Data modyfikacji:

Niemowlę a pasożyty

Autor: Joanna Górnisiewicz

Kiedy dziecko zaczyna raczkować po domu, a potem samodzielnie stawiać pierwsze kroki, gwałtownie wzrasta ryzyko zarażenia pasożytami. Mimo wzmożonej dbałości o czystość w domu i częste przemywanie raczek malucha, nie ma szans, żeby powstrzymać go na spacerze, w piaskownicy czy podczas zabawy od wsadzenia rąk do buzi. A to wystarczy, aby pasożyty ludzkie zamieszkały w jego organizmie.

 

pasozyty-550x350

 

Najpopularniejsze pasożyty u niemowląt

Dziecko najłatwiej zaraża się owsikami, glistami i lambliami. Szczególnie narażone są dzieci o obniżonej odporności oraz te przebywające w żłobkach i przedszkolach, gdyż wystarczy jeden nosiciel, aby zarazić innych. Leczenie zakażeń pasożytami jest konieczne, gdyż mogą one poczynić znaczne szkody w organizmie dziecka.

 

Objawy pasożytów najczęściej występujących u dzieci

Owsiki to maleńkie nicienie, zamieszkujące jelito ślepe, które powodują ból brzucha, wzdęcia, nudności, biegunki, a przede wszystkim świąd odbytu (u dziewczynek także sromu). Dzieje się tak dlatego, że dojrzałe samice, mające długość około 1cm, nocą (po zaśnięciu nosiciela) wydostają się na zewnątrz odbytu, gdzie składają jaja w liczbie do 15 tysięcy. Z nich wylęgają się w ciągu 6 godzin larwy, które wracają do jelita, częściej jednak jaja dostają się do organizmu nowego (lub tego samego żywiciela) przez nos lub usta: unoszą się w powietrzu i zostają na rękach. Jest to pasożyt wyłącznie ludzki (nie można się nim zarazić od zwierząt domowych). W leczeniu niezwykle ważna jest higiena: częste mycie rąk, prasowanie bielizny osobistej i pościelowej, obcinanie paznokci, mycie zabawek, unikanie zabaw w piaskownicach, gdzie bywa dużo dzieci, a rzadko jest zmieniany piasek.

 

Lamblie to pierwotniaki, które zamieszkują jelita i drogi żółciowe. Powodują problemy trawienne, ból wątroby, zgagę, zaparcia i biegunki, alergie, czasem jednak objawy są niewielkie lub nieodczuwalne. Są trudne do wykrycia, gdyż badanie kału nie zawsze je wykrywa, bardziej czułe są badania immunoenzymatyczne. Źródłem zakażenia może być brudna woda (nawet wodociągowa), jedzenie, nosicielami są także zwierzęta domowe i dzikie. Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny.

 

Glista ludzka to robak obły osiągający długość nawet do 40-60cm. Żyje w jelicie cienkim, gdzie składa 200 tysięcy jaj, wydostających się na zewnątrz z kałem. Z nich rozwijają się larwy, które czekają na połknięcie, wówczas opuszczają osłonki i przedostają się od naczyń krwionośnych, a stamtąd do płuc. Po pewnym czasie wędrują do tchawicy, gdzie zostają połknięte i wracają do układu pokarmowego. Zakażenie nimi powoduje osłabienie, zawroty głowy, alergie, bezsenność, ataki duszności, a nawet niedrożność jelit. Zakazić nią można się pijąc brudną wodę (w basenie, jeziorze) lub jedząc owoce, warzywa rosnące na ziemi nawożonej ludzkimi odchodami.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © kajtek


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
10-07-2018
Ocena:
My też niestety zaliczyliśmy pasożyty u przedszkolaka. Całą rodziną wtedy braliśmy pyrantelum, żeby na bank pozbyć się owsików
01-04-2018
Ocena:
Higiena to podstawa, dzieciaki nigdy nie pamiętają, żeby umyć ręce po powrocie z placu zabaw. Myśmy mieli tylko raz kłopot z pasożytami, kiedy młodszy poszedł do przedszkola i złapał owsiki. Trzeba było podać pyrantelum, by go wyleczyć. Od tamtej chwili nie mieliśmy kłopotów z pasożytami.
09-09-2015
Ocena:
zabawki moich dzieci piore bardzo czesto, posciel tez zmieniam czesto, .. nawet sobie nie chce wyobrazac jakie pasozyty sa wokol nas
śluz w kupie niemowlaka

Co oznacza śluz w kupie niemowlaka?

