Data modyfikacji:

Małżeństwo czy wolny związek - w jakim układzie żyje się lepiej?

Autor: Ulanka

W ciągu ostatnich lat zdecydowanie wzrosła liczba par, które decydują się na wspólne życie bez zawierania ślubu. Społeczeństwo polskie staje się coraz bardziej liberalne i na wzór zachodnich sąsiadów, coraz częściej akceptuje takie związki. Czy kierunek, w jakim podążamy, jest dobry? To oczywiście zależy od konkretnej osoby i konkretnej pary. Dla jednych atrakcyjniejsze będzie życie w związku partnerskim, inni zdecydowanie wybiorą małżeństwo jako doskonałą formę bycia ze sobą i taką, która najbardziej im odpowiada. Zarówno związki małżeńskie jak i partnerskie mają swoje mocne i słabsze strony. Spróbujmy się im przyjrzeć bliżej? 

 

Pytanie czy brać ślub coraz częściej zadaje sobie wiele młod

 

Co powiedzą ludzie?

Mimo że dla wielu ludzi związek partnerski staje się równoprawną formą wspólnego życia, w wielu środowiskach wciąż pozostaje przekonanie, że jest to w pewien sposób ta gorsza forma związku. Szczególnie widoczne jest to w mniejszych społecznościach, mniejszych miastach i wśród starszych ludzi. Związek bez ślubu, konkubinat, jest też często nazywany „życiem na kocią łapę”, a partnerzy - konkubentami. Przyznajcie sami, że to słowo wciąż nie budzi zbyt pozytywnych skojarzeń. Po drugiej stronie mamy małżeństwo. Ślub kościelny jest niezwykle ważny przede wszystkim w środowiskach katolickich. Życie bez sakramentu ślubu jest wprost nazywane grzechem i to ciężkim. A sam sakrament jest postrzegany jako najważniejsze spoiwo związku. O tym, jak dla niektórych osób ze starszego pokolenia ważny jest ślub, najlepiej wiedzą te młode pary, które są o niego pytane na każdym niedzielnym obiedzie u rodziców lub "teściów".

 

Kwestie formalne

O ile nie wszyscy przejmują się tym, jak na ich niesformalizowany związek zareaguje otoczenie, o tyle warto mieć na uwadze utrudnienia, które czekają na Was w codziennym życiu, jeśli zdecydujecie się na to, by nie zawierać małżeństwa. A jest tego trochę. Jeśli kiedykolwiek któreś z Was trafi do szpitala, drugie, czując naturalną potrzebę bycia jak najbliżej, może (choć nie musi) napotkać problemy. Personel szpitala ma bowiem prawo odmówić mu odwiedzin, a nawet udzielenia jakichkolwiek informacji o stanie zdrowia chorego. Jeśli natomiast zdecydujecie się na posiadanie dziecka, pamiętajcie, że w razie niepotwierdzenia przez partnera ojcostwa, będziesz się o to musiała ubiegać na drodze sądowej. Kwestia nazwiska dziecka: czy będzie nosiło nazwisko taty, mamy a może podwójne. Jeśli zdecydujecie się na nazwisko taty, w niektórych przypadkach (z racji noszenia innego nazwiska niż dziecko) możesz być proszona o oświadczenie, że jesteś jego mamą (czytaj opiekunem prawnym). Niby nic, ale jest bywa dość uciążliwe. Pamiętaj też o sprawach finansowych: żyjąc w wolnym związku, nie możecie wspólnie rozliczać się z podatków, a otrzymując spadek, nie możesz skorzystać z ulg podatkowych przysługujących rodzinie. Warto też pomyśleć wcześniej o testamencie. Co jeśli ...

 


A jak jest z namiętnością po ślubie?

