Podczas przekazywania życzeń świątecznych, z okazji imienin, czy urodzin najczęściej życzymy sobie zdrowia, bo przecież ono jest najważniejsze. Ale czy naprawdę o nie dbamy? Czy na co dzień pamiętamy jak ważna jest profilaktyka?
Poniżej przygotowaliśmy dla Was krótką listę badań , o których każda kobieta, niezależnie od wieku, pamiętać powinna. Badania profilaktyczne to podstawa.
Badania ginekologiczne powinnaś wykonywać przynajmniej raz w roku, a jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną, nawet dwa razy w roku. Pamiętaj, podczas wizyty lekarz powinien nie tylko przeprowadzić badanie ginekologiczne oraz raz do roku pobrać wymaz na cytologię, ale także zbadać Twoje piersi.
Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną, ważne jest również przynajmniej raz do roku przeprowadzenie tzw. prób wątrobowych: Alat, Aspat i bilirubina.
Co miesiąc, najlepiej tuż po miesiączce, należy przeprowadzić samobadanie piersi. Wskazówek jak to robić, udzieli Ci chirurg, lub ginekolog. Gdy będziesz na wizycie u lekarza poproś o nie. Możesz również skorzystać z naszego poradnika.
Jeśli masz 30 lat przynajmniej raz w roku zapisz się na badanie USG piersi. Po 40. Roku życia raz na dwa lata zrób mammografię piersi, a po 50. na mammografię zgłaszaj się co roku.
Warto raz na jakiś czas wykonać rutynowe badania profilaktyczne zlecane przez lekarza pierwszego kontaktu:
Równie istotna jest profilaktyka dentystyczna. Nie wolno zapomnieć o wizytach kontrolnych u dentysty. Najlepiej gabinet dentystyczny odwiedzać co 6 miesięcy. Tak częste wizyty umożliwią szybkie wykrycie zmian próchnicznych i jeśli takowe nastąpią, natychmiastowe podjęcie leczenia.
Zaleca się również przeprowadzanie badań okulistycznych. Te nieco rzadziej niż u dentysty, gdyż jeśli nie ma wyraźnych wskazań po 40. roku życia robimy je raz na 3 lata, wcześniej wystarczy je zrobić raz.
Zaleca się również wykonywanie okresowych badań słuchu - co 5 lat jeśli skończymy 30 lat, co 3 po 40. roku życia i co 2 lata po 50.
Z mocy przepisów kodeksu pracy pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim, które są obowiązkowe. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, jej szkodliwości dla zdrowia oraz oceny stanu zdrowia dokonanej przez lekarza, częstotliwość wykonywania takich badań to z reguły 2-5 lat.
Na liście badań zalecanych znajdują się również badania, które niestety nie są u nas jeszcze standardem. Czy kiedykolwiek robiłaś sobie badanie w kierunku obecności wirusa HIV czy wirusowego zapalenia wątroby typu B lub C? Może warto o nich pomyśleć.
Badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie zmian, czasami nawet zanim sami zorientujemy się że coś jest ‘nie tak’ i natychmiastowe podjęcie leczenia. Choroba zdiagnozowana w początkowym stadium zazwyczaj jest całkowicie uleczalna.
Przygotuj sobie swój własny kalendarz badan profilaktycznych, w którym będziesz zapisywała wszystkie wykonane badania, ich ostatnią datę i datę planowanych badań. Warto też założyć teczkę, w której będziesz przechowywała wszystkie dotychczasowe wyniki badań, konsultacji i przeprowadzonych USG, mammografii.
Życzymy Wam zdrowia!
Podane w artykule częstotliwości badań dotyczą profilaktyki osób zdrowych, nie należących do żadnej z grup tzw. ryzyka. Najlepiej częstotliwość i rodzaj zalecanych badań za każdym razem skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Zdjęcie: Fotolia by © fotoblin All right reserved