2024-01-17
FRAZY: śluz w kupie niemowlaka, jak wygląda śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie u niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka karmionego piersią, śluz z krwią w kupie niemowlaka, biały śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka jak wygląda, co oznacza śluz w kupie niemowlaka
krople na kolki

Jakie krople na kolki wybrać? Ranking najlepszych produktów

2023-07-16
Kolka niemowlęca, choć nie jest groźną przypadłością, może znacząco pogorszyć jakość życia niemowlęcia oraz jego rodziców. Na szczęście istnieją sposoby, by dolegliwość przestała być aż tak uciążliwa – to kąpiele, masaże brzuszka, ciepłe kompresy, a w zaawansowanych przypadkach – krople nas kolki. Ranking, który znajdziesz na końcu tekstu, pomoże ci wybrać te najlepsze.
Czopki glicerynowe dla niemowląt

Czopki glicerynowe dla niemowląt: działanie

2023-06-20
Czopki glicerynowe dla niemowląt stosuje się przede wszystkim w sytuacjach, gdy malec cierpi na zatwardzenie. Są skuteczne i bezpieczne, a ich aplikacja nie stwarza rodzicom większego problemu. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste ich stosowanie nie jest zalecane, ponieważ może podrażniać błonę śluzową i zmieniać naturalny rytm wypróżnień.
Elektrolity dla niemowląt

Elektrolity dla niemowląt – jakie wybrać? Jak je podawać?

2023-06-17
Odwodnienie to stan poważnie zagrażający zdrowiu, a nawet życiu. W przypadku dzieci postępuje on bardzo szybko, a bez odpowiednio prędkiej reakcji może wywołać poważne kłopoty. Pierwszą pomocą w przypadku odwodnienia są elektrolity dla dzieci – środki hipoosmotyczne, które zapobiegają utracie wody i cennych składników mineralnych. Sprawdź, co warto wiedzieć o elektrolitach i jakie wybrać.
rumianek dla niemowlaka

Rumianek dla niemowlaka: czy można stosować?

2023-05-31
Rumianek to roślina o działaniu prozdrowotnym, która często używana jest w pielęgnacji niemowląt. Można stosować ją zarówno zewnętrznie – w przypadku odparzeń, jak i wewnętrznie, w celu złagodzenia objawów kolki albo zaparć. Rumianek dla niemowląt można stosować już od pierwszych tygodni życia dziecka, a samo przygotowanie naparu nie jest szczególnie trudne. Sprawdź, jak to zrobić i czy należy słodzić napar przeznaczony do picia.
Biała kupka u dziecka

Biała kupka u dziecka – co oznacza?

2023-05-28
Podobnie jak u dorosłych, wygląd kupki u dzieci może mówić wiele na temat aktualnego stanu zdrowia. Kolor, konsystencja oraz częstotliwość oddawania kału przez malucha powinny być bacznie obserwowane przez każdego rodzica. Gdy podczas wypróżnień dostrzeżesz u swojej pociechy odchylenia od normy takie, jak biała kupka, należy mieć się na baczności. Tłumaczymy, co może wpływać na odbarwienie stolca oraz jakie inne barwy kupki u dziecka powinny wzbudzić rodzicielski niepokój.
Prześwitujące ząbki przez dziąsła

Prześwitujące ząbki przez dziąsła: co oznaczają?

2023-05-26
Ząbkowanie to jeden z ważnych kamieni milowych w życiu każdego dziecka. Na pojawienie się pierwszego ząbka z niecierpliwością czekają również rodzice. Okazuje się, że bacznie obserwując dziecko, możesz przewidzieć, kiedy w jego buzi zagoszczą wyczekane ząbki. Jednym z symptomów zwiastujących ząbkowanie są widoczne prześwitujące ząbki przez dziąsła. To jednak niejedyny objaw, na który wyczulony powinien być każdy rodzic.