W 8. miesiącu życia podstawą diety dziecka jest nadal mleko jednak maluch poznał już dużo nowych smaków. Dziecko w tym okresie rozwoju swobodnie siedzi, zaczyna raczkować, a niektóre niemowlaki nawet chodzić! To etap, kiedy dziecko bardzo szybko rozwija się, nabiera nowych umiejętności i dużo się uczy. Dlatego warto podawać mu wysokoenergetyczne posiłki, które dodadzą energii do działania. Zupki warto podawać z kaszą (jaglana, kukurydziana, manna), ryżem, a dodatkowo często podawać dziecku owoce oraz warzywa.
1. ZUPKA JARZYNOWA Z KASZĄ JAGLANĄ
Składniki:
Przygotowanie:
Warzywa i jabłko dokładnie myjemy i obieramy. Pietruszkę i marchew wkładamy do wrzątku i gotujemy. Po 10 minutach dokładamy jabłko, brokuły i kaszę jaglaną. Gotujemy wszystko razem jeszcze 10 minut. Na koniec dodajemy masło. Mięso gotujemy oddzielnie. Do ugotowanych warzyw, jabłka i kaszy dokładamy mięso (bez wywaru mięsnego).
2. ZUPKA Z DYNI
Składniki:
Przygotowanie:
Marchew myjemy, obieramy, kroimy w talarki i wrzucamy do wrzątku. Gotujemy 10 minut. Dokładamy umytą, obraną i pokrojoną dynię, przecier pomidorowy i gotujemy kolejne 10 minut. Na 5 minut przed końcem gotowania wsypujemy kaszę mannę. Miksujemy wszystko razem z częścią wywaru warzywnego, żółtkiem i oliwą z oliwek, nie na drobną papkę ale tak by w zupie pozostały cząstki warzyw i kaszy.
3. ZUPKA KALAFIOROWA
Składniki:
Przygotowanie:
Marchewkę i pietruszkę dokładnie myjemy, obieramy i kroimy w grube talarki. Wkładamy do wrzątku razem z ryżem i gotujemy 20 minut, na 10 minut przed końcem gotowania dokładamy umytego i pokrojonego kalafiora, jabłko, kaszę mannę oraz pietruszkę. Mięso gotujemy oddzielnie przez 20 minut. Jarzyny z ryżem, kaszę i mięso (bez wywaru mięsnego) miksujemy do uzyskania konsystencji papki.
4. ZUPKA Z ZIELONYM GROSZKIEM
Składniki:
Przygotowanie:
Cukinię, brokuły myjemy i kroimy na kawałki. Wkładamy do wrzątku razem z groszkiem i ryżem, gotujemy ok. 15 minut. Na 5 minut przed końcem gotowania wsypujemy kaszę mannę i tymianek. Mięso gotujemy oddzielnie przez 20 minut. Po ugotowaniu, odkładamy część ryżu i kawałek cukinii i rozdrabniamy widelcem. Pozostałą część wraz z mięsem (bez wywaru mięsnego), masłem miksujemy na gładką papkę. Wszystko razem łączymy.
5. ROSÓŁ
Składniki:
Przygotowanie:
Umyte i obrane warzywa kroimy w grube talarki i wkładamy do wrzątku razem z mięsem i kaszką kukurydzianą (dzieciom, u których nie podejrzewamy alergii, gotujemy mięso razem z warzywami) i gotujemy na wolnym ogniu 20 minut. Na 5 minut przed końcem gotowania wsypujemy kaszę mannę. Po ugotowaniu wszystko dokładnie miksujemy na drobne cząstki ale nie na gładką papkę. Następnie do rosołu wlewamy sok jabłkowy i zagotowujemy.
1. KASZA KUSKUS Z WARZYWAMI
Składniki:
Przygotowanie:
Kaszę kuskus przygotowujemy wg przepisu na opakowaniu. Warzywa gotujemy z oliwą z oliwek, około 15 minut. Przygotowaną kaszę mieszamy z masłem. Po ugotowaniu warzywa rozdrabniamy widelcem i posypujemy pokruszonym żółtkiem.
2. PIECZONE JABŁKO
Składniki:
Przygotowanie:
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 200 stopni. Jabłko dokładnie myjemy, odcinamy górną część i usuwamy gniazdo nasienne. Do środka owocu dodajemy masło i wsypujemy cukier. Tak przygotowane jabłko wkładamy do naczynia żaroodpornego bez pokrywki. Na dno wlewamy wodę. Pieczemy 20 – 25 minut. Po tym czasie sprawdzamy czy jest miękkie, jeśli jest potrzeba dolewamy wodę. Przed podaniem jabłko obieramy ze skóry i kroimy na kawałki i studzimy.
3. KOMPOT
Składniki:
Przygotowanie:
Owoce myjemy na sitku, przelewamy wrzątkiem i osączamy. Następnie je rozcieramy i przecieramy przez sitko. Tak przygotowany kompot możemy podawać z przegotowaną wodą źródlaną lub podawać jako dodatek do kaszki.
Przeczytaj również:
Dania dla niemowląt po 4 miesiącu życia [PRZEPISY] >>
Dania dla niemowląt po 5 miesiącu życia [PRZEPISY] >>
Dania dla niemowląt po 6 miesiącu życia [PRZEPISY] >>
Dania dla niemowląt po 7 miesiącu życia [PRZEPISY] >>
Dania dla niemowląt po 9 miesiącu życia [PRZEPISY] >>
Dania dla niemowląt po 10 i 11 miesiącu życia [PRZEPISY] >>
Zdjęcie: Fotolia.pl
Jestem dietetykiem i mamą Julki. Uwielbiam gotować, sprawia mi to frajdę. Na co dzień prowadzę bloga, gdzie pokazuję że zdrowe jedzenie to nie wyrzeczenia, a smaczne i proste gotowanie. Kocham to co robię, chcę dzielić się moimi pomysłami. Mój blog: www.facebook.com/mydietkl