Data modyfikacji:

Niemowlę a pasożyty

Autor: Joanna Górnisiewicz

Kiedy dziecko zaczyna raczkować po domu, a potem samodzielnie stawiać pierwsze kroki, gwałtownie wzrasta ryzyko zarażenia pasożytami. Mimo wzmożonej dbałości o czystość w domu i częste przemywanie raczek malucha, nie ma szans, żeby powstrzymać go na spacerze, w piaskownicy czy podczas zabawy od wsadzenia rąk do buzi. A to wystarczy, aby pasożyty ludzkie zamieszkały w jego organizmie.

 

pasozyty-550x350

 

Najpopularniejsze pasożyty u niemowląt

Dziecko najłatwiej zaraża się owsikami, glistami i lambliami. Szczególnie narażone są dzieci o obniżonej odporności oraz te przebywające w żłobkach i przedszkolach, gdyż wystarczy jeden nosiciel, aby zarazić innych. Leczenie zakażeń pasożytami jest konieczne, gdyż mogą one poczynić znaczne szkody w organizmie dziecka.

 

Objawy pasożytów najczęściej występujących u dzieci

Owsiki to maleńkie nicienie, zamieszkujące jelito ślepe, które powodują ból brzucha, wzdęcia, nudności, biegunki, a przede wszystkim świąd odbytu (u dziewczynek także sromu). Dzieje się tak dlatego, że dojrzałe samice, mające długość około 1cm, nocą (po zaśnięciu nosiciela) wydostają się na zewnątrz odbytu, gdzie składają jaja w liczbie do 15 tysięcy. Z nich wylęgają się w ciągu 6 godzin larwy, które wracają do jelita, częściej jednak jaja dostają się do organizmu nowego (lub tego samego żywiciela) przez nos lub usta: unoszą się w powietrzu i zostają na rękach. Jest to pasożyt wyłącznie ludzki (nie można się nim zarazić od zwierząt domowych). W leczeniu niezwykle ważna jest higiena: częste mycie rąk, prasowanie bielizny osobistej i pościelowej, obcinanie paznokci, mycie zabawek, unikanie zabaw w piaskownicach, gdzie bywa dużo dzieci, a rzadko jest zmieniany piasek.

 

Lamblie to pierwotniaki, które zamieszkują jelita i drogi żółciowe. Powodują problemy trawienne, ból wątroby, zgagę, zaparcia i biegunki, alergie, czasem jednak objawy są niewielkie lub nieodczuwalne. Są trudne do wykrycia, gdyż badanie kału nie zawsze je wykrywa, bardziej czułe są badania immunoenzymatyczne. Źródłem zakażenia może być brudna woda (nawet wodociągowa), jedzenie, nosicielami są także zwierzęta domowe i dzikie. Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny.

 

Glista ludzka to robak obły osiągający długość nawet do 40-60cm. Żyje w jelicie cienkim, gdzie składa 200 tysięcy jaj, wydostających się na zewnątrz z kałem. Z nich rozwijają się larwy, które czekają na połknięcie, wówczas opuszczają osłonki i przedostają się od naczyń krwionośnych, a stamtąd do płuc. Po pewnym czasie wędrują do tchawicy, gdzie zostają połknięte i wracają do układu pokarmowego. Zakażenie nimi powoduje osłabienie, zawroty głowy, alergie, bezsenność, ataki duszności, a nawet niedrożność jelit. Zakazić nią można się pijąc brudną wodę (w basenie, jeziorze) lub jedząc owoce, warzywa rosnące na ziemi nawożonej ludzkimi odchodami.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © kajtek


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
10-07-2018
Ocena:
My też niestety zaliczyliśmy pasożyty u przedszkolaka. Całą rodziną wtedy braliśmy pyrantelum, żeby na bank pozbyć się owsików
01-04-2018
Ocena:
Higiena to podstawa, dzieciaki nigdy nie pamiętają, żeby umyć ręce po powrocie z placu zabaw. Myśmy mieli tylko raz kłopot z pasożytami, kiedy młodszy poszedł do przedszkola i złapał owsiki. Trzeba było podać pyrantelum, by go wyleczyć. Od tamtej chwili nie mieliśmy kłopotów z pasożytami.
09-09-2015
Ocena:
zabawki moich dzieci piore bardzo czesto, posciel tez zmieniam czesto, .. nawet sobie nie chce wyobrazac jakie pasozyty sa wokol nas
czemu niemowlak skrzeczy

Czemu niemowlak skrzeczy?

