14. miesiąc życia
Twoje dziecko właśnie skończyło 13. miesiąc życia. Maluszek świetnie się rozwija i każdego dnia osiąga kolejne sukcesy. Choruje znacznie mniej niż przed pierwszymi urodzinami, gdyż jego układ odpornościowy lepiej radzi sobie z infekcjami. Dzielnie stawia czoła nowym wyzwaniom i pragnie być samodzielny.
14-miesięczne dziecko stara się być bardzo samodzielne. Protestuje, bo chce samo jeść, wybierać ubranka, decydować w którą stronę pójdzie i bardzo się złości· gdy go ktoś· nie zrozumienie lub· coś mu się nie uda.
Rozwój intelektualny - mowa
Roczniak wyraźnie mówi: "mama", "tata" i regularnie uczy się nowych jedno i dwusylabowych słów. Jednakże czasami zdarza się tak, że mała gaduła nagle ucichnie i przestaje ćwiczyć mowę. To normalne. Maluszek ma teraz inne zajęcia, na które odwracają jego uwagę np. musi poćwiczyć chodzenie.
14-miesięcznego brzdąca wszystko interesuje. Musi spróbować, dotknąć i polizać. Choć to problematyczne nie ograniczajcie nadto jego swobody. W ten właśnie sposób dziecko poznaje świat. Jedyne co możecie zrobić to mieć go ciągle na oku i stworzyć mu bezpieczny dom.
Rozwój fizyczny - chodzenie
Maluszek coraz pewniej stawia kroki. Choć czasem przytrzymuje się podczas chodzenia potrafi pokonać dystans kilku metrów. Czasami gdy się bardzo śpieszy zaczyna raczkować (tę sprawność już opanował do perfekcji), a gdy dojdzie do celu wstaje na nogi.
Dieta 14-miesięcznego dziecka
14-miesięczne dziecko zna już większość smaków. Wraz z ukończeniem pierwszego roku jego dieta rozszerzyła się o nowe produkty. Warto jednak nadal zachować ostrożność, a kolejne nowości wprowadzać pojedynczo i obserwować, czy nie wystąpiła żadna reakcja alergiczna.
Choć maluszek może jeszcze kiepsko radzić sobie ze sztućcami pozwólcie mu na samodzielne jedzenie. Dziecko choć umorusane na pewno będzie bardzo szczęśliwie i dumne ze swoich poczynań.
Posiłki nie powinny mieś już konsystencji papki. Aby zgryz rozwijał się prawidłowo maluch musi coraz więcej gryźć i żuć.
Pamiętajcie także, że małe dzieci dokładnie wiedzą ile jedzenia potrzebują. Jeśli maluszek jest niejadkiem, ale prawidłowo się rozwija, jest wesoły, energiczny, nie traci na wadze i znajduje się w odpowiednim miejscu siatki centylowej nie ma powodów do zmartwień.
Rozwój społeczny - współpraca
Maluszek zaczyna współpracować z innymi ludźmi. Rozumie proste polecenia i bardzo chętnie 'pomaga' dorosłym. Będzie z siebie bardzo dumny, gdy poproszony o podanie piłeczki zaniesie ją tacie. Potrafi także komunikując się z rodzicami sygnalizować swoje potrzeby.
Rady na ten miesiąc:
Umówcie się na szczepienia. W tym miesiącu maluszek powinien dostać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce. Możecie także dokonