Data modyfikacji:

Jaki prezent dla rocznego dziecka wybrać, który nie jest zabawką?

Zastanawiasz się, co kupić rocznemu dziecku, ale nie chcesz, żeby była to setna zabawka? Świetnie się składa, bo mamy dla ciebie całe mnóstwo ciekawych propozycji. Niektóre z nich ucieszą głównie obdarowanego, inne jego rodziców, ale ostatecznie wszystkie wywołają szeroki uśmiech na twarzy.
prezent dla rocznego dziecka nie zabawka

Prezent dla rocznego dziecka – nie zabawka, lecz… ubrania

Roczne dziecko błyskawicznie rośnie i szybko się brudzi, dlatego zawsze dobrym pomysłem jest kupienie maluszkowi nowych ubrań. Które szczególnie ucieszą rodziców niemowlęcia?
 • Ubrania na co dzień

  Roczniakowi możesz kupić codzienne ubrania, czyli wszelkiego rodzaju miękkie spodnie, bodziaki, sweterki czy bluzy. Pamiętaj jedynie, żeby były to ubrania wysokiej jakości (najlepiej z bawełny ekologicznej) i w odpowiednim rozmiarze. Jeśli masz wątpliwości co do rozmiaru (kupujesz prezent nieswojemu dziecku), to zawsze wybierz ten większy. Pamiętaj również, że kupując online, masz prawo zwrócić towar bez zbędnych wyjaśnień.

 • Ubrania na wyjątkowe okazje

  Co kupić rocznemu dziecku do ubrania, aby prezent był nie tylko praktyczny, ale i urzekający? W takim przypadku możesz postawić np. na kostium kąpielowy albo piękną, elegancką sukienkę. To ostatnie przyda się zwłaszcza, jeżeli dziecko i jego rodzice planują w niedalekiej przyszłości wyjście na imprezę.

 • Gadżety

  Dobry prezent dla rocznego dziecka, który nie jest zabawką, to również różne gadżety – takie jak buciki, urocze kapciuszki, kapelusz czy czapeczka. Oczywiście rozmiar i cechy takiego prezentu warto przedyskutować z rodzicami.

Co kupić rocznemu dziecku? Propozycje książkowe

Jeśli interesuje cię prezent dla rocznego dziecka – nie zabawka, ale również nie ubrania, to rozważ możliwość zakupienia książek. Oto najczęściej polecane przez rodziców pozycje:
 • „Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych”

  Seria o małym Puciu przeznaczona jest dla najmłodszych czytelników i od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem rodziców. Pozycja „Pucio uczy się mówić” będzie najlepsza dla rocznego maluszka, ponieważ to właśnie w tym wieku dzieci powoli wchodzą w świat mowy.

 • „Bardzo głodna gąsienica”

  To książeczka stworzona z myślą o dzieciach do drugiego roku życia. Opowieść o małej gąsienicy jest prosta w swojej formie i zachwyca pięknymi obrazkami. Dodatkową korzyścią z wieczornego czytania jej dziecku jest uczenie go cyferek.

 • „Jano i Wito w trawie”

  To książka logopedyczna – jej lektura nie tylko stanowi źródło wspaniałej zabawy, ale również ułatwia naukę mówienia.

 • „Mój mały świat. W mieście”

  W tej książeczce nie ma zbyt wielu słów. To raczej pozycja, która pokazuje maluszkowi, że obcowanie z książkami może być naprawdę ciekawe. Dziecko może przesuwać poszczególne elementy i zaglądać w otwierane okienka, świetnie się przy tym bawiąc i poznając świat.

Prezent dla rocznego dziecka – nie zabawka, lecz gadżet zachęcający do ruchu

Co kupić rocznemu dziecku, jeśli książeczki także nie wchodzą w grę? W takiej sytuacji sprawdzić się mogą pojazdy, które zachęcą maluszka do ruchu i pozwolą mu wyładować nieco energii.


 • Jeździk grawitacyjny

  Jeździk grawitacyjny to wspaniały pojazd, który uruchamiany jest jedynie poprzez ruchy kierownicą. Siedzące na nim dziecko jest bezpieczne (jeździk jest bardzo niski) i naprawdę świetnie się bawi. Co ważne, rodzice malca nie muszą się bać, że rozpędzi się on do prędkości, która będzie dla niego niebezpieczna. Dodatkową korzyścią z takiej zabawy jest wsparcie rozwoju motorycznego brzdąca.

