Rozwój dwulatka

Wybierz miesiąc życia dziecka

17. miesiąc życia

Wasze prawie półtoraroczne dziecko jest nie do poznania. Z pieszczocha i słodkiego aniołka zmienił się w małego furiata. Krzyczy, tupie, urządza awantury. Spokojnie! To minie. Tylko kiedy?

 

17msc_550

 

17-miesięczne dziecko właśnie zauważyło, że jest jednostką odrębną i sam chce decydować o wszystkim. Za nic ma zakazy rodziców. Ma być tak jak on chce, a 'nie' jest zdecydowanie jego ulubionym słowem. Uwaga bunt dwulatka zbliża się bardzo wielkimi krokami.

Rozwój intelektualny - poczucie humoru

Po 16. miesiącu życia dziecko używa już kilkunastu słów dźwiękonaśladowczych i rozumie kilka dwusylabowych. Biega krzycząc 'co to?' Musicie uzbroić się w cierpliwość i spokojnie odpowiadać na jego pytania. To co dla Was oczywiste dla Waszego maluszka jest wielką zagadką.

U 17-miesięcznego dziecka pojawia się poczucie humoru. Proste żarty potrafią wywołać u niego salwy śmiechu, a żeby uszczęśliwić malucha wystarczy np. nazwać ucho noskiem.

 

Rozwój fizyczny - nowe umiejętności

Szkrab uczy się teraz nowych sztuczek. Umie naśladować zwierzątka, zwinąć język w rulonik i jest wręcz zachwycony, gdy może być w centrum uwagi. Uwielbia być podziwiany.

Jest też coraz silniejszy i bardziej ruchliwy. Lubi wspinać się na schody, łóżko i wszystko to na co może wchodzić i schodzić. Upewnijcie się, czy meble w  domu są stabilne i czy wspinający się maluch nie przewróci ich na siebie.

Właśnie teraz u Waszego dziecka intensywnie rozwija się mała i duża motoryka, a także doskonali się koordynacja wzrokowo-ruchowa. Zachęcajcie je do nowych zabaw i ćwiczcie z nim.

 

Rozwój społeczny - bunt dwulatka

Dziecko pielęgnuje swą odrębność i chce być niezależne. U  prawie półtorarocznego dziecka pojawia się bunt dwulatka. Dla malucha 'Nie' oznacza, że może mieć własne zdanie, Zauważa też, że gdy rodzicom na czymś zależy, a on odmówi (np. zjedzenia obiadu) to stają się drażliwi, ale i poświęcają mu zdecydowanie więcej uwagi. Wasza reakcja na negację powinna być więc spokojna, aby maluch poczuł, że mimo, że liczycie się z jego zdaniem to jego sprzeciw nie jest decydujący.

Oczywiście istnieje duże prawdopodobieństwo, że spotykając się z rodzicielską stanowczością maluch będzie reagował awanturą, bo nie potrafi sobie radzić ze swoimi emocjami. Warto uczucia nazywać: "złość", "smutek", "żal" i akceptować. 

 

Zabawa półtorarocznego dziecka

17-miesięczne dziecko nadal bawi się obok innych dzieci, a nie razem z nimi. Od samych kolegów bardziej interesujące są ich zabawki i niestety to one są główną przyczyna konfliktów wśród dzieci.

Warto maluchom już w tym wieku pokazywać, że trzeba się dzielić tym co mamy, bawić razem, prosić o coś i przepraszać jeśli komuś zrobi się krzywdę.

Półtoraroczne dziecko zaczyna odczuwać sympatię i niechęć do różnych osób. Postarajcie się urozmaicić mu życie towarzyskie, opowiadajcie o znajomych mu osobach, oglądajcie zdjęcia. Wprowadźcie go w życie społeczne.

 

Rady na ten miesiąc:

Dajcie maluchowi możliwość wyboru. Niech zdecyduje, co woli zjeść, dokąd pójdziecie na spacer

Akceptujcie emocje dziecka nazywając je, rozmawiając o nich i wspierając dziecko w tych gorszych momentach

Nie przejmujcie się, jeśli maluch ma mniejszy apetyt. Nie zmuszajcie do jedzenia.

Weźcie głęboki oddech i uzbroicie się w cierpliwość. Bunt dwulatka kiedyś minie, a  dziecko wyrośnie z tego trudnego okresu.

 


 

* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią

Komentarze
Dodaj komentarz
16-3-2018
Ocena:
mój syn ma prawie 17 miesięcy i już stanowczo wie czego chce, w jedzeniu jest wybredny i nawet jeśli zapropouje mu zupę której nie lubi badz np ziemniaki zapiekane z kurczakiem gotowanym to nie zje jeśli zaproponuje mu rybę bądź kurczaka smarzonego z ziemniakami gotowanymi to zje i to też w zależności od humoru... I ataki złości ze względu że czegoś mu niepozwole pojawiły się jak miał 15 miesięcy....wtedy odkrylismy że bardzo negatywnie reaguje na słowo nie: tupanie płakanie często wymuszone bez łez, stukanie głowa o cokolwiek co ciężko sama znosilam ale już troszkę wyrósł z obijania głowy chyba zauważył że później go boli ale ataki histerii dziecięcej dalej są jeśli czegoś chce i nie dostaje i na magiczne słowo nie.. Dalej karmię go piersią w nocy rano i wieczorem , z tym ze od kilku dni nie budzi się o 1 wszej nad ranem na karmienie :) po prawie 17stu miesiącach... Ale zobaczymy czy to na stałe Już zostanie...
21-1-2018
Ocena:
Mój syn ma skończone 16 m-cy i cały dzień (nie przesadzam) krzyczy. Nie potrafi jeszcze nic powiedzieć, ale ryk jaki z siebie wydaje przypomina małego tarzana.
Głowa nam pęka, a on krzykiem reaguje w każdej sytuacji. Jak czegoś chce, jak nie chce, jak się cieszy, jak chce zmienić pieluche, w sklepie, w kąpieli, rano i wieczorem. Tylko jak śpi i coś pije jest cicho.
Tak się komunikuje. Jeśli po tym okresie czeka mnie bunt dwulatka, to ja wyląduje w psychiatryku...
Nie zgadzam się z poradami wyżej. Moje dziecko nie umie wybierać (jeszcze) a literatura wychowawcza mówi, że dawanie tak małemu dziecku wyboru stawia go w sytuacji strsującej i często przerasta.
Dziecko powinno się uczyć, że mama teraz wie co jest dla niego lepsze, a wybór należy zostawić na późniejsze lata, gdy maluch będzie sobie zdawał sprawę z konsekwencji swojego działania.
Poza tym każde dziecko rozwija się swoim tokiem, a chłopcy w stosunku do dziewczynek zostają chwilowo w tyle.
3-10-2016
Ocena:
My jakoś nie mamy jeszcze buntu 2 latka a mała ma 16 miesięcy. Oby jej to zostało ale jest grzeczna jak aniołek porostu dziecka nie ma. Nawet potrafi minąć dzień bez żadnego marudzenia.
2-7-2016
Ocena:
rada na ten miesiąc" Dajcie maluchowi możliwość wyboru. Niech zdecyduje, czy woli zupę pomidorową, czy rosół"???
a może ogórkowa? kto to pisze???