Twoje maleństwo to pod każdym względem ideał. Jego skóra jest gładka, delikatnie zaróżowiona, po prostu piękna. Ale w życiu nic nie trwa wiecznie. Na jego skórze zupełnie nagle może pojawić się coś niepokojącego, na przykład drobne, różowe krosteczki lub przezroczyste pęcherzyki. Oczywiście, jako troskliwa mama, zaczynasz się martwić. Pamiętaj, że przyczyny takiej zmiany mogą być różne, a skóra małego dziecka jest tak bardzo wrażliwa, że nietrudno ją podrażnić. Drażniące mogą być zarówno pieluszki, środki, których używamy do kąpieli, czy ubranka. A także ciepło i przegrzanie ciała, które jest bezpośrednią przyczyną powstanie potówek u Twojego dziecka.
Potówki to zmiany skórne w postaci małych, czerwonych krostek. Wysypka pojawiają się na skutek przegrzania i/lub nadmiernego "opatulenia" maleństwa. Nie zdziwi Cię jeśli napiszę, że gruczoły łojowe noworodków są jeszcze niedojrzałe, prawda? Gdy temperatura dziecka lub otoczenia jest zbyt wysoka, a do tego dojdzie duża wilgotność (dziecko się poci), gruczoły po prostu sobie nie radzą. Na ciele pojawiają się drobne krosteczki, czasem pęcherzyki. Są naprawdę drobne, ich wielkość można przyrównać do łebka od szpilki.
Wyróżnia się następujące rodzaje potówek:
Najczęściej potówki lokalizują się w fałdach skórnych i miejscach czopowania się gruczołów łojowych. Możesz je zaobserwować na twarzy, szyi, na karku, pod pachami, na plecach, udach, z tyłu głowy, także na ramionach, czy tułowiu malucha. Zmiany mogą niestety powodować swędzenie, dyskomfort i w rezultacie – drapanie. Te nieestetyczne wysypka najczęściej pojawiają się latem, do czego przyczynia się zakładanie zbyt ciasnych lub zbyt ciepłych ubrań.
Przyczyny powstania potówek:
Na ogół potówki nie są poważną dolegliwością, więc nie powinnaś wpadać w panikę. Pomyśl co mogło je spowodować i potraktuj jako sygnał, że dziecku jest zbyt ciepło i nie przegrzewaj go na przyszłość. Po drugie weź pod uwagę, że skóra Twojego malucha jest bardzo wrażliwa i musisz pielęgnować ją delikatniej. Zaraz kąpieli w wodzie dokładnie osusz skórę i przypudruj ją zasypką dla niemowląt. Alternatywą może być zasypka ziemniaczana, kukurydziana lub specjalna zasypka na potówki zakupiona w aptece.
Nie przesadzaj z ubieraniem. Zimą i jesienią dziecko leżące powinno mieć na sobie jedną warstwę odzieży więcej niż ty. Jeśli na dworze jest ciepło możesz zrezygnować z dodatkowej warstwy ubrania, a do przykrycia wystarczy ażurowy kocyk lub flanelowa pieluszka. Podczas dużego upału również z przykrycia możesz zrezygnować.
Jeśli zauważysz potówki na ciele a nie podejrzewasz kwestii przegrzania, zadbaj o bardziej przewiewne i luźniejsze ubranie. Przyjrzyj się metkom ubranek, kocyków, ręczników. Wszystkiego z czym styczność ma skóra dziecka. Może niektóre z ubranek są zrobione z tkanin syntetycznych. Jeśli tak, koniecznie przejdź na naturalne. Może z bawełny organicznej lub z włókna bambusowego. Pamiętaj także o właściwej temperaturze w pokoju. Nie może być za wysoka.
W walce z potówkami pomaga nadmanganian potasu - do kąpieli wsypujemy 2-3 kryształki. Woda ma być lekko różowa nie fioletowa. Ale jego zastosowanie powinien zlecić lekarz, po obejrzeniu dziecka.
Na ogół nie wymagają interwencji specjalisty, ale oczywiście kontrolna wizyta u lekarza nie zaszkodzi. Po niej z pewnością poczujesz się spokojniejsza, znajdziesz także odpowiedź na nurtujące Cię pytania. Do pediatry powinnaś się udać jeśli Twój maluszek cierpi z powodu wysypki, lecz nie jesteś pewna, czy to tylko potówka czy jednak coś innego, a także w sytuacji gdy po kilku dniach wysypka nie znika, staje się coraz większa, dziecko jest niespokojne lub zaczyna gorączkować.
Czy spotkałyście się z problemem potówek u Waszych dzieci? Jeśli tak, dajcie znać co pomogło w Waszym przypadku i co było przyczyną pojawienia się potówek.
Zdjęcie: Pixabay.com CC0
Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".