Data publikacji:

Zaburzenia w obrębie miednicy mniejszej

Autor: Joanna Górnisiewicz

Zaburzenia miednicy mniejszej to nie jedna choroba ale szereg schorzeń dotykających kobiety i odpowiedzialnych za problemy z zajściem w ciążę. Dzieli się je przede wszystkim ze względu na narząd, którego dotyczą.

 

zmiany-w-obrebie-miednicy-550x350

 

Choroby jajników i jajowodów

To wszelkie dolegliwości, które sprawiają, że do owulacji nie dochodzi. Mogą to być bardzo poważne schorzenia jak rak jajnika czy jego nieprawidłowa budowa (spowodowana np. wadą wrodzoną), ale także zaburzenia jajeczkowania spowodowane zespołem policystycznych jajników czy zaburzeniami ciałka żółtego. Po zdiagnozowaniu tych ostatnich, sprawa jest w zasadzie prosta - można je wyleczyć w stopniu pozwalającym na zajście w ciążę.

Zdarza się też, że przyczyną niepłodności jest niedrożność jajowodów. Może do niej dojść w wyniku endometriozy (kiedy nabłonek błony śluzowej macicy znajduje się w miejscach innych niż macica i wywołuje zaburzenia pracy jajników lub niedrożność jajowodów) oraz wszelkich stanów zapalnych miednicy mniejszej (PID), których konsekwencją jest powstanie zrostów. Często za to odpowiada bakteria Chlamydia trachomatis, która jest przenoszona drogą płciową i potrafi dokonać prawdziwych spustoszeń u osoby zakażonej. Nieleczone zakażenia mogą spowodować bliznowacenie, a nawet całkowite uszkodzenie jajowodów.

 

Choroby macicy, szyjki macicy i pochwy

W przypadku tych narządów uniemożliwić zajście w ciążę mogą wszelkie zmiany w budowie:

  • zwężenie światła pochwy,
  • zwężenie szyjki macicy,
  • nieprawidłowa budowa macicy, (np. przegroda macicy, macica jednorożna, tyłozgięcie macicy),
  • mięśniaki (łagodne, niezłośliwe guzy),
  • zrosty (powstałe w wyniku uszkodzenia błony śluzowej: po łyżeczkowaniu, cięciu cesarskim, gruźlicy lub innym silnym stanie zapalnym).

U niektórych kobiet ich system immunologiczny reaguje na spermę w ten sposób, że produkuje przeciwciała, które unieruchamiają lub niszczą plemniki, nie pozwalając im dotrzeć poza szyjkę macicy. Może się też zdarzyć, że szyjka macicy nie wytwarza odpowiedniej ilości śluzu, więc nie ma możliwości przetransportowania plemników.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © endostock


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
28-08-2020
Ocena:
pomocny w zajściu w ciąże jest prefert żel wspomagający poczęcie
jakość nasienia

Normy prawidłowego nasienia – jak odczytywać wyniki badania?

2024-11-22
Normy prawidłowego nasienia to kluczowy element oceny męskiej płodności. Wyniki seminogramu mogą dostarczyć ważnych informacji na temat szans na poczęcie dziecka. W tym artykule dowiesz się, jakie są cechy prawidłowego nasienia, na co zwrócić uwagę w wynikach badania oraz jak wygląda proces badania nasienia.
naprotechnologia

Naprotechnologia – naturalna metoda walki z niepłodnością

2024-11-15
Naprotechnologia to coraz bardziej popularna metoda wspomagania płodności, stosowana przez pary zmagające się z niepłodnością. W odróżnieniu od technik sztucznego zapłodnienia, takich jak in vitro, natural procreative technology opiera się na naturalnych procesach zachodzących w organizmie kobiety i mężczyzny, umożliwiając diagnozę oraz leczenie problemów związanych z płodnością.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
dieta na płodność

Dieta na płodność. Jakie witaminy?

2021-11-04
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

Monitoring owulacji

2021-03-01
Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
badanie pod mikroskopem

Test PCT - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...