17. miesiąc życia
Wasze prawie półtoraroczne dziecko jest nie do poznania. Z pieszczocha i słodkiego aniołka zmienił się w małego furiata. Krzyczy, tupie, urządza awantury. Spokojnie! To minie. Tylko kiedy?
17-miesięczne dziecko właśnie zauważyło, że jest jednostką odrębną i sam chce decydować o wszystkim. Za nic ma zakazy rodziców. Ma być tak jak on chce, a 'nie' jest zdecydowanie jego ulubionym słowem. Uwaga bunt dwulatka zbliża się bardzo wielkimi krokami.
Rozwój intelektualny - poczucie humoru
Po 16. miesiącu życia dziecko używa już kilkunastu słów dźwiękonaśladowczych i rozumie kilka dwusylabowych. Biega krzycząc 'co to?' Musicie uzbroić się w cierpliwość i spokojnie odpowiadać na jego pytania. To co dla Was oczywiste dla Waszego maluszka jest wielką zagadką.
U 17-miesięcznego dziecka pojawia się poczucie humoru. Proste żarty potrafią wywołać u niego salwy śmiechu, a żeby uszczęśliwić malucha wystarczy np. nazwać ucho noskiem.
Rozwój fizyczny - nowe umiejętności
Szkrab uczy się teraz nowych sztuczek. Umie naśladować zwierzątka, zwinąć język w rulonik i jest wręcz zachwycony, gdy może być w centrum uwagi. Uwielbia być podziwiany.
Jest też coraz silniejszy i bardziej ruchliwy. Lubi wspinać się na schody, łóżko i wszystko to na co może wchodzić i schodzić. Upewnijcie się, czy meble w domu są stabilne i czy wspinający się maluch nie przewróci ich na siebie.
Właśnie teraz u Waszego dziecka intensywnie rozwija się mała i duża motoryka, a także doskonali się koordynacja wzrokowo-ruchowa. Zachęcajcie je do nowych zabaw i ćwiczcie z nim.
Rozwój społeczny - bunt dwulatka
Dziecko pielęgnuje swą odrębność i chce być niezależne. U prawie półtorarocznego dziecka pojawia się bunt dwulatka. Dla malucha 'Nie' oznacza, że może mieć własne zdanie, Zauważa też, że gdy rodzicom na czymś zależy, a on odmówi (np. zjedzenia obiadu) to stają się drażliwi, ale i poświęcają mu zdecydowanie więcej uwagi. Wasza reakcja na negację powinna być więc spokojna, aby maluch poczuł, że mimo, że liczycie się z jego zdaniem to jego sprzeciw nie jest decydujący.
Oczywiście istnieje duże prawdopodobieństwo, że spotykając się z rodzicielską stanowczością maluch będzie reagował awanturą, bo nie potrafi sobie radzić ze swoimi emocjami. Warto uczucia nazywać: "złość", "smutek", "żal" i akceptować.
Zabawa półtorarocznego dziecka
17-miesięczne dziecko nadal bawi się obok innych dzieci, a nie razem z nimi. Od samych kolegów bardziej interesujące są ich zabawki i niestety to one są główną przyczyna konfliktów wśród dzieci.
Warto maluchom już w tym wieku pokazywać, że trzeba się dzielić tym co mamy, bawić razem, prosić o coś i przepraszać jeśli komuś zrobi się krzywdę.
Półtoraroczne dziecko zaczyna odczuwać sympatię i niechęć do różnych osób. Postarajcie się urozmaicić mu życie towarzyskie, opowiadajcie o znajomych mu osobach, oglądajcie zdjęcia. Wprowadźcie go w życie społeczne.
Rady na ten miesiąc:
Dajcie maluchowi możliwość wyboru. Niech zdecyduje, co woli zjeść, dokąd pójdziecie na spacer
Akceptujcie emocje dziecka nazywając je, rozmawiając o nich i wspierając dziecko w tych gorszych momentach
Nie przejmujcie się, jeśli maluch ma mniejszy apetyt. Nie zmuszajcie do jedzenia.
Weźcie głęboki oddech i uzbroicie się w cierpliwość. Bunt dwulatka kiedyś minie, a dziecko wyrośnie z tego trudnego okresu.
* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią
Głowa nam pęka, a on krzykiem reaguje w każdej sytuacji. Jak czegoś chce, jak nie chce, jak się cieszy, jak chce zmienić pieluche, w sklepie, w kąpieli, rano i wieczorem. Tylko jak śpi i coś pije jest cicho.
Tak się komunikuje. Jeśli po tym okresie czeka mnie bunt dwulatka, to ja wyląduje w psychiatryku...
Nie zgadzam się z poradami wyżej. Moje dziecko nie umie wybierać (jeszcze) a literatura wychowawcza mówi, że dawanie tak małemu dziecku wyboru stawia go w sytuacji strsującej i często przerasta.
Dziecko powinno się uczyć, że mama teraz wie co jest dla niego lepsze, a wybór należy zostawić na późniejsze lata, gdy maluch będzie sobie zdawał sprawę z konsekwencji swojego działania.
Poza tym każde dziecko rozwija się swoim tokiem, a chłopcy w stosunku do dziewczynek zostają chwilowo w tyle.