Tata - duże dziecko

Data:

Na półkach naszych dzieci leży mnóstwo zabawek. Niektóre w ogóle nie chwytają nas za serce. Ale są też takie, dzięki którym na nowo stajemy się małym chłopcem. Przy ich pomocy zabawy dla dzieci i ich tatusiów to zupełnie coś innego, coś co angażuje na wiele godzin.

 

zabawy-dla-taty-i-dziecka-550x350

 

Najlepsze zabawy dla dzieci i ich tatusiów

Z mojego doświadczenia wynika, że najlepszymi zabawami dla dzieci są te, które mocno angażują wszystkich uczestników. Podobnie, a nawet szczególnie, rzecz ma się z zabawkami. Ciuchcia, klocki lego, modele samolotów. Jeśli zaangażowaniu dziecka towarzyszy aktywny udział rodzica – radość oraz doświadczenie głębokiej więzi i bliskości są gwarantowane. Idealną więc sytuacją jest ta, gdy wymyślone przez nas zabawy dla dzieci dotykają obszarów, które żywo interesują również ich ojców.

 

Zabawa ciuchcią gwarantuje zajęcie dla ojca i syna

Mówi się, że w każdym mężczyźnie jest coś z dziecka. Faktycznie jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy. Pasja, z jaką oddawałem się budowaniu pociągu dla dzieci, gdy pod choinką mój syn entuzjastycznie wołał „ciuchcia, ciuchcia”, nie pozwala mi w tej kwestii na żadne wątpliwości.

 

Pociąg dla dzieci, sterowane auto, drewniane klocki - takimi zabawkami możemy się bawić godzinami

Pociąg dla dzieci, zdalnie sterowany samochód, model samolotu, klocki Lego, zestaw majsterkowicza, drewniane klocki – to tylko niektóre przykłady, które sprawiają, że ojciec i syn, a czasem także córka, nagle znajdują się na jednej płaszczyźnie doświadczeń i przeżyć. Oczywiście kupując dziecku zabawkę mamy na względzie przede wszystkim jej znaczenie dla rozwoju dziecka i to, czy podoba się ona naszej pociesze. Warto jednak czasami wziąć pod uwagę również i własne zainteresowania czy pasje, które angażując ojca, uczynią z zabawy źródło intensywnych doznań dla dziecka. Nie bez znaczenia jest przecież fakt, że poczucie bliskości rodzica podczas zabawy odgrywa nie mniejszą rolę niż sama jej treść.

 

Świat dziecka jest piękny dlatego, że jest prosty i szczery. Jeśli my – mężczyźni – mamy w nim udział nie zostaje nam nim lepszego jak go pielęgnować. A najlepszym na to sposobem jest częste wchodzenie w świat zabaw naszych pociech.

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Pavel Losevsky

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.