Data modyfikacji:

Dania dla niemowląt po 5 miesiącu życia [PRZEPISY]

Autor: Katarzyna Lemanowicz - Dietetyk

Jeśli rozszerzanie diety idzie Wam bezproblemowo, a maluch nie wykazuje żadnych objawów alergii, możecie dietę Waszego dziecka urozmaicić o kolejne produkty. Po piątym miesiącu życia do menu niemowlaka wprowadzamy mięso. Warto również wypróbować kolejne warzywa np. cukinię. Oczywiście nadal możecie dziecku podawać dotychczasowe ulubione dania lub je urozmaicić o nowy składnik. Poniżej kilka przepisów dedykowanych na ten miesiąc życia. Smacznego!

 

 

Zupki dla niemowląt po 5 miesiącu życia

1. ZUPKA JARZYNOWA Z MIĘSEM I CUKINIĄ

Składniki:

  • ½ marchewki 30g
  • ½ ziemniaka 30g
  • kilka różyczek brokułów 30g
  • kawałek cukinii bez pestek 30g
  • 20g mięsa z piersi kurczaka bez skóry i bez tłuszczu (po ugotowaniu powinno zostać ok. 10g mięsa)
  • 1 łyżeczka oliwy z oliwek
  • 1 szklanka wody źródlanej

Przygotowanie:
Warzywa należy dokładnie umyć, obrać i pokroić w grube talarki. Wkładamy je do wrzątku i gotujemy do miękkości, pod przykryciem ok. 10 minut. Następnie dodajemy brokuły i cukinię. Gotujemy tak wszystko razem jeszcze jakieś 10 minut. Mięso dokładnie myjemy i gotujemy przez 20 minut. Ugotowane warzywa, oliwę z oliwek i mięso (bez wywaru mięsnego) miksujemy z wywarem warzywnym, tak by uzyskać konsystencję papki. W razie potrzeby dodajemy wody źródlanej i zagotowujemy.

 

UWAGA! Jeżeli mięso wprowadzamy po raz pierwszy do diety dziecka, podajemy maksymalnie 2 łyżeczki takiej zupki i obserwujemy dziecko pod kątem reakcji alergicznych.



2. ZUPKA Z DYNI I INDYKA

Składniki:

  • ½ marchewki 30g,
  • ½ ziemniaka 30g,
  • kawałek dyni bez pestek 60g,
  • kawałek mięsa z piersi kurczaka lub piersi indyka bez skóry 20g (tak by po ugotowaniu zostało jakieś 10g mięsa – wielkości orzecha włoskiego),
  • ½ łyżeczki oliwy z oliwek,
  • szklanka wody źródlanej.

Przygotowanie:
Warzywa dokładnie myjemy i obieramy, kroimy w grube kawałki. Marchewkę i ziemniaki wkładamy do wrzątku i gotujemy ok. 10 minut. Następnie dodajemy dynię i gotujemy kolejne 10 minut. Mięso gotujemy oddzielnie przez ok. 20 minut. Warzywa, oliwę z oliwek i mięso (bez wywaru mięsnego) miksujemy z wywarem warzywnym na gładką papkę. W razie potrzeby dodajemy wody źródlanej i zagotowujemy.

 


Desery dla najmłodszych


1. PYSZNY NATURALNY KISIEL

Składniki:

  • Ok. 150ml soczku dla niemowląt, np.: jabłkowego
  • 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki zimnej wody

Przygotowanie:
Sok wlewamy do małego garnka i gotujemy. Mąkę ziemniaczaną rozprowadzamy w małej ilości wody, a następnie powoli wlewamy do soku. Podgrzewamy przez kilka minut, ciągle mieszając. Przed podaniem schładzamy.




Autor

Katarzyna Lemanowicz - Dietetyk

Jestem dietetykiem i mamą  Julki. Uwielbiam gotować, sprawia mi to frajdę. Na co dzień prowadzę bloga, gdzie pokazuję że zdrowe jedzenie to nie wyrzeczenia, a smaczne i proste gotowanie. Kocham to co robię, chcę dzielić się moimi pomysłami. Mój blog:  www.facebook.com/mydietkl

