Data modyfikacji:

Dania dla niemowląt po 4 miesiącu życia [PRZEPISY]

Autor: Katarzyna Lemanowicz - Dietetyk

Jeśli Twoje dziecko właśnie skończyło 4 miesiąc życia, a Ty chciałabyś zacząć rozszerzać jego dietę, możesz przygotować mu pyszną zupę lub deser. Zaczynamy od najprostszych i najbezpieczniejszych warzyw i owoców. Na początek proponuję przepisy dla niemowląt z wykorzystaniem: marchewki, ziemniaka, brokuła, natki pietruszki, dyni i jabłuszka. Oto kilka z nich, które sprawdziły się u mnie, i które mogę polecić także Tobie. Zapraszam.

 

 

UWAGA! Rozszerzanie diety dziecka karmionego piersią rozpoczynamy w po 6. miesiącu życia, natomiast dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym po 4 – 5 miesiącu życia.

Zupki dla niemowląt


1. PIERWSZA ZUPKA: MARCHEWKOWA

Składniki:

  • 1 marchewka 60g
  • ½ ziemniaka 40g
  • ½ łyżeczki oliwy z oliwek
  • ½ szklanki wody źródlanej

Przygotowanie:
Marchew i ziemniaka dokładnie umyć i pokroić (krojenie warzyw skraca czas ich gotowania przez co zachowują więcej wartości odżywczych), wkładamy je do wrzątku i gotujemy pod przykryciem do miękkości ok. 20 minut. Na koniec dodajemy oliwę z oliwek i wszystko dokładnie miksujemy. W razie potrzeby dolewamy wody źródlanej i zagotowujemy.

 


 2.    ZUPKA JARZYNOWA

Składniki:

  • 1 marchewka 60g
  • ½ ziemniaka 40g
  • ½ korzenia pietruszki 20g
  • ½ łyżeczki oliwy z oliwek
  • 1 szklanka wody źródlanej

Przygotowanie:
Warzywa należy dokładnie umyć i obrać, następnie pokroić w grube talarki. Wkładamy wszystko do wrzątku i gotujemy pod przykryciem do miękkości ok. 20 minut. Na koniec dodajemy oliwę z oliwek i wszystko dokładnie miksujemy. W razie potrzeby dodajemy wody źródlanej i zagotowujemy.

 


 

3. ZUPKA BROKUŁOWA

Składniki:

  • ½ marchewki 30g
  • ½ ziemniaka 30g
  • ½ korzenia pietruszki 30g
  • kilka różyczek brokułów 30g
  • ½ łyżeczki oliwy z oliwek
  • 1 szklanka wody źródlanej

Przygotowanie:
Warzywa należy dokładnie umyć i obrać następnie pokroić w grube talarki. Następnie marchewkę, ziemniaka i pietruszkę wkładamy do gorącej wody i gotujemy pod przykryciem 10 minut. Następnie dodajemy brokuły i gotujemy jeszcze kolejne 10 minut. Po tym czasie dodajemy oliwę z oliwek i wszystko dokładnie miksujemy. W razie potrzeby dodajemy wodę źródlaną i zagotowujemy.

 


4. ZUPKA DYNIOWA

Składniki:

  • Kawałek słodkiej dyni 50g
  • ½ słodkiej marchewki 30g
  • ½ korzenia pietruszki 30g
  • ½ ziemniaka 40g
  • ½ łyżeczki oliwy z oliwek
  • 1 szklanka wody źródlanej

Przygotowanie:
Warzywa dokładnie myjemy, obieramy i kroimy na kawałki. Następnie wkładamy do wrzątku i gotujemy pod przykryciem do miękkości ok. 20 minut. Pod koniec gotowania dodajemy oliwę z oliwek, wszystko dokładnie miksujemy. W razie potrzeby dolewamy wody źródlanej i zagotowujemy.

 

Najlepszy deser na start - przecier z jabłka

Myślę, że nikogo tu nie zdziwię. Od lat niezmiernie pierwszym proponowanym deserem są przetarte jabłka.
 

PRZECIER Z JABŁKA

Składniki:

  • 1 małe słodkie jabłko

Przygotowanie:
Jabłko należy umyć, obrać i zmiksować. Dla zagęszczenia można dodać kleik ryżowy (w późniejszym etapie).

