Data modyfikacji:

Po co nam owłosienie łonowe i włosy pod pachami?

Autor: Patrycja Wrotek

Dziś depilacja okolic intymnych i miejsc pod pachami jest standardem. Stała się nie tylko modna, ale także wygodna, a na osoby, które jej nie stosują patrzymy co najmniej z niesmakiem. Czy istnienie włosów w tych miejscach ma obecnie jakiekolwiek uzasadnienie? Skoro i tak je golimy, może powinniśmy się ich pozbyć raz, a dobrze? Okazuje się, że w naturze nic nie dzieje się bez przyczyny. Goląc się, tak naprawdę blokujemy informowanie zapachem innych o naszych stanach emocjonalnych np. o podnieceniu. Zamykamy w ten sposób szansę na ... No właśnie. Do czego jeszcze służą nam włosy łonowe i te pod pachami?

 

włosy pod pachami, golenie, owłosienie łonowe, kobieta

Owłosienie u naszych przodków

Owłosiony człowiek pierwotny nie miał lekkiego życia. Co prawda gęsty zarost chronił go przed zimnem i zapewniał odpowiednią termoregulację, ale jednocześnie był siedliskiem brudu i masy pasożytów. Z biegiem czasu człowiek zaczął okrywać swoje ciało skórami, pojawiły się pierwsze ubrania i tak na ludzkim ciele włosów było coraz mniej. Brytyjscy naukowcy uważają, że do ‘zrzucenia futra’ doszło około pół miliona lat temu. Są także przekonani, że nasi przodkowie płci męskiej preferowali mniej owłosione partnerki. Walter Bodner z Instytutu Medycyny Molekularnej w Oxfordzie uważa, że: „Naga skóra stała się taką ewolucyjną wizytówką – zobacz, mam czystą skórę, a więc jestem zdrowsza, mniej narażona na infekcję”.

 


A jak to wygląda obecnie? Moda na ogolone ciało, depilację także tam na dole, nadal trwa i ma się bardzo dobrze. Golą się zarówno panie, jak i panowie. I to dosłownie wszystko i wszędzie. Według Brytyjczyków współcześni mężczyźni mają biologicznie zakodowaną skłonność do pań o, powiedzmy, skąpszym ‘zaroście’, dlatego też kobiety mają tyle samozaparcia w walce ze zbędnym owłosieniem ponieważ chcą się panom podobać. Proste. Obecnie ogolone pachy i nogi to absolutna podstawa. Dochodzi do tego elegancko wydepilowane bikini (przynajmniej na plaży ;) ). Na pewno ogromną rolę w tym temacie odegrały moda i media. Z ciekawostek dotyczących golenia pod pachami:

  • pierwsza reklama zachęcająca do depilacji włosów pod pachami pojawiła się w 1915 roku na łamach amerykańskiego czasopisma Harper’s Bazaar.
  • w Europie trend ten przyjął się wiele lat po zakończeniu II wojny światowej.
  • w Polsce kobiety znacznie dłużej chodziły "au naturel". W naszym kraju gładkie ciało zaczęło być modne dopiero na przełomie lat 80 i 90-tych poprzedniego wieku.

 

Po co są włosy łonowe i te pod pachami?

Włosy łonowe to oznaka dojrzałości płciowej. Pojawiają się jako pierwsze zarówno u chłopców, jak i dziewczynek, mniej więcej gdy dzieci osiągną wiek 12-13 lat. Ich aktywny rozwój może trwać nawet do 30. roku życia. Dlaczego w ogóle rosną? W okresie dojrzewania w organizmie ludzkim wzrasta poziom androgenów – hormonów płciowych (zwłaszcza testosteronu). Wtedy na naszym ciele pojawia się dodatkowe owłosienie. W niektórych miejscach włosy meszkowe (porastające praktycznie całe ciało) zamieniają się we włosy dojrzałe. Różnica poziomu androgenów sprawia, że mężczyźni są silniej owłosieni niż kobiety, a włosy dojrzałe występują u nich także na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu, nogach, rękach, a nawet stopach. Włoski pojawiają się nie tylko w okolicach intymnych, ale również np. pod pachami.

 


No dobrze ale po co taka zmiana i po co nam owłosienie łonowe oraz to pod pachami? Czy ono w ogóle spełnia jakąś rolę, oprócz tego, że jest mocno kłopotliwe, szczególnie latem, i najchętniej pozbylibyśmy się go raz na zawsze. No właśnie, okazuje się, że pozbycie się ich na dobre wcale niekoniecznie musi nam wyjść na zdrowie. A to dlatego, że:

  • Po pierwsze goląc się nadmiernie w miejscach intymnych, pozbawiamy innych ważnej informacji o naszym stanie emocjonalnym i gotowości seksualnej. Wszystko przez feromony obecne głównie w pocie ale także w różnego rodzaju wydzielinach. Feromony informują otoczenie o naszym podnieceniu, strachu, gotowości do rozmnażania, itd. Jeśli golimy włoski, mówiąc krótko, feromony nie mają się do czego przyczepić, a my tracimy możliwość komunikacji niewerbalnej i szansę na przedłużenie gatunku.
  • To samo tyczy się włosów pod pachami, które nie tylko "emitują" i wzmacniają nieprzyjemne zapachy ciała, ale także przekazują informację o naszych nastrojach, stanie emocjonalnym czy potencjale seksualnym. Naukowcy z monachijskiego Uniwersytetu Ludwig-Maximilians na podstawie przeprowadzonego eksperymentu doszli do wniosku, że inni ludzie podświadomie czują, gdy się boimy, a nasze włosy pod pachami pomagają im te informacje przekazać. Zauważyli także, że lęk popycha ludzi do bardziej odważnych i ryzykownych decyzji.
  • Według jednej teorii owłosienie łonowe zabezpiecza nas przed brudem, zanieczyszczeniami i infekcjami. Zmniejsza bowiem prawdopodobieństwo przeniknięcia bakterii i wirusów do dróg rodnych. Dodatkowo utrzymuje właściwe nawilżenie miejsc intymnych.
  • Ale tu sprawa się nieco komplikuje. Część naukowców podważa w/w teorię wskazując, że włosy łonowe same w sobie są siedliskiem brudu i bakterii, które mogą same w sobie prowadzić do infekcji intymnych. Wystarczy wspomnieć o krwi menstruacyjnej zalegającej we włosach łonowych, prawda? Średnio higieniczna sprawa. Tak czy siak, nikt nie podważa teorii o feromonach.
  • Dodatkowo włosy pod pachami ograniczają obtarcia przy poruszaniu rękoma, a owłosienie łonowe chroni przed podrażnieniami, odparzeniami, a także otarciami, które mogą powstawać przy uprawiania seksu. Włosy na nogach, rękach oraz plecach nie pełnią już funkcji termoregulatora i są jedynie pamiątką po naszych przodkach.

 


Dlaczego mężczyźni są bardziej owłosieni niż kobiety?

depilacja_reklama_mala

Mówiliśmy, że różnica poziomu androgenów sprawia, że mężczyźni są silniej owłosieni niż kobiety. Naukowcy twierdzą, że różnice w natężeniu męskiego i żeńskiego owłosienia mają historyczne uzasadnienie. Dawno, dawno temu, w zamierzchłych czasach mężczyźni regularnie polowali, szukali miejsc odpowiednich do schronienia i mnóstwo czasu spędzali w niezbyt dogodnych warunkach. W związku z tym pokrycie ich ciała musiało chronić ich przed urazami mechanicznymi, a także wyziębieniem lub przegrzaniem. Podczas upalnych dni, włosy układały się płasko przy skórze, a powietrze chłodziło ich organizm. Gdy temperatura spadała, stawały na sztorc i chroniły przed wiatrem i chłodem.

 

Dbające o domowe ognisko kobiety nie były narażone na tak ekstremalne warunki, więc tak bujne ‘futro’ nie było im potrzebne. A więc i dziś mają mniej włosów na ciele. Porzucając ‘sierść’ jednocześnie wytworzyliśmy silne owłosienie łonowe oraz włosy pod pachami. Są one gęste i widoczne, gdyż mają informować o naszej gotowości do rozmnażania. Włosy rozmieszczone na gruczołach potowych są przede wszystkim nośnikiem naturalnych zapachów (feromonów), wabiących płeć przeciwną. Ale nie tylko.

 


Jak wygląda kwestia owłosienie dziś?

