Data modyfikacji:

Rozwój dwulatka

Wybierz miesiąc życia dziecka:

20. miesiąc życia

Autor: Anna Marszałek

Już takie duże, wiele potrafi, chce być samodzielne, a to wciąż małe dziecko, które uwielbia się przytulać i spać z rodzicami i to w ich objęciach czuje się najlepiej.

 

20msc_lozko_550

 

Weekend zazwyczaj nieco burzy dziecięcy rytm dnia. W tygodniu pracujecie, teraz macie dla dziecka cały dzień. Zapewne chcecie nadrobić stracony czas, ale zadbajcie, aby zachować harmonogram posiłków i drzemek. Choć 20-miesięczne dziecko jest już takie duże, codzienny rytm dnia nadal jest dla niego ważny. Dodatkowo wszelki dyskomfort, jak głód, czy senność może skończyć się karczemną awanturą.

 

Rozwój intelektualny - spostrzegawczość

Po 19. miesiącu życia następuje eksplozja nowych słów. Wasze niespełna dwuletnie dziecko zna ich około 50 i potrafi łączyć je w kilkuwyrazowe zdania. Oczywiście nadal mama często pełni funkcje tłumacza. 20 miesięczne dziecko potrafi także liczyć do dwóch. Dziecko zaczyna rozpoznawać swoje odbicie w lustrze i zauważać zmiany w swoim wyglądzie np. potargane włosy.

 


Rozwój fizyczny

Dziecko jest już bardzo sprawne ruchowo. Podskakuje, biega, pływa, rzuca i kopie piłkę. Ćwiczcie z nim jak najwięcej, bo gimnastyka świetnie wpływa na jego rozwój ruchowy. Chwile wspólnie spędzone z rodzicami na świeżym powietrzu potrafią sprawić dziecku ogromną radość.

Rozwój społeczny - bunt dwulatka

Wasze prawie dwuletnie dziecko coraz częściej buntuje się. Maluch protestuje krzycząc, płacząc i tupiąc. Nie potrafi pogodzić się z zakazami i wpada w prawdziwą histerię. Z uporem walczy o swoje racje. Bunt dwulatka to nic innego, jak walka o samodzielność i autonomię.

Zabawa 20-miesięcznego dziecka

20-miesięczne dziecko nadal bawi się obok dzieci, a nie z dziećmi. Niedługo to się zmieni, ale obecnie wystarczy mu łopatka i foremki, aby świetnie się bawić. Nie zmuszajcie go, aby w piaskownicy stawiał babki z kolegami. Samemu jest teraz najfajniej.

20 miesięczne dziecko nie potrafi też dzielić się z innymi. Nie rozumie do końca pojęcia własności, dlatego nie warto zmuszać go do dzielenia się z innymi.

Właśnie teraz tata staje się dla dziecka doskonałym kompanem do zabawy. Wspólne wyprawy na plac zabaw, gra w piłkę i wyprawy na basen są niezastąpione.Rady na ten miesiąc:

Pamiętajcie o podstawowych potrzebach dziecka: jedzeniu i wypoczynku, bo w ferworze zabawy, dziecko nie zawsze zgłasza te potrzeby. Tymczasem dyskomfort związany z głodem lub zmęczeniem, może skończyć się awanturą.

Jeśli dziecko chce pić w nocy nie dawajcie mu mleka, soków, ani słodkich herbatek, bo mogą przyczynić się do powstania próchnicy. Sprawdź, Jak dbać o mleczne zęby


* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią


Autor

Anna Marszałek

absolwentka pedagogiki, mama dwóch synów. Prowadzi zajęcia dla dzieci i wspiera rodziców przedszkolaków w problemach wychowawczych w placówce oraz w internecie. Lubi książki i seriale. Marzy o podróży na Sycylię.

Komentarze
16-01-2021
Ocena:
Moj Synek ma 20 mies i dopiero mowi tata i to. jeszcze nie liczy. no bez przesady...
04-02-2020
Ocena:
Mój ancymon ma 20 miesięcy...mówi w swoim języku,liczyć nie umie,nie przesypia nocy...czy coś jest nie tak? W ciągu dnia jedna drzemka...jest bardzo aktywnym dzieckiem
08-04-2019
Ocena:
W tym wieku dziecko umie już liczyć do 2??Woooow no moja młoda właśnie kończy 19 miesięcy i umie już liczyć do dziesięciu tak więc intelektualnie chyba dość mocno przewyższa 20 miesięczne dziecko