Data publikacji:

Rozwój dwulatka

Wybierz miesiąc życia dziecka:

23. miesiąc życia

Autor: Anna Marszałek

Przychodzi ten oczekiwany przez rodziców moment, że inni ludzie zaczynają być dla dziecka atrakcyjni. Jest w stanie zaangażować się w zabawę z kimś innym i nie jest już tak przyklejony do najbliższych, jak był jeszcze kilka tygodni wcześniej. W 22 miesiącu życia Waszego malucha rozpierała energia. Tera potrafi na chwilę się uspokoić. Z zaciekawieniem obserwuje także inne dzieci. Jest już gotowy, aby uczestniczyć w zajęciach w grupach.

 

23msc_550

 

Dwulatek uwielbia zajęcia rytmiczne, czy plastyczne. Taka forma spędzania czasu przygotowuje dziecko do przebywania z rówieśnikami. W zajęciach dzieci biorą udział wraz ze swoimi opiekunami, czują się bezpieczne i z wielkim zaangażowaniem uczą się nowych zabaw, piosenek, wierszyków czy tańców.

 

Rozwój intelektualny

Właśnie teraz maluch zwiększa zasób słów do około 300. Jeśli Wasz malec jeszcze nie mówi nie ma powodu do niepokoju. Na rozwój mowy wpływa bardzo wiele czynników: płeć, genetyka, temperament. Wiele dwulatków tak dobrze umie komunikować się nie mówiąc, że nie widzą potrzeby zmieniania tego.

Mówiące dzieci zaczynają nadawać imiona swoim zabawkom oraz pytać 'co to?' i 'dlaczego?'. Pamiętajcie, aby ze stoickim spokojem odpowiadać im na pytania.

Rozwój fizyczny

Dwuletnie dziecko pasjonuje się układankami, lubi układać puzzle i budować z klocków. Ogromną przyjemność sprawiają mu wszelkie zajęcia twórcze.

Dwulatek potrafi też biegle, samodzielnie jeść. Dzielnie operuje sztućcami, a że posiłki nie są już takie fascynujące jak podczas nauki jedzenia zaczyna wybrzydzać. Może nie podobać mu się kolor talerza lub nie smakować ulubiona potrawa.

 

Rozwój społeczny - samodzielność

Dwuletnie dziecko staje się coraz bardziej samodzielne i niezależne. Jest z tego powodu bardzo dumne i na każdym kroku chce tą niezależność eksponować. Musicie wspólnie wypracować system kompromisów, niech maluszek wybierze np. talerz na którym chce zjeść obiadek.

Maluszek bardziej niż kiedykolwiek dotychczas interesuje się zwierzętami. Zabierzcie go na wycieczkę do zoo, pokazujcie owady i ptaki, które siadają na balkonie. Starajcie się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Warto także odwiedzić rodzinę na wsi.

 

Rady na ten miesiąc:

Nie denerwujcie się jeśli  dwuletnie dziecko jeszcze nie mówi lub nie siusia do nocnik. Nie porównujcie go z dziećmi sąsiadów. Nigdy nie zawstydzajcie malucha, gdy czegoś nie potrafi zrobić. Czasem niesamowite postępy przychodzą z dnia na dzień.

 


* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią.


Autor

Anna Marszałek

absolwentka pedagogiki, mama dwóch synów. Prowadzi zajęcia dla dzieci i wspiera rodziców przedszkolaków w problemach wychowawczych w placówce oraz w internecie. Lubi książki i seriale. Marzy o podróży na Sycylię.