Komentarze
28-01-2018
Ocena:
Czy takie zupki można zamrażać, lub pasteryzować do słoiczków? Jaki mają czas ważnośći?
18-01-2018
Ocena:
naprawdę??? Przecież te przepisy są z książki "U malucha na talerzu". Jakaś inwencja własna PANI DIETETYK?
16-09-2017
Ocena:
Chodzi o 2 łyżeczki, autorka się pomyliła
01-08-2017
Ocena:
Dwie łyżki mąki ziemniaczanej w przepisie na kisiel to jest jakas masakra nie do opisania! Wychodzi taka klucha ze mozna rzucac o sciane i sie odbija.
31-10-2015
Ocena:
Bardzo fajny przepis, będę musiała wypróbować bo już nie mam siły na tego swojego brzdąca , nic tylko biszkopty i inne niezdrowe rzeczy, a później ma zatwardzenia. Wyprobuję przepisu, może posmakuje, dziękuję :)
ekspres do mleka modyfikowanego

Ekspres do mleka modyfikowanego – zbędny gadżet czy niezbędne urządzenie dla każdego rodzica?

11.07.2025
Czasy, kiedy rodzice musieli odmierzać miarkę mleka, gotować wodę i z nadzieją czekać, aż osiągnie „na oko” odpowiednią temperaturę, powoli odchodzą do lamusa. Współczesna technologia wkroczyła także do świata niemowlęcych butelek – a wszystko za sprawą ekspresów do mleka modyfikowanego. Ale czy to rzeczywiście przełomowe urządzenie, które zmienia życie rodziców na lepsze, czy po prostu kolejny gadżet, który świetnie wygląda na kuchennym blacie? Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia? W poniższym artykule czeka odpowiedź oraz porównanie popularnych sprzętów!
probiotyk dla niemowląt

Jaki probiotyk dla niemowląt wybrać? Kiedy i jak stosować?

26.05.2025
Zdrowie maluszka to priorytet dla każdego rodzica. Wspieranie delikatnego układu pokarmowego jest jedną z najważniejszych kwestii dla prawidłowego rozwoju. W tym celu warto rozważyć stosowanie probiotyków dla niemowląt. W jaki sposób działają i kiedy warto je podawać? Podpowiadamy!
laktator muszlowy

Jaki laktator muszlowy wybrać?

12.03.2025
Laktator to nieoceniony pomocnik kobiet, które mają problemy z laktacją, ale nie tylko. Równie świetnie radzi sobie w sytuacjach, w których mama musi np. wyjść na dłużej z domu i chce się upewnić, że dziecko będzie mogło zostać nakarmione nawet w trakcie jej nieobecności. Na rynku znajdziesz dziesiątki propozycji, a wśród nich laktator muszlowy. Jakie ma zalety i jaki wybrać? Zapraszamy do lektury!
najlepsza butelka antykolkowa

Jaka jest najlepsza butelka antykolkowa?

28.12.2022
Kolka niemowlęca jest powszechną dolegliwością, która pojawia się między 3. a 5. tygodniem życia dziecka. Silny ból brzuszka może powodować nawet kilkugodzinny płacz, co z kolei prowadzi do poczucia kompletnej bezradności u rodziców. Na szczęście są sposoby na to, by zlikwidować dolegliwość albo nieco zmniejszyć jej nasilenie. Jeden z nich to sięgnięcie po butelki do karmienia antykolkowe. Sprawdź, na jakiej zasadzie działają takie produkty i które z nich warto kupić.
Żywienie niemowląt: po 6.miesiącu, czyli maluch kończy pół r

Przepisy dla niemowląt po 6 miesiącu życia - Dania dla niemowlaka

28.12.2022
Na początku rozszerzania diety najlepiej poszczególne składniki podawać pojedynczo - na przykład jedno warzywo, jeden rodzaj mięsa. Po krótkim czasie wprowadzone składniki możemy połączyć w dania. Przedstawiamy kilka przepisów, które w tym pomogą. 
ulewanie noworodka

Kiedy dziecko przestaje ulewać?

12.07.2022
Ulewanie u niemowlaka jest dość powszechną przypadłością, która w większości przypadków nie ma związku z żadnymi nieprawidłowościami. Niemniej wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy dziecko przestaje ulewać i w którym momencie należy już skonsultować tę dolegliwość z lekarzem. Wyjaśniamy wszystkie te kwestie i podpowiadamy, jak zmniejszyć nasilenie ulewania u niemowlęcia.
butelka dla noworodka

Jaka butelka dla noworodka z wolnym przepływem?

11.06.2022
Próbujesz wybrać butelkę dla noworodka i nie wiesz, co wybrać? To zrozumiałe – oferta artykułów dla dzieci jest tak duża, że może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiemy ci, czym mogą różnić się poszczególne z nich i czym powinna cechować się dobra butelka dla noworodka z wolnym przepływem.