Data modyfikacji:

Jak zmienia się skóra dziecka po jego narodzinach?

Autor: Joanna Kiełbasińska - Położna

Czy wiecie że flora bakteryjna skóry ma bardzo duży wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka, a szczególne ma ona znaczenie dla noworodka i niemowlęcia? Każdy człowiek posiada swoją fizjologiczną florę skórną, którą został zasiedlony przez unikalną mieszaninę drobnoustrojów – bakterii i grzybów.

 

W okresie pierwszych miesięcy życia skóra dziecka różni się

 

Fizjologia noworodka. Zacznijmy zatem od początku…

W okresie życia płodowego, około 20. tygodnia ciąży, skład płynu owodniowego jest podobny do składu osocza nienarodzonego jeszcze dziecka. W tym czasie zachodzi szybka dwustronna dyfuzja między dzieckiem a płynem owodniowym przez nieskeratynizowaną jeszcze skórę. Keratynizacja skóry, czyli jej rogowacenie (proces wytwarzania naskórka, który jest nieprzepuszczalny dla wody i ulega okresowemu złuszczaniu), zaczyna się pomiędzy 19 a 20 tygodniem ciąży i najczęściej kończy w 25 tygodniu ciąży. W tym stanie pozostaje do końca trwania ciąży.

Następnie nadchodzi czas narodzin Waszego dziecka. Oznacza on istotną zmianę dla jego skóry, gdyż wymusza przestawienie się z wodnego i praktycznie sterylnego środowiska na środowisko suche i bogate w drobnoustroje. Już w ciągu pierwszych godzin po porodzie następuje szybka kolonizacja powierzchni skóry przez niepatogenne mikroorganizmy. U 2-3 dniowych noworodków flora jest już dobrze wykształcona, chociaż nadal będzie zmieniać się z wiekiem. 

 

U noworodka zaraz po urodzeniu skóra nie jest w pełni wykształcona i dojrzewa w ciągu pierwszych miesięcy życia, osiągając dojrzałość około 2-3 roku życia dziecka. 

 

Skóra dziecka jest inna niż dorosłego

Istnieje wiele różnic pomiędzy skórą niemowlęcia a człowieka dorosłego, takich jak:

  • Ma inny odczyn. Skóra noworodka ma mniej kwaśny odczyn, a wartość typową dla dorosłego (pH 5,4—5,9) osiąga dopiero po ukończeniu przez dziecko kilku tygodni życia. 
  • Jest mniej elastyczna i jaśniejsza - słabiej produkuje barwnik, dlatego jest bardziej wrażliwa na światło słoneczne. 
  • W skórze noworodków i niemowląt znajduje się znacznie mniej gruczołów potowych niż u osób dorosłych, a ich działanie jest dużo gorsze, przez co dzieci w tym wieku słabiej adaptują się do wysokiej temperatury i są bardziej podatne na przegrzanie.

 

Przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka, skóra zmienia swoje funkcje szczególnie w kontekście gospodarki wodnej i ochronnej. Zmniejsza się przez skórę utrata wody, jest wyższe pH skóry i zmienia się aktywność gruczołów łojowych. Zwiększenie zawartości wody w skórze ma na celu utworzenie środowiska sprzyjającego kolonizacji niektórych gatunków bakterii (szczególnie tych przyjaznych), a dla pozostałych stanowi skuteczną barierę. 

 



Kolonizacja flory bakteryjnej

Jak już wspomniałam, w okresie pierwszych miesięcy życia skóra dziecka różni się znacząco od skóry dorosłego człowieka i to zarówno pod względem składu biochemicznego jak i jej funkcji. Różnica jest również w kolonizacji flory bakteryjnej w określonych miejscach ciała. Naukowcy zbadali florę bakteryjną skóry noworodków. W pierwszej kolejności określili jej różnorodność pod względem mikroorganizmów a następnie porównali skórę w trzech obszarach: na czole, ramieniu i pośladkach. Stwierdzono dość dużą różnicę w rodzaju mikroflory i zmiany w jej ilości, która znacznie zwiększa się wraz z wiekiem dziecka. Odkryto także, że obszar okolicy pieluszkowej jest jedyny w swoim rodzaju zasiedlony przez florę bakteryjną. Naukowcy uważają że skóra noworodka rozwija się na tyle dynamicznie, że początkowe różnice powstałe w ciągu 24. godzin od porodu wynikające ze sposobu ukończenia ciąży, znikają w ciągu miesiąca życia.  

 

Jedno wiemy na pewno, skóra noworodka jest bardzo wrażliwa i podatna na stany zapalne, takie jak egzema i zapalenie skóry, a także kandydoza. 

 


Dbajcie szczególnie o skórę niemowlaka

Pamiętajcie zatem, że w pierwszym roku życia skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa. Jest jeszcze niedojrzała i nie ma w pełni wykształconych naturalnych właściwości ochronnych. Dodatkowo występują czynniki drażniące, przez działanie których skóra może ulec podrażnieniu i uszkodzeniu. Zalicza się do nich: środki chemiczne (kosmetyki, środki piorące, środki myjące), czynniki mechaniczne (tarcie), czynniki fizykalne (temperaturą i wilgoć), wydaliny naturalne, a także czynniki atmosferyczne (działanie słońca i mrozu). Wiem, że zmiany te przysparzają Wam wiele zmartwień i powodują że pielęgnacja dziecka staje się bardzo skomplikowana, z praktyki jednak wiemy, że im mniej tym lepiej… dlatego ograniczajcie się do minimum a jeśli nie wiecie jakie produkty wybrać, porozmawiajcie z Waszą położną.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Joanna Kiełbasińska - Położna

Mój zawód jest moją pasją. Od prawie 20 lat jestem dyplomowanaą pielęgniarką, a od 12 także położną. Swoją wiedzę i  doświadczenie staram się przekazywać młodym studentom Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej, będąc ich mentorką od 2007 roku. Aby mieć możliwość zarówno ciągłego uczenia się, zdobywania doświadczenia i nauczania innych pracuję ze studentami w oddziałach szpitalnych.

