Data modyfikacji:

Rozwój dwulatka

Wybierz miesiąc życia dziecka:

15. miesiąc życia

Autor: Anna Marszałek

Po 14. miesiącu życia zaczyna się trudny czas dla dziecka. Szybko się rozwija, doskonali umiejętności, jest ciekawe świata, ale jednocześnie boi się odrzucenia i bardzo potrzebuje bliskości. Najchętniej nie opuszczałby mamy nawet na krok.

 

15_miesic_zycia_duze

 

Większość dzieci w tym wieku faworyzuje mamę. Często pojawia się także duży lęk przed rozstaniem. Paradoksalnie 15-miesięczne dziecko odczuwa sprzeczną z potrzebą bliskości chęć samodzielnego zdobywania świata. Odkrywa, że ucieczka przed rodzicami jest fascynująca, ignoruje zakazy, testuje cierpliwość opiekunów, a 'nie' zdecydowanie staje się jego ulubionym słowem. To czas, w którym możemy już zauważać pierwsze symptomy Buntu dwulatka

 

Rozwój intelektualny - umiejętności manualne

Dziecko potrafi już otwierać pudełka i wyciągać z nich różne rzeczy. Wokół siebie gromadzi masę przedmiotów. Nie denerwujcie się, bo ten twórczy bałagan świetnie wpływa na jego rozwój, a po zabawie możecie wspólnie posprzątać. Dziecko świetnie radzi sobie też ze zbieraniem drobnych rzeczy np. okruszków.

Potrafi zbudować prostą, składającą się z 3-4 klocków wieżę. Umie już także 'rysować', a gdy coś namaluje (niekoniecznie na papierze) jest z siebie bardzo dumny.

15-miesięczne dziecko doskonali świadomość własnego ciała. Umie wskazać oko, nosek, nóżkę. Potrafi także zasygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne. Niestety najczęściej robi to w chwili gdy już kupa jest w majtkach.

 


Mowa 15-miesięcznego dziecka

Na tym etapie rozwija się także dziecięcy aparat mowy. Maluszek używa z zrozumieniem słów dwusylabowych i dźwiękonaśladowczych np."hauuu". Bardzo lubi naśladować zwierzątka, zatem drodzy rodzice inicjujcie takie zabawy.

 

Rozwój fizyczny - chodzenie

Wasz maluszek chodzi już samodzielnie, choć nadal niepewnie. Oczywiście nadal zalicza przy tym masę upadków. Na szczęście dzielnie je znosi. Potrafi też wspiąć się po schodach. Jednakże samodzielnego schodzenia nauczy się dopiero za kilka miesięcy.



Rozwój społeczny - przywiązanie

Dla małego dziecka często mama jest niemal całym światem. Maluch nie pozwala jej odejść nawet na krok. 15-miesięczne dziecko nie potrafi sobie wyobrazić, że gdy mama znika tylko na chwilę, to nie ucieka na zawsze. Stąd tak silne emocje i tak gwałtowna rozpacz gdy tylko mama zniknie mu z zasięgu wzroku. Dlatego nigdy nie wymykajcie się z domu po kryjomu. Nie wyśmiewajcie dziecięcej potrzeby bliskości. Rozmawiajcie z dzieckiem o tym co będzie: "Mamusia idzie do pracy. Zostaniesz z babcią Krysią. Wrócę po podwieczorku".

Oczywiście, aby nie zawieść zaufania dziecka, zawsze dotrzymujcie danego słowa.

 

Rady na ten miesiąc:

Nie krzyczcie na dziecko kiedy coś zbroi. Ono jeszcze nie rozumie, że przedmioty się tłuką, rozlewają i drą.

Nie przełamujcie dziecięcego lęku na siłę. Gdy zacznie się bać odkurzacza, czy miksera dajcie mu czas, aby się z tym lękiem oswoił.

Postarajcie się poświęcać maluchowi jak najwięcej czasu, aby zaspokoić jego potrzebę bliskości.

 


 

* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią


Autor

Anna Marszałek

absolwentka pedagogiki, mama dwóch synów. Prowadzi zajęcia dla dzieci i wspiera rodziców przedszkolaków w problemach wychowawczych w placówce oraz w internecie. Lubi książki i seriale. Marzy o podróży na Sycylię.