2023-01-26
Lekarze pediatrzy często słyszą od zaniepokojonych rodziców pytanie, czemu niemowlak skrzeczy. Na szczęście skrzeczenie, czy też charczenie u niemowlaka rzadko wywołane jest zaburzeniami rozwoju albo poważnymi infekcjami. W większości przypadków za tę przypadłość odpowiada zwykła sapka, fizjologiczna wiotkość krtani albo niedrożność noska wynikająca z kataru. Wyjaśniamy, kiedy warto udać się do lekarza z charczącym niemowlęciem i jak poradzić sobie z tą przypadłością domowymi sposobami.
sposoby na trądzik niemowlęcy

Sposoby na trądzik niemowlęcy

2023-01-14
Aż 20 proc. niemowlaków ma trądzik niemowlęcy. Wypryski na buzi maluszka bardzo niepokoją rodziców. Trądzik niemowlęcy to dolegliwość, która zwykle mija sama i nie ma nic wspólnego ani z dietą mamy karmiącej piersią, ani z alergią dziecka. Podpowiadamy, co stosować na trądzik niemowlęcy.
Noworodek nie chce spać

Czemu noworodek nie chce spać? 10 najczęstszych powodów

2022-12-28
Próbowałaś już wszystkiego, a mimo to twoje dziecko wciąż nie chce zasnąć? Domownicy stale chodzą niewyspani przez nowego, małego członka rodziny? Koniecznie przeczytaj ten artykuł – być może umknął ci jeden ze szczegółów, który dla twojego maluszka ma wielkie znaczenie. Odpowiadamy, czemu noworodek nie chce spać i jak sobie z tym poradzić.
biegunka przy ząbkowaniu

Biegunka przy ząbkowaniu u niemowlaka. Co podać?

2022-12-28
Za najważniejsze objawy ząbkowania u dzieci uważane są obfite ślinienie się maluszka i pocieranie dziąsłami o różne przedmioty. Mniej oczywista jest biegunka, choć bardzo często towarzyszy ona procesowi wyrzynania się pierwszych ząbków. Sprawdź, jak wygląda biegunka przy ząbkowaniu i co robić w razie jej wystąpienia.
inhalator

Jaki inhalator dla niemowlaka wybrać?

2022-12-28
Inhalacja to bezpieczna i skuteczna metoda leczenia infekcji dróg oddechowych u dzieci i dorosłych. Aby jednak ją zastosować, konieczne jest odpowiednie urządzenie, czyli nebulizator (potocznie zwany inhalatorem). Sprawdź, jaki inhalator dla niemowlaka warto wybrać.
inhalacja niemowlaka

Inhalacja niemowlaka – z czego robić i jak inhalować?

2022-12-28
Inhalacja to zabieg, dzięki któremu można podać leki bezpośrednio do dróg oddechowych albo nawilżyć błony śluzowe dziecka. Jedną z odmian inhalacji jest nebulizacja, czyli podawanie leków lub roztworu soli fizjologicznej w postaci mgiełki, przy pomocy specjalnego urządzenia zwanego nebulizatorem (potocznie: inhalator). Przeczytaj, jak powinny wyglądać inhalacje u niemowlaka, które leki można podać maluszkowi bez konsultacji z lekarzem i jak wybrać odpowiedni sprzęt.
małopłytkowość u noworodka

Małopłytkowość u noworodka. Co to jest małopłytkowość u dziecka?

2022-12-27
Niski poziom płytek krwi u noworodka - dla świeżo upieczonego rodzica brzmi to enigmatycznie i przerażająco. Co to jest małopłytkowość i jakie niesie za sobą konsekwencje? Jakie są objawy małopłytkowości u noworodka? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.