Każdą parę dotykają kryzysy w związku, każdą. Niezależnie czy jest to małżeństwo czy nie. W sytuacji krytycznej, zdecydowanie łatwiej rozejść się jeśli pozostajemy w związku partnerskim. To oczywiste. Ale cofnijmy się trochę. Spadek namiętności - wiele osób jest zdania, że namiętność, która w niesformalizowanym związku zawsze utrzymuje się na wysokim poziomie, po ślubie gwałtownie spada. Tłumaczą to tym, że wolnemu związkowi zawsze towarzyszy pewna doza niepewności i świadomość, że partnerzy nie są swoją własnością. Teoretycznie zatem - zależy im bardziej, by wzajemnie o siebie dbać i nieustannie zabiegać o drugą osobę. Warto jednak pamiętać, że ślub nie jest równoznaczny z otrzymaniem aktu własności wobec drugiego człowieka. I że to, czy namiętność w Waszym związku będzie się utrzymywała czy nie, zależy tylko od Was, a nie ot tego czy nosicie na palcu obrączkę. Nie zapominajcie więc, by starać się o siebie każdego dnia. Niezależnie od tego, czy jesteście małżeństwem, czy żyjecie na „kocią łapę’!

Zdjęcie: Pixabay.com CC0


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
28-09-2018
Ocena:
ja jeden slub juz mialam musialam zlozyc pozew rozwodowy. Rozwod ciagnie sie 3lata i nie ma jeszxze konca juz nie mowiac o kosztach. Dlatego nie ma jak wolny zwiazek cos nie pasuje rozstajemy sie i juz.
16-10-2017
Ocena:
ja stawiam zdecydowanie na małżeństwo, wolne związki nie są dla mnie i nie uznaję czegoś takiego. Albo z kimś się żyje na 100% albo wcale.
ślub

Ślub konkordatowy - jakie dokumenty są potrzebne i do kiedy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego?

2021-05-19
Ślub to uwiecznienie miłości i zadeklarowanie chęci bycia razem. Młodzi ludzie, którzy pragną spędzić wspólnie resztę życia, powinni sformalizować swój związek. Do wyboru mają kilka opcji, tzn. ślub cywilny, ślub kościelny lub ślub konkordatowy. Właśnie to ostatnie rozwiązanie jest najbardziej popularne, łączy w sobie dwie pozostałe opcje. Na czym polega ślub konkordatowy i jakie formalności należy załatwić?
kobieta

Jak sobie poradzić ze zdradą emocjonalną?

2021-05-12
Zdrada w związku najczęściej kojarzy się ze zdradą fizyczną, która ma związek z cielesną bliskością z inną osobą niż partner czy partnerka. Ale to nie jedyny rodzaj zdrady. Równie niebezpieczna i często kończąca się rozstaniem jest zdrada emocjonalna. Jak sobie poradzić z tym zjawiskiem, na czym polega i czy można ją wybaczyć?
kalendarz

Ślub i wesele krok po kroku, czyli kalendarz młodej pary

2021-04-10
Ślub i wesele to niezwykle ważne wydarzenia w życiu każdej pary, która decyduje się na ten krok. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był to dzień wyjątkowy. Aby mogło tak być, konieczne jest zadbanie o wiele szczegółów i kwestii. Warto więc wiedzieć, jak planować ślub krok po kroku, by nie zapomnieć o wszystkich ważnych elementach organizacji tego wydarzenia. Kiedy zacząć zajmować się poszczególnymi kwestiami? Odpowiedzmy na to pytanie.
W każdym związku zdarzają się kryzysy. Jak sobie z nimi pora

Rodzaje kryzysów w związku. Etapy związku

2021-03-03
Czy Wasza miłość ma szansę przetrwać? Czy przeżyjecie kryzys? Sprawdź jakie etapy występują w związku, ile i jakie kryzysy mogą się pojawić na Waszej drodze.
Złamane serce zawsze boli. Skąd się bierze rozwód i jakie są

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

2021-03-02
Liczba rozwodów w Polsce rośnie z roku na rok. Sprawdź dlaczego ludzie się rozwodzą, jakie są najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństwa i jak znaleźć receptę na trwały związek.
Jak wygląda mapa erotyczna męskiego ciała, gdzie szukać męsk

Strefy erogenne u mężczyzn, czyli jak podniecić faceta

2021-02-26
Sprawdź jak podniecić chłopaka, gdzie umiejscowione są najważniejsze strefy erogenne u mężczyzn, jak znaleźć męski punkt g. Słowem odkrywamy tajniki sztuki kochania i podniecania męskiego ciała.
Ile lat ma najmłodsza babcia świata?

Ile lat ma najmłodsza babcia świata?

2021-01-18
Sprawdź kto jest najmłodszą babcią na świecie, ile lat miała jak została babcią i skąd pochodzi. Czy w Polsce również można znaleźć tak młode babcie?