Data publikacji:

Tajniki męskiej płodności - co zwiększa naszą płodność

Autor: Tata Szymona

Właśnie doszedłeś do tej chwili, gdy chcecie mieć dziecko. Ok. Wydaje się to dość proste zadanie, wiadomo co się robi, później wystarczy „raz-dwa” zajść w ciążę i „już” jest dziecko i radość. Niestety, bardzo często zdarza się tak, że mimo chęci i ciągłych prób upragnione dziecko wciąż się nie pojawia. Co wtedy? Jak poprawić własną płodność i cieszyć się z powiększającego się brzuszka naszej ukochanej partnerki lub małżonki?

 

Jak poprawić męską płodność?

 

Przestaw się na zdrowy tryb życia

Pośpiech, alkohol, papierosy czy nawet zbyt mała ilość snu – to coś, co niestety dość powszechnie znamy na co dzień. Niestety taki tryb życia dość drastycznie obniża męską płodność. Jeżeli myślimy o tym, by zostać ojcem, musimy o siebie zadbać. W formie musi być nie tylko przyszła mama ale także tata ;) Warto – starając się o dziecko – rzucić palenie i ograniczyć alkohol. To pierwszy poważny krok w stronę poprawy męskiej płodności.

 

 

Trochę ruchu nie zaszkodzi

Dzisiejszy tryb życia nie sprzyja ruchowi, wiadomo. Na trasie dom-praca-dom poruszamy się zazwyczaj własnymi samochodami lub środkami transportu publicznego. A gdyby tak zamiast tego wyjść na przykład pół godziny wcześniej, by do pracy dostać się spokojnym spacerkiem lub na rowerze? Planowanie ciąży to świetny moment, by wprowadzić w życie trochę ruchu.

 

Ale uwaga. Nie należy jednak przesadzać! Zwłaszcza po długim okresie braku aktywności fizycznej od razu duży wysiłek potrafi również obniżyć jakość nasienia, a co za tym idzie – pogorszyć płodność. Jeśli dopiero wracamy do wysiłku fizycznego i ćwiczeń, warto zacząć od basenu lub... jogi. Najlepiej z partnerką – będziemy mieli dodatkową motywację do regularnych ćwiczeń.

 

Koniec z "Tak, poproszę frytki do tego"

Dieta to bardzo ważna rzecz. Zazwyczaj pilnują jej panie, z nami jest już gorzej. Oczywiście nie chodzi o to, by być na głodówce, dzięki której zrzucimy zbędne kilogramy (a potem wrócimy do tego, co było albo lepiej - dzięki efektowi jojo). Chodzi bardziej o dietę zbilansowaną, „zdroworozsądkową”, która uzupełni witaminowe braki. O czym warto pamiętać, układając jadłospis? O produktach, które zawierają takie minerały jak wapń, potas, cynk, mangan oraz selen, a także witaminach B12, C, D oraz E. Gdzie można znaleźć wspomniane minerały i witaminy? Ryby, orzechy, jogurty, banany, warzywa i nasiona roślin strączkowych, a także maliny i czosnek to obowiązkowe pozycje w diecie na płodność. Należy też równocześnie unikać białego pieczywa, tłustych potraw oraz oczywiście wszelkiej maści fast-foodowych „gotowców” czy też supermarketowych posiłków „do podgrzania”.

 

Czy jest coś jeszcze?

To trzy podstawowe punkty, które mogą pozytywnie wpłynąć na męską płodność. Oczywiście, poza nimi jest jeszcze wiele czynników, które mają na to wpływ. Leki – na przykład związane z nadciśnieniem lub cukrzycą, czy preparaty przyśpieszające wzrost mięśni, to tylko niektóre ze środków obniżających płodność. Do tego jeszcze dochodzą takie, wydawać by się mogło, „błahostki”, jak zbyt ciasne spodnie lub nieodpowiednia bielizna. No i stres – niestety niemal bezustannie nam towarzyszący w pracy i niemal równie często w domu. Potrafi całkowicie „zrujnować” płodność u mężczyzny. Tym bardziej, że już często sam problem zajścia w ciążę jest niemałym powodem do stresu. I błędne koło się zamyka.

 

A przecież wystarczyłoby po prostu porozmawiać z partnerem, szczerze, bez ukrywania czegokolwiek o naszych pragnieniach.

 

Przeczytaj również:

Co wpływa na męską płodność? >>

Przyczyny niepłodności u mężczyzn? >>

Zdjęcie: Pixabay.com by CC0 LoboStudioHamburg


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

Komentarze
09-03-2020
Ocena:
Żeby zwiększyć szanse na płodność polecam prefert żel.
08-08-2015
Ocena:
Rzucenie palenia do podstawa. My z moim mężem zmieniliśmy radykalnie tryb życia kilka miesięcy przed staraniami. A udało się w 2 cyklu - trafiliśmy w punkt z owulacją! :D
test ciazowy pozytywny

Test ciążowy pozytywny. Czy na 100% wskazuje ciążę?

2021-08-03
Testy ciążowe cenione są za szeroką dostępność, prostotę działania oraz niską cenę. Czy jednak rzeczywiście można im w 100% zaufać? Czy test ciążowy pozytywny zawsze oznacza ciążę? Jeśli właśnie zobaczyłaś dwie kreseczki albo przymierzasz się do przeprowadzenia testu – koniecznie przeczytaj.
Chromosomy zawarte w jądrze plemnika i jądrze komórki jajowe

Tajemnica dziedziczenia - co i po kim odziedziczy dziecko?

2021-03-08
Będzie bardziej podobne do mamusi, czy do tatusia? To pytanie często zadają sobie rodzice spodziewający się dziecka. Jak to jest z tym dziedziczeniem? I jakie c...
czy da się zaplanować płeć dziecka

Chiński kalendarz płci - jak zaplanować płeć dziecka?

2021-02-25
Jedną z metod planowania płci dziecka jest chiński kalendarz płci. Czy dzięki niemu można zaplanować urodzenie chłopca lub dziewczynki? Sprawdź!
planowanie płci dziecka

Jak zaplanować płeć dziecka? 5 metod planowania płci dziecka

2021-02-24
Zastanawiasz się, czy są jakieś metody na poczęcie chłopca, lub dziewczynki? A jeśli tak, czy są skuteczne? Sprawdźmy, czy da się skutecznie zaplanować płeć dziecka.
macica

Tyłozgięcie macicy - czy jest się czym martwić?

2021-02-02
Tyłozgięcie macicy - to brzmi jak wyrok. Spokojnie! Nie jest to choroba, a jedynie niewielka anomalia w budowie macicy. Sprawdź, czy możesz z tego powody odczuwać jakieś dolegliwości.
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2021-01-26
Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forac...
Ciąża późna, późna ciąża, ciąża po 30, ciąża po 40

Późny wiek a ciąża?

2020-07-20
Czy w późnym wieku można mieć dziecko? Oczywiście! Jednak może już nie być tak łatwo zajść w ciążę, a późne macierzyństwo wiąże się z większymi trudnościami. Sprawdź jakimi.