Data publikacji:

Tajniki męskiej płodności - co zwiększa naszą płodność

Autor: Tata Szymona

Właśnie doszedłeś do tej chwili, gdy chcecie mieć dziecko. Ok. Wydaje się to dość proste zadanie, wiadomo co się robi, później wystarczy „raz-dwa” zajść w ciążę i „już” jest dziecko i radość. Niestety, bardzo często zdarza się tak, że mimo chęci i ciągłych prób upragnione dziecko wciąż się nie pojawia. Co wtedy? Jak poprawić własną płodność i cieszyć się z powiększającego się brzuszka naszej ukochanej partnerki lub małżonki?

 

Jak poprawić męską płodność?

 

Przestaw się na zdrowy tryb życia

Pośpiech, alkohol, papierosy czy nawet zbyt mała ilość snu – to coś, co niestety dość powszechnie znamy na co dzień. Niestety taki tryb życia dość drastycznie obniża męską płodność. Jeżeli myślimy o tym, by zostać ojcem, musimy o siebie zadbać. W formie musi być nie tylko przyszła mama ale także tata ;) Warto – starając się o dziecko – rzucić palenie i ograniczyć alkohol. To pierwszy poważny krok w stronę poprawy męskiej płodności.

 

 

Trochę ruchu nie zaszkodzi

Dzisiejszy tryb życia nie sprzyja ruchowi, wiadomo. Na trasie dom-praca-dom poruszamy się zazwyczaj własnymi samochodami lub środkami transportu publicznego. A gdyby tak zamiast tego wyjść na przykład pół godziny wcześniej, by do pracy dostać się spokojnym spacerkiem lub na rowerze? Planowanie ciąży to świetny moment, by wprowadzić w życie trochę ruchu.

 

Ale uwaga. Nie należy jednak przesadzać! Zwłaszcza po długim okresie braku aktywności fizycznej od razu duży wysiłek potrafi również obniżyć jakość nasienia, a co za tym idzie – pogorszyć płodność. Jeśli dopiero wracamy do wysiłku fizycznego i ćwiczeń, warto zacząć od basenu lub... jogi. Najlepiej z partnerką – będziemy mieli dodatkową motywację do regularnych ćwiczeń.

 

Koniec z "Tak, poproszę frytki do tego"

Dieta to bardzo ważna rzecz. Zazwyczaj pilnują jej panie, z nami jest już gorzej. Oczywiście nie chodzi o to, by być na głodówce, dzięki której zrzucimy zbędne kilogramy (a potem wrócimy do tego, co było albo lepiej - dzięki efektowi jojo). Chodzi bardziej o dietę zbilansowaną, „zdroworozsądkową”, która uzupełni witaminowe braki. O czym warto pamiętać, układając jadłospis? O produktach, które zawierają takie minerały jak wapń, potas, cynk, mangan oraz selen, a także witaminach B12, C, D oraz E. Gdzie można znaleźć wspomniane minerały i witaminy? Ryby, orzechy, jogurty, banany, warzywa i nasiona roślin strączkowych, a także maliny i czosnek to obowiązkowe pozycje w diecie na płodność. Należy też równocześnie unikać białego pieczywa, tłustych potraw oraz oczywiście wszelkiej maści fast-foodowych „gotowców” czy też supermarketowych posiłków „do podgrzania”.

 

Czy jest coś jeszcze?

To trzy podstawowe punkty, które mogą pozytywnie wpłynąć na męską płodność. Oczywiście, poza nimi jest jeszcze wiele czynników, które mają na to wpływ. Leki – na przykład związane z nadciśnieniem lub cukrzycą, czy preparaty przyśpieszające wzrost mięśni, to tylko niektóre ze środków obniżających płodność. Do tego jeszcze dochodzą takie, wydawać by się mogło, „błahostki”, jak zbyt ciasne spodnie lub nieodpowiednia bielizna. No i stres – niestety niemal bezustannie nam towarzyszący w pracy i niemal równie często w domu. Potrafi całkowicie „zrujnować” płodność u mężczyzny. Tym bardziej, że już często sam problem zajścia w ciążę jest niemałym powodem do stresu. I błędne koło się zamyka.

 

A przecież wystarczyłoby po prostu porozmawiać z partnerem, szczerze, bez ukrywania czegokolwiek o naszych pragnieniach.

 

Przeczytaj również:

Co wpływa na męską płodność? >>

Przyczyny niepłodności u mężczyzn? >>

Zdjęcie: Pixabay.com by CC0 LoboStudioHamburg


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

Komentarze
09-03-2020
Ocena:
Żeby zwiększyć szanse na płodność polecam prefert żel.
08-08-2015
Ocena:
Rzucenie palenia do podstawa. My z moim mężem zmieniliśmy radykalnie tryb życia kilka miesięcy przed staraniami. A udało się w 2 cyklu - trafiliśmy w punkt z owulacją! :D
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2022-12-28
"Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forach wśród starających się o dziecko, a zdezorientowana potencjalna przyszła mama, po zrobieniu testu nadal nie wie, czy się cieszyć, czy nie. Dlaczego w niektórych przypadkach na testach ciążowych pojawia się cienka linia zamiast wyraźnej kreski i co taki wynik oznacza?
dni płodne po 40. roku życia

Dni płodne po 40. roku życia

2022-08-20
Współczesne kobiety coraz później decydują się na dziecko. Nie dziwi zatem fakt, że jedną z częściej wpisywanych do wyszukiwarki fraz jest „dni płodne po 40. roku życia”. Czy kobieta po czterdziestce ma szanse na zajście w ciążę? Jak duża jest płodność w tym wieku i w jaki sposób wyznaczyć dni płodne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
ciąża w wieku 48 lat

Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat?

2022-08-19
Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo – niektóre myślą o dziecku dopiero po 30-tym, a inne nawet po 40-tym roku życia. Niestety z uwagi na obniżającą się płodność zajście w ciążę może okazać się wówczas wyzwaniem. Sprawdź, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat, 47 lat czy 46 lat i w jaki sposób dbać o siebie, będąc w ciąży geriatrycznej.
jak odroznic brzuch ciazowy od tluszczu

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

2022-02-09
Zastanawiasz się, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, żeby nie popełnić faux pas podczas ustępowania komuś miejsca w autobusie? A może chcesz wiedzieć, czy twój brzuch już staje się ciążowy, czy może jednak widzisz jedynie tłuszcz? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na te tematy.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
ciąża

Początki ciąży – jakie są pierwsze objawy?

2021-09-30
Czy wiesz, że pierwsze, dyskretne symptomy ciąży mogą pojawić się już po kilkunastu dniach od zapłodnienia? Niestety bardzo często zdarza się, że są one mylone z objawami zbliżającej się menstruacji. Sprawdź, czym różnią się objawy ciąży od miesiączki i kiedy można wykonać test, który potwierdzi przypuszczenia co do „odmiennego stanu”.