 

Pamiętajcie, aby wszystkie używane do przepisów warzywa i owoce były z jak najlepszych źródeł. Oczywiście idealnie, jeśli będą pochodziły z działki lub przydomowego ogródka. Jeśli nie mamy takiej możliwości spróbujmy znaleźć lokalnego dostawcę warzyw i owoców lub mały sklepik, może być eko, który dba o źródło swoich dostaw. Powodzenia w rozszerzaniu diety niemowlęcia  :-)

 

Przeczytaj również:

Jak przygotowywać warzywa? >>>

Dania dla niemowląt po 5 miesiącu życia [PRZEPISY] >>

Dania dla niemowląt po 6 miesiącu życia [PRZEPISY] >>

Dania dla niemowląt po 7 miesiącu życia [PRZEPISY] >>

Dania dla niemowląt po 8 miesiącu życia [PRZEPISY] >>

Dania dla niemowląt po 9 miesiącu życia [PRZEPISY] >>

Dania dla niemowląt po 10 i 11 miesiącu życia [PRZEPISY] >>

 

Zdjęcie: Fotolia All rights reserved


Autor

Katarzyna Lemanowicz - Dietetyk

Jestem dietetykiem i mamą  Julki. Uwielbiam gotować, sprawia mi to frajdę. Na co dzień prowadzę bloga, gdzie pokazuję że zdrowe jedzenie to nie wyrzeczenia, a smaczne i proste gotowanie. Kocham to co robię, chcę dzielić się moimi pomysłami. Mój blog:  www.facebook.com/mydietkl

Komentarze
29-09-2018
Ocena:
Witam. Moje dziecko do niecałych 3mc było karmione piersią, potem karmiłam mlekiem modyfikowanym, po 3mc zaczęłam wprowadzać powolutku stałe jedzenie zaczęłam od 1 łyżeczki soczku z marchewki, po 3 dniach nic jej nie było. Puzniej dałam starte jabłko I też odoczekałam 3 dni, także nic jej nie było. Teraz ma prawie 4 mc I jadła zupke z marchwi i ziemniaka też nic jej nie było. :) nie trzeba trzymać się twardo zasad można próbować wprowadzać pokarm moja mała chętnie je i nie wypluwa jedzenia. A do picia robię jej kompocik z jabłek chętnie pije. Wszystkie warzywa z własnej uprawy:)
03-08-2018
Ocena:
Nie zes rajcie się z tymi wytycznymi ego itp: nasze matki i babki dawały dzieciom jabłuszka marchewki już w okolicach 4 msc i jakoś żyjemy!! Nie dajcie się omamić potem te dzieciaki zero odporności, sterylnie chowane, bez szczepień najlepiej co za uwstecznienie się!
20-03-2018
Ocena:
wypadałoby dodać również autora przepisów. Wszystkie pochodzą z książki Marty Jas-Baran "U malucha na talerzu". Skopiowane prawie co do słowa.
13-03-2018
Ocena:
Kwestia rozszerzania diety niemowlaka to nie tylko aspekt osiągnięcia wieku 17 tygodni czy karmienie piersią/ mlekiem modyfikowanym. Wg badań między 17 a 26 tygodniem życia dziecka jest tzw okno tolerancji. dlatego też wprowadzanie posiłków nie powinno nastąpić przed 17 tygodniem ani po 26. Nie ma też znaczenie czy dziecko jest karmione piersią czy mlekiem modyfikowanym. Przede wszystkim należy obserwować swoje dziecko czy jest już gotowe na to aby podać mu coś nowego do jedzenia, a więc kwestie rozwojowe maja kluczowe znaczenie. Mianowicie to czy dziecko siedzi bądź "zbiera "się do siadania, czy wykazuje zainteresowanie jak ktoś dorosły przy nim je. Kolejną rzeczą to to czy dziecko wkłada przedmioty do buzi oraz czy robi ustami tak jakby coś gryzł.
26-01-2018
Ocena:
Dorota ma racje. Są nowe wytyczne.
25-01-2018
Ocena:
Dorota, dietę rozszerza się po 6 miesiącu przy wyłącznym karmieniu piersią... Przy karmieniu mlekiem modyfikowanym dietę zaczyna rozszerzać się po 17 tygodniu życie - nie później niż do 24 bądź 26 tygodnia, tutaj nie pamiętam dokładnie. Nikt nikogo nie wprowadza w błąd
15-12-2016
Ocena:
Ja osobiście swojej Malince miksuję głównie marchewkę z takimi lekkimi warzywkami lub jabłkami itd. Nie gotuję, ale miksuję w podwyższonej temperaturze w blenderze takim specjalnym ronica, bo jednak trochę się boję bakterii.
01-12-2016
Ocena:
Jak przygotowuje zupki dla swoich bobasów to najpierw gotuje warzywa, potem wrzucam je do mojego blendera, zdecydowałam się na Ronica, bo mąż mówił, że ma dobrą moc - kilka sekund i danie gotowe
11-11-2016
Ocena:
Osobiscie ja swojemu 4 miesiecznemu dziecku dodawalam kawaleczek cielecinki albo krolika.
17-08-2016
Ocena:
na pewno skorzystam z tych przepisów, właśnie takich prostych zupek szukałam. na szczęście mam zupowar, więc mam nadzieję, że gotowanie dla mojej Zosi będzie sprawnie szło. swoją drogą wszystkim mamom polecam, świetny sprzęt!! (ja mam akurat z Morphy Richards)
16-02-2016
Ocena:
Z tego co czytałam obecnie są nowe wtyczne dotyczące rozszerzania diety i został zniesiony podział na dzieci karmione piersią oraz te karmione mlekiem modyfikowanym. Teraz wszystkie maluchy są równe;)
najlepsza butelka antykolkowa

