Zaburzenia w obrębie miednicy mniejszej

Data:

Zaburzenia miednicy mniejszej to nie jedna choroba ale szereg schorzeń dotykających kobiety i odpowiedzialnych za problemy z zajściem w ciążę. Dzieli się je przede wszystkim ze względu na narząd, którego dotyczą.

 

zmiany-w-obrebie-miednicy-550x350

 

Choroby jajników i jajowodów

To wszelkie dolegliwości, które sprawiają, że do owulacji nie dochodzi. Mogą to być bardzo poważne schorzenia jak rak jajnika czy jego nieprawidłowa budowa (spowodowana np. wadą wrodzoną), ale także zaburzenia jajeczkowania spowodowane zespołem policystycznych jajników czy zaburzeniami ciałka żółtego. Po zdiagnozowaniu tych ostatnich, sprawa jest w zasadzie prosta - można je wyleczyć w stopniu pozwalającym na zajście w ciążę.

Zdarza się też, że przyczyną niepłodności jest niedrożność jajowodów. Może do niej dojść w wyniku endometriozy (kiedy nabłonek błony śluzowej macicy znajduje się w miejscach innych niż macica i wywołuje zaburzenia pracy jajników lub niedrożność jajowodów) oraz wszelkich stanów zapalnych miednicy mniejszej (PID), których konsekwencją jest powstanie zrostów. Często za to odpowiada bakteria Chlamydia trachomatis, która jest przenoszona drogą płciową i potrafi dokonać prawdziwych spustoszeń u osoby zakażonej. Nieleczone zakażenia mogą spowodować bliznowacenie, a nawet całkowite uszkodzenie jajowodów.

 

Choroby macicy, szyjki macicy i pochwy

W przypadku tych narządów uniemożliwić zajście w ciążę mogą wszelkie zmiany w budowie:

  • zwężenie światła pochwy,
  • zwężenie szyjki macicy,
  • nieprawidłowa budowa macicy, (np. przegroda macicy, macica jednorożna, tyłozgięcie macicy),
  • mięśniaki (łagodne, niezłośliwe guzy),
  • zrosty (powstałe w wyniku uszkodzenia błony śluzowej: po łyżeczkowaniu, cięciu cesarskim, gruźlicy lub innym silnym stanie zapalnym).

U niektórych kobiet ich system immunologiczny reaguje na spermę w ten sposób, że produkuje przeciwciała, które unieruchamiają lub niszczą plemniki, nie pozwalając im dotrzeć poza szyjkę macicy. Może się też zdarzyć, że szyjka macicy nie wytwarza odpowiedniej ilości śluzu, więc nie ma możliwości przetransportowania plemników.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © endostock

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
28-8-2020
Ocena:
pomocny w zajściu w ciąże jest prefert żel wspomagający poczęcie