Komentarze
11-08-2020
Ocena:
Super ważne informacje, warto wiedzieć, że skóra dziecka jest inna niż dorosłego! Ja do pielęgnacji córki używam kosmetyków Mustela, bo jest to firma, która od wielu lat prowadzi badania nad skórą dziecka i jej rozwojem. www.mustela.pl/
21-05-2019
Ocena:
Oliwka, odkąd przeszłam na ten produkt nie mam najmniejszych kłopotów ze skórą mojego dziecka. Zero zaczerwienień i swędzenia.
22-04-2019
Ocena:
Eloderm do kremowania skóry mamy od trzech miesięcy i za każdym razem to własnie jego używam do ciała dziecka. Mi naprawdę wystarcza by dbać o skórę.
11-04-2019
Ocena:
Dlatego ja swojego bobaska kąpię w Elodermie, który dolewam do kąpieli. Ciałko dziecka jest po nim delikatne, miękkie, bez żadnych szorstkich miejsc. Synek później spokojnie śpi i nie drażni go skóra.
06-06-2018
Ocena:
Ja dla mojego maluszka znalazłam must have ! CARUN konopiafarmacja masc CBD Powiem wam mamy, że nareszcie nie muszę sie bać o podrażnienia, a przy atopowej jak wiecie to jest ciężkie do osiągnięcia. Maść dodatkowo ma w składzie masło SHEA ( bio) więc czasem podkradam trochę dla siebie na t emoje przesuszone rączki.
09-03-2017
Ocena:
Bardzo ciekawy artykuł, szczególnie dla mnie jako "świeżo upieczonej" mamy bez doświadczenia!
dysplazja stawu biodrowego

Bioderka pod kontrolą – jak zadbać o zdrowie stawów biodrowych dziecka?

2024-11-04
Zdrowie bioderek dziecka to niezwykle ważny aspekt jego rozwoju, który warto monitorować od pierwszych dni życia. Wczesne wykrycie problemów, takich jak dysplazja stawu biodrowego, może zapobiec poważnym powikłaniom. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega USG bioderek, co to jest dysplazja bioderek oraz jak przebiega jej leczenie.
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – jak rozpoznać i leczyć AZS?

2024-10-25
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry, która dotyka zarówno niemowlęta, jak i dorosłych. Charakteryzuje się intensywnym swędzeniem, suchością skóry oraz stanami zapalnymi. Objawy mogą być bardzo uciążliwe, ale odpowiednie leczenie, w tym stosowanie emolientów, może przynieść ulgę. W tym artykule omówimy, jak rozpoznać AZS u dziecka oraz jakie metody leczenia są najskuteczniejsze.
prosaki u noworodka

Prosaki u noworodka czy są niebezpieczne?

2024-10-11
Gdy na delikatnej skórze noworodka pojawiają się drobne, białe grudki, wielu rodziców może czuć zaniepokojenie. Prosaki, bo o nich mowa, to dość powszechne zmiany skórne, które wyglądają niepokojąco, choć w rzeczywistości są całkowicie nieszkodliwe. Skąd biorą się prosaki? Czy wymagają leczenia? I jak właściwie pielęgnować skórę maluszka, aby zapewnić mu komfort? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule, który rozwiewa wszelkie wątpliwości związane z tym zjawiskiem.
aspirator do nosa elektryczny

Elektryczny aspirator do nosa – jaki wybrać model?

2024-10-09
Aspiratory do nosa to nieodzowny element wyprawki dla rodziców niemowląt oraz małych dzieci. Zatkany nosek maluszka może powodować dyskomfort, a także utrudniać oddychanie, co bywa szczególnie niepokojące w nocy. Jednym z najwygodniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań jest elektryczny aspirator do nosa. Sprawdź, jaki model warto wybrać, na co zwrócić uwagę przy zakupie oraz jakie funkcje mogą okazać się kluczowe.
asymetria u niemowlaka

Czym jest asymetria u niemowlaka i jak ją rozpoznać?

2024-09-20
Czym jest asymetria u niemowlaka i jak ją rozpoznać?
śluz w kupie niemowlaka

Co oznacza śluz w kupie niemowlaka?

2024-01-17
FRAZY: śluz w kupie niemowlaka, jak wygląda śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie u niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka karmionego piersią, śluz z krwią w kupie niemowlaka, biały śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka jak wygląda, co oznacza śluz w kupie niemowlaka
krople na kolki

Jakie krople na kolki wybrać? Ranking najlepszych produktów

2023-07-16
Kolka niemowlęca, choć nie jest groźną przypadłością, może znacząco pogorszyć jakość życia niemowlęcia oraz jego rodziców. Na szczęście istnieją sposoby, by dolegliwość przestała być aż tak uciążliwa – to kąpiele, masaże brzuszka, ciepłe kompresy, a w zaawansowanych przypadkach – krople nas kolki. Ranking, który znajdziesz na końcu tekstu, pomoże ci wybrać te najlepsze.