 • Hulajnoga z siedziskiem

  Świetny prezent dla rocznego dziecka to również trójkołowa hulajnoga z siedziskiem. Co ważne, siedzisko można w każde chwili zdemontować, dzięki czemu pojazd może służyć dziecku nawet przez kilka sezonów. Jeżdżąc na hulajnodze, dziecko nie tylko świetnie się bawi, ale także rozwija fizycznie – trenuje mięśnie i ćwiczy zmysł równowagi.

 • Inne jeździki

  Jeśli wciąż nie wiesz, co kupić rocznemu dziecku, przejrzyj bogatą, internetową ofertę różnorodnych jeździków. Większość z nich ma fantastyczne, zachwycające dzieci kolory i kształty, pojazdy te zapewniają też maluszkowi należyte bezpieczeństwo. Jeździk sprawia, że spacery z maluszkiem zyskują nowy, fantastyczny wymiar.

Co kupić rocznemu dziecku? Pozostałe propozycje

Nic z powyższej listy cię nie zachwyciło i wciąż nie wiesz, co kupić rocznemu dziecku? Na szczęście to nie koniec naszej listy z inspiracjami prezentowymi. Oto, co jeszcze możesz kupić:
 • Pościel albo kocyk

  Roczniakowi z pewnością przyda się nowy komplet pościeli – zwłaszcza że prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości zacznie chodzić i spać bez pieluszki, efektem czego będą małe „wpadki”. Aby uszczęśliwić maluszka, wybierz pościel w którymś z modnych, bajkowych i obłędnie kolorowych wzorów.

  Świetny prezent dla roczniaka to również kocyk. Dobierz go do pory roku – grubszy świetnie sprawdzi się zimą, a cieniutki, ażurowy – latem. Pamiętaj, że kocyk dla rocznego dziecka nie powinien być tak mały, jak koc dla noworodka.

 • Plecaczek

  Niezależnie od tego, czy dziecko uczęszcza do żłobka, czy też nie, warto sprawić mu plecaczek. Maluch, który chodzi do placówki, będzie mógł nosić w nim zapasowe ubranka czy ulubionego misia. Z kolei dziecko, które nie chodzi do żłobka, w plecaczku będzie trzymało różne swoje skarby.

  Koniecznie zwróć uwagę na jakość wykonania plecaczka – nie może on mieć żadnych drobnych elementów, a akcesoria, takie jak suwak czy wszelakie guziki, powinny być dobrze przymocowane.

 • Kredki i pisaki

  Co kupić rocznemu dziecku, aby korzystanie z upominku sprawiało mu frajdę? Oczywiście mogą być to dopasowane do wieku maluszka kredki i pisaki. Do kompletu warto dorzucić wielkie arkusze papieru – dziecko będzie zachwycone.

 • Fotelik samochodowy

  Jako że w okolicach pierwszego roku życia sporo dzieci wyrasta ze swoich fotelików, dobrym pomysłem może być sprawienie maluszkowi nowego. Taki gest z pewnością docenią rodzice dziecka, którzy pieniądze odłożone na ten cel będą mogli przeznaczyć na coś innego. Pamiętaj jednak, aby przed zakupem koniecznie uzgodnić z rodzicami rodzaj fotelika i jego model – gdy chodzi o bezpieczeństwo dziecka, lepiej zrezygnować z niespodzianek.

 • Fotelik na rower

  Jeśli rodzice dziecka nie mają jeszcze fotelika rowerowego dla malucha, a chętnie urządzają sobie wycieczki, to takie specjalistyczne, montowane do pojazdu siedzisko z pewnością ich ucieszy. Sam obdarowany także będzie zadowolony z nowych doświadczeń – pozostaje zatem tylko zapytać rodziców, jaki fotelik najbardziej ich interesuje.

 • Sanki

  Ostatni z pomysłów na oryginalny, niebędący zabawką prezent dla roczniaka to sanki. Oczywiście ich zakup w maju czy czerwcu może wydawać się nieco dziwaczny, niemniej już w październiku taki upominek będzie naprawdę mile widziany. Kupując sanki, zwróć uwagę na modele, które zwiększają bezpieczeństwo i wygodę dziecka, czyli takie z odpowiednio wyprofilowanym oparciem. Możesz też kupić sanki z dedykowanym dla danego modelu śpiworkiem – to kompletny zestaw, który rodzice dziecka z całą pewnością docenią i za który będą bardzo wdzięczni.

Autor: Robert Wojtaś