Jaka jest najlepsza butelka antykolkowa?

2022-12-28
Kolka niemowlęca jest powszechną dolegliwością, która pojawia się między 3. a 5. tygodniem życia dziecka. Silny ból brzuszka może powodować nawet kilkugodzinny płacz, co z kolei prowadzi do poczucia kompletnej bezradności u rodziców. Na szczęście są sposoby na to, by zlikwidować dolegliwość albo nieco zmniejszyć jej nasilenie. Jeden z nich to sięgnięcie po butelki do karmienia antykolkowe. Sprawdź, na jakiej zasadzie działają takie produkty i które z nich warto kupić.
Żywienie niemowląt: po 6.miesiącu, czyli maluch kończy pół r

Przepisy dla niemowląt po 6 miesiącu życia - Dania dla niemowlaka

2022-12-28
Na początku rozszerzania diety najlepiej poszczególne składniki podawać pojedynczo - na przykład jedno warzywo, jeden rodzaj mięsa. Po krótkim czasie wprowadzone składniki możemy połączyć w dania. Przedstawiamy kilka przepisów, które w tym pomogą. 
ulewanie noworodka

Kiedy dziecko przestaje ulewać?

2022-07-12
Ulewanie u niemowlaka jest dość powszechną przypadłością, która w większości przypadków nie ma związku z żadnymi nieprawidłowościami. Niemniej wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy dziecko przestaje ulewać i w którym momencie należy już skonsultować tę dolegliwość z lekarzem. Wyjaśniamy wszystkie te kwestie i podpowiadamy, jak zmniejszyć nasilenie ulewania u niemowlęcia.
butelka dla noworodka

Jaka butelka dla noworodka z wolnym przepływem?

2022-06-11
Próbujesz wybrać butelkę dla noworodka i nie wiesz, co wybrać? To zrozumiałe – oferta artykułów dla dzieci jest tak duża, że może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiemy ci, czym mogą różnić się poszczególne z nich i czym powinna cechować się dobra butelka dla noworodka z wolnym przepływem.
owoce i warzywa dla dzieci

Od kiedy można dawać surowe owoce i warzywa dla niemowlaka?

2022-05-04
Rozszerzanie diety dziecka jest dla rodzica bardzo emocjonującym momentem. Niemowlak, który do tej pory pił wyłącznie mleko, przechodzi do następnego etapu rozwoju, co wiąże się z wieloma nowymi doznaniami. Mama i tata zastanawiają się, w jaki sposób najlepiej wprowadzać nowe posiłki, a jednym z dylematów z tym związanych jest pytanie, od kiedy podawać surowe owoce dla niemowlaka, a także czy kolejność wprowadzania poszczególnych warzyw i owoców ma znaczenie.
dziecko jedzace lyzeczka

Jak nauczyć dziecko jeść łyżeczką?

2022-04-25
Jaka pierwsza łyżeczka dla niemowlaka jest najlepsza? Ważna jest nie tylko technika i odpowiednie podejście do maluszka, ale także łyżeczka i miseczka, która nie zniechęci dziecka do samodzielnego nabierania pokarmu. Sprawdź, jak podejść do tematu i jak nauczyć dziecko jedzenia z łyżeczki oraz jak nauczyć maluszka jedzenia łyżeczką samodzielnie.
uczulenie na mleko modyfikowane

Uczulenie na mleko modyfikowane: jakie są objawy?

2022-03-23
U małych dzieci dość często występuje uczulenie na mleko modyfikowane, a dokładnie – na białko mleka krowiego zawarte w mieszankach. Sprawdź, jakie są objawy tego typu alergii i co robić, gdy wystąpią u niemowlęcia.