Dziś idąc za trendami mody pokazujemy coraz większe partie ciała. Nosimy skąpą bieliznę, niewiele przysłaniającą bikini, ba - nosimy tam różne intymne fryzury. A owłosione nogi i zarośnięte pachy, choć są częścią naszej fizjonomii, u wielu budzą zdecydowanie niesmak i nijak nie pasują do modnego wizerunku współczesnej kobiety. Depilacja stała się modna i nie oszukujmy się bardzo wygodna.

 

A więc miłe panie, jak mawiały bohaterki „Nigdy w życiu !” Katarzyny Grocholi:

-… depilacja w dzisiejszych czasach, jest absolutną koniecznością!
- Wiem!
- Nie tylko nóg!
- To znaczy, że...
- Niestety.

 

Ale zanim wybierzemy się do salonu na depilację hollywoodzką (całkowite ogolenie okolic intymnych) zastanówmy się czy nie lepiej wybrać innej, mniej ingerującej w naszą naturalność fryzurę - np. ogolić tylko okolicę bikini i pochwy. I na wszelki wypadek, zostawić trochę włosów, by móc informować i kusić feromonami płeć przeciwną ;-). Może warto się najpierw chwilę zastanowić, albo zrobić test?

Przeczytaj również:

Zwyczaje związane z obcinaniem włosów - ciekawostki ze świata >>>

Zdjęcie: Fotolia© by glisic albina


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
28-07-2020
Ocena:
Włosy łonowe to oznaka dojrzałości płciowej. Pojawiają się jako pierwsze zarówno u chłopców, jak i dziewczynek, mniej więcej gdy dzieci osiągną wiek 12-13 lat." Z tego zdania wynika, że włosy łonowe wyrastają jako pierwsze spośród wszystkich włosów na ciele. Nie jest to prawdą i, jak myślę, przekazanie takiej wiadomości nie było cekem redaktora tego tekstu. Jako pierwsze u luszi rosną włosy na głowie. Często dzieci się rodzą już z owłosioną głowąPrawdą jest zaś to, co napisano po zacytowanym zdaniu, czyli, że włosy łonowe rosną w wieku 12-13 lat. Usunięcie z zacytowanego z artykułu przeze mnie zdania jedynie wyrażenia: "jako pierwsze", spowoduje, że zdanie będzie prawdziwe.
05-07-2020
Ocena:
Osobiście uważam ze włosy łonowe pełnią bardzo ważną funkcje, podobnie jak w jelitach tak i na skórze potrzebna nam jest odpowiednia flora bakteryjna, oczywiście trzeba dbać o higienę i można usuwać tzw. nadmiar owłosienia ale trzeba tez pamiętać ze częste mycie skraca życie. Kobiety które zbyt często się podmywają dobrze wiedzą jak łatwo łapią różne infekcje dróg rodnych i dlatego ktoś wymyślił płyn do higieny intymnej. Poza tym kobiety maja delikatny zarost tak na nogach jak i pod pachami i w ogóle i bardzo lubię bo jest to kobiece a nie męskie( nie mówię tu o ewenementach) i te feromony na włoskach to istne cudo, odrazu podnosi się filar na którym może wspierać się cała gospodarka
14-06-2020
Ocena:
Teraz swiat ponownie wraca do natury i usuweanie wlosow pod pachami i lonowych wychodzi z mody. I cale szczescie. Ja osobiscie nigdy nie poddawlam sie trendom - zadnym - naturalne owlosienie tez nie usuwalam. Raz w zyciu ogolila pod pachami - podraznilam skore i tym bardziej przekonalam sie, ze dla czyjegos widzimisie nie bede z siebie robic ofiary. Czego wam wszytstkim tez zycze- umiejetnosci bycia soba i nie poddawnia sie kretynskim modom.
22-04-2020
Ocena:
Do CHŁOP mów za siebie. Jest meszek i jest zarost. Co ty porównujesz dojrzałą piękną kobietę do dziewczynki. To wyjdź na plażę z dziewczyną z zarośniętym bikini , zarośniętymi nogami i wąsikiem na twarzy. Tobie może się to podoba to mów za siebie, może chłopcy też ci się podobają.
