Już takie duże, wiele potrafi, chce być samodzielne, a to wciąż małe dziecko, które uwielbia się przytulać i spać z rodzicami i to w ich objęciach czuje się najlepiej.
Weekend zazwyczaj nieco burzy dziecięcy rytm dnia. W tygodniu pracujecie, teraz macie dla dziecka cały dzień. Zapewne chcecie nadrobić stracony czas, ale zadbajcie, aby zachować harmonogram posiłków i drzemek. Choć 20-miesięczne dziecko jest już takie duże, codzienny rytm dnia nadal jest dla niego ważny. Dodatkowo wszelki dyskomfort, jak głód, czy senność może skończyć się karczemną awanturą.
Po 19. miesiącu życia następuje eksplozja nowych słów. Wasze niespełna dwuletnie dziecko zna ich około 50 i potrafi łączyć je w kilkuwyrazowe zdania. Oczywiście nadal mama często pełni funkcje tłumacza. 20 miesięczne dziecko potrafi także liczyć do dwóch. Dziecko zaczyna rozpoznawać swoje odbicie w lustrze i zauważać zmiany w swoim wyglądzie np. potargane włosy.
Dziecko jest już bardzo sprawne ruchowo. Podskakuje, biega, pływa, rzuca i kopie piłkę. Ćwiczcie z nim jak najwięcej, bo gimnastyka świetnie wpływa na jego rozwój ruchowy. Chwile wspólnie spędzone z rodzicami na świeżym powietrzu potrafią sprawić dziecku ogromną radość.
Wasze prawie dwuletnie dziecko coraz częściej buntuje się. Maluch protestuje krzycząc, płacząc i tupiąc. Nie potrafi pogodzić się z zakazami i wpada w prawdziwą histerię. Z uporem walczy o swoje racje. Bunt dwulatka to nic innego, jak walka o samodzielność i autonomię.
20-miesięczne dziecko nadal bawi się obok dzieci, a nie z dziećmi. Niedługo to się zmieni, ale obecnie wystarczy mu łopatka i foremki, aby świetnie się bawić. Nie zmuszajcie go, aby w piaskownicy stawiał babki z kolegami. Samemu jest teraz najfajniej.
20 miesięczne dziecko nie potrafi też dzielić się z innymi. Nie rozumie do końca pojęcia własności, dlatego nie warto zmuszać go do dzielenia się z innymi.
Właśnie teraz tata staje się dla dziecka doskonałym kompanem do zabawy. Wspólne wyprawy na plac zabaw, gra w piłkę i wyprawy na basen są niezastąpione.
Pamiętajcie o podstawowych potrzebach dziecka: jedzeniu i wypoczynku, bo w ferworze zabawy, dziecko nie zawsze zgłasza te potrzeby. Tymczasem dyskomfort związany z głodem lub zmęczeniem, może skończyć się awanturą.
Jeśli dziecko chce pić w nocy nie dawajcie mu mleka, soków, ani słodkich herbatek, bo mogą przyczynić się do powstania próchnicy. Sprawdź, Jak dbać o mleczne zęby
* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią
absolwentka pedagogiki, mama dwóch synów. Prowadzi zajęcia dla dzieci i wspiera rodziców przedszkolaków w problemach wychowawczych w placówce oraz w internecie. Lubi książki i seriale. Marzy o podróży na Sycylię.