Data publikacji:

Rozwój dwulatka

Wybierz miesiąc życia dziecka:

22. miesiąc życia

Autor: Anna Marszałek

Niespełna dwuletnie dziecko niezwykle szybko przyswaja wszelkie nowości. Trzeba dawać mu dobry przykład. Aby zaczął jeść warzywa, pić wodę mineralną, czy nie protestował przy myciu rąk musi widzieć, że rodzice też to robią.

 

22msc_550

 

Dwuletnie dziecko ma już bardzo urozmaiconą dietę. Maluch może jeść już niemal wszystko. Jednak bardzo ważne jest, aby nie wprowadzać mu do diety rzeczy tłustych lub niezdrowych. Najlepiej zrezygnować z fast-foodów tłustych wędlin, kiełbas,chipsów, dużych ilości białego pieczywa, kolorowych napoi i słodyczy.

 

Rozwój intelektualny - mowa

Dwulatek zna już około 100 słów i ciągle uczy się nowych. Pamiętajcie, aby mówić do dziecka normalnie, nie zdrabniać. Choć słownictwo smyka jest jeszcze mocno ograniczone, to on wszystko dobrze rozumie.

Dziecko ma też już bardzo podzielną uwagę. Mimo, że wydaje się, że bawiąc się zabawkami nie słyszy, o czym rozmawiacie, jesteście w błędzie. Dwulatek doskonale wie o czym mowa, a wszelkie rozmowy o kłopotach i zmartwieniach potrafią go bardzo przygnębić.

Dwuletnie dziecko zaczyna zauważać różnice między swoim ciałem, a ciałem mamy i taty. Choć jeszcze nie identyfikuję się z własną płcią, to doskonale je rozróżnia.

 

Rozwój fizyczny

Po 21. miesiącu życia dziecko jest niezwykle ruchliwe. W zasadzie w ciągu dnia jest niewiele momentów, w których nie biega i nie skacze. Nie martwcie się to w tym wieku zupełnie normalne. Dziecko rozpiera energia.

Bywają jednak dni, gdy uwielbiający spacery dwulatek buntuje się i nie chce iść na spacer. Warto wówczas zapewnić mu inne rozrywki np. wizytę na basenie.

Rozwój społeczny

W tym miesiącu w społecznym rozwoju  dziecka niewiele się zmieniło. Maluch nadal chce mieć wszystko teraz, natychmiast i oczywiście tylko dla siebie.

 

Rady na ten miesiąc:

Nawet gdy za oknem jest deszczowa pogoda zabierzcie maluszka na spacer. Ile frajdy sprawia skakanie po kałużach?

Starajcie się uczyć dziecko empatii. To bardzo żmudna praca, maluch nieprędko pojmie, o co wam chodzi, ale nie zrażajcie się.

Jeśli jakieś dziecko przewróciło się i płacze, porozmawiajcie o tym jak je boli, dlaczego i co można zrobić, aby przestało.

 


 

* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią.


Autor

Anna Marszałek

absolwentka pedagogiki, mama dwóch synów. Prowadzi zajęcia dla dzieci i wspiera rodziców przedszkolaków w problemach wychowawczych w placówce oraz w internecie. Lubi książki i seriale. Marzy o podróży na Sycylię.

Komentarze
09-01-2015
Ocena:
moja dwulatka z chęcią bawi się zabawkami sensorycznymi. Przy nich chowają się te wszystkie elektroniczne gadżety, od których tylko boli głowa. Polecam