22-04-2020
Ocena:
Feromony to chyba jak kobieta będzie nago to lekki zapach będzie seksi.A jak bod ubraniem w tych włosach się to będzie kisić to już nie będzie fajne. Najgorsze że krew z miesiączki się tam zbiera i nie przyjemnie pachnie. W ogóle kobiety powinny chodzić bez majtek szczególnie nie zamężne bo jest to seksowne i zdrowe dla nich.
22-04-2020
Ocena:
Kobieta z dużą ilością włosów łonowych i na nogach bardziej przypomina faceta.Wiadomo jak ma ich malutko to ok ale jak jest zarośnięta to jak chłop fuj.Są cechy męskie i kobiece .Większe owłosienie to cecha męska.Najbardziej pożądana kobieta to taka która ma jak najwięcej cech kobiecych. Wydepilowana cipka kobiety wygląda bardzo pięknie.Śmieszy mnie depilacja miejsc intymnych u faceta bo przecież on z natury powinien mieć więcej włosów od kobiety oczywiście nie jak małpa .Taki wydepilowany facet to wygląda jak gej. Śmieszy mnie też to jak ten kretyn wytrzymuje tą depilację przecież jak szarpnie to jego jajka mogą zostać urwane razem z woskiem. Kobieta jednak ma tam mocniejszą budowę.
22-06-2019
Ocena:
@Jeremi Kobiety nie maja wiekszej ilosci wlosow na glowie od mezczyzn. Wiekszosc mezczyzn ma krotkie wlosy, dlatego tak sie wydaje.
14-02-2019
Ocena:
patrycja nie szalej. dzieci to przezytek zabierajacy czas .
07-08-2018
Ocena:
Nawet jako mama dwójki dzieci szczerze nie wyobrażam sobie życia bez depilacji. Drogie mamy, nawet na sali porodowej powinnyśmy czuć się komfortowo. Mimo tego, że owłosienie to czysta fizjonomia, tak samo jak poród, żeby czuć się dobrze samej ze sobą w trakcie tego ważnego momentu powinnyśmy zadbać o depilację szczególnie okolic intymnych. Osobiście jestem zwolenniczką kremów do depilacji. Są mało inwazyjne, delikatne, choć u mnie często powodowały podrażnienia. Ostatnio zaczęłam testować Vanity Soft Touch Kaszmirowy Dotyk od Bielendy i możecie się śmiać, ale w końcu mogę cieszyć się kaszmirowym dotykiem w tych najtrudniejszych strefach. Podrażnienia też zniknęły :)
23-05-2016
Ocena:
Mam proźbe o odp Mam 12 lat i zaczynam mieć włosy pod pachami no i zaczynam się och wstydzić co mogę zrobić aby ich nie było widać czy osłabły czy co kolwiek ale nie chce golić
26-03-2016
Ocena:
Z czasem zaczęli coraz mocniej przykrywać swoją goliznę ‘ubraniami’, w wyniku czego włosy pokrywające ich ciała zaczęły się wycierać." Teraz nie wiem czy Indianie nie pochodzą od małp czy zrezygnowali z ubrań bo były nie wygodne... (dla niekumatych: Indianie nie mają owłosienia poza głową).No i jeszcze "patrz mam mniej włosów. Jestem zdrowsza!", które rzekomo miało wpływać na atrakcyjność... Serio? Raczej twierdzę, że na golenie się kobiet miał wpływ dobry marketing...
25-03-2016
Ocena:
Super
25-03-2016
Ocena:
Super
24-08-2015
Ocena:
Tez wole naturalne kobiety,a nie plastikfantastiksilikoniks :))Po nocy spedzonej razem i tak sie okaze jak wyglada naprawde :))
28-11-2014
Ocena:
Po co pytam się golić, depilować, jeśli chłopakom podoba się naturalny wygląd? Kobiety same sobie wmówiły, że trzeba, a ja chciałbym kobietę naturalną, a nie gładką dziewczynkę każdego dnia.
23-09-2014
Ocena:
swiety tekst!:D
usta

Czy można powiększać usta będąc w ciąży?

2021-05-30
Ciąża to wyjątkowy stan w życiu kobiety. Intensywne zmiany, które wiążą się z rozwojem dziecka, nie oznaczają jednak, że przestajemy chcieć czuć się piękne i atrakcyjne. Jednocześnie przyszłe mamy mają sporo wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa zabiegów, z których zwykły korzystać. Bardzo często dotyczą one ust. Obecnie wiele kobiet decyduje się na zabieg wypełniania warg kwasem hialuronowym, by nadać im jędrność oraz objętość. Czy jednak powiększanie ust w ciąży jest dobrym pomysłem? Przekonajmy się.
kosmetyki

Jak skompletować kufer wizażysty?

2021-05-24
Praca wizażysty dla wielu osób jest prawdziwym spełnieniem marzeń. Aby jednak ją wykonywać, potrzebujemy nie tylko talentu, wiedzy czy praktyki, ale również odpowiedniego wyposażenia. Kluczowe znaczenie ma oczywiście kufer wizażysty oraz znajdujące się w nim kosmetyki. Co powinien zawierać taki kufer? Czy lepiej samodzielnie skompletować produkty, czy postawić na gotowe zestawy? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania
makijaż

Makijaż matowy - czy to dobry pomysł na lato?

2021-05-16
Po latach popularności makijażu perłowego i pełnego blasku, nastał czas, w którym makijaż matowy stał się hitem numer jeden. Nie ma w tym nic dziwnego - matowe wykończenie twarzy wygląda niezwykle efektownie, jest też zwyczajnie praktyczne. Bardzo wiele pań zmaga się bowiem z problemem świecącej, tłustej cery, który w połączeniu z perłowymi kosmetykami staje się jeszcze bardziej widoczny. Czy jednak matowy makijaż jest dobrym pomysłem również podczas lata? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.
kobieta pod prysznicem

Pielęgnacja ciała w ciąży. Jak dbać o ciało pod prysznicem?

2021-04-30
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Przyszła mama z jednej strony z niecierpliwością czeka na maleństwo, z drugiej martwi się, czy poradzi sobie z trudami macierzyństwa. W tym okresie organizmem rządzą hormony, ciężarna przeżywa huśtawki emocjonalne, często czuje się zmęczona i osłabiona. W okresie ciąży zmienia się również kobiece ciało. Z każdym miesiącem brzuch robi się coraz większy, waga rośnie, a to powoduje pogorszenie kondycji ciała i skóry. Z tego powodu bardzo ważna jest pielęgnacja ciała. Każda przyszła mama powinna wiedzieć, jakich kosmetyków używać oraz jak dbać o ciało pod prysznicem.
peeling kawowy

Jak zrobić domowy peeling kawowy?

2021-04-22
Marzysz o gładkiej cerze, która bez względu na porę dnia będzie wyglądała na odświeżoną? Jednocześnie stawiasz na naturalne kosmetyki, które nie niszczą skóry, ani nie naruszają jej naturalnej bariery? Jeśli tak, koniecznie musisz przeczytać, jak wykonać peeling kawowy w domowych warunkach! Nasz artykuł to zbiór wiedzy, która przyda ci się w redukcji cellulitu oraz pomoże utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry twarzy i szyi. Ten niezmiernie prosty zabieg, stanie się twoim ulubionym.
dziecko

Piękne dłonie, czyli domowe sposoby na zniszczoną skórę

2021-04-20
Mówi się, że wieku kobiety nie powinno się oceniać po twarzy, ale po tym, jak wyglądają jej dłonie. W zniszczonych, pomarszczonych dłoniach uwidaczniają się lata ciężkiej pracy i różnych doświadczeń. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele sposobów na to, by piękne dłonie znów były naszą ozdobą. Zmęczona skóra potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, natłuszczenia i ochrony. Warto sięgać po naturalne kosmetyki oraz domowe sposoby, które często dają wspaniałe rezultaty, a wymagają niewiele wysiłku.
peeling kawowy

Czy można robić peeling w ciąży? Jaki wybrać?

2021-04-11
Skóra w ciąży jest narażona na rozstępy, utratę jędrności, przebarwienia i wypryski. Jest to dla niej jeden z najtrudniejszych okresów w życiu kobiety, dlatego panie spodziewające się dziecka powinny położyć nacisk na dbałość o skórę na całym ciele. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, skóra po porodzie wygląda znakomicie. Taki efekt uzyska się, stosując peeling w ciąży. Jaki peeling w ciąży jest bezpieczny?