potrafili zanucić. Wtedy nawet bez tej zabawki w pobliżu malec się uspokoi, słysząc znany sobie dźwięk. Dla 4-miesięcznego dziecka świetnie sprawdzają się pluszowe pozytywki.
  • Piłeczki
Brzmi prosto, ale małe, miękkie piłeczki będą dla 4-miesięcznego dziecka szalenie istotne. 4 miesiące to wiek, w którym powinniśmy zacząć trenować rączki swojej pociechy. Jak powszechnie wiadomo, maluchy mają zaciśnięte piąstki. Chwytanie małej piłeczki idealnie je rozluźnia i uczy dziecko łapania przedmiotów. Pamiętaj, aby wybrane piłeczki były miękkie i mieściły się w rączce dziecka. Ponadto muszą nadawać się do ewentualnego gryzienia.
  • Stojące lusterka
W 4. miesiącu życia dziecko często leży na brzuszku. Jeśli chcemy je wówczas czymś zainteresować, to można postawić przed nim małe lusterko obite miękkim materiałem. Malucha z pewnością zainteresuje jego własne odbicie.
  • Gryzaki 
4 miesiąc to czas, kiedy dziecku zaczynają rosnąć zęby. Niezbędny jest więc gryzak. Wybrany gryzak powinien przede wszystkim posiadać wszelkie niezbędne atesty. Dobrze, jeśli będzie miał wewnątrz specjalny żel chłodzący – wówczas wkłada się go na chwilę do lodówki, a przyjemny chłód przynosi dziecku ukojenie w ząbkowaniu. Gryzak powinien być też dla dziecka interesujący – mocne kolory, różne faktury i wszelkie wystające elementy są mile widziane. Jeśli wasz 4-miesięczny maluch ma już jakieś ząbki, to warto rozważyć też zakup naturalnego drewnianego gryzaka.
  • Maty edukacyjne
Mata edukacyjna ma stymulować rozwój dziecka i świetnie sprawdzi się do ćwiczenia koordynacji oko-ręka. Idealna mata to taka, która ma dużo wiszących elementów. Dobrze, jeśli te będą szeleszczące, miękkie i błyszczące. Mogą mieć także lusterka. Wiszące zabawki to jednak nie wszystko – dziecko powinna przyciągać też sama powierzchnia maty. Dobrze, jeśli na jej bokach będą znajdować się sensoryczne miękkie elementy, np. różnorodne faktury, frędzelki czy pluszowe metki idealne do gryzienia.
Autorka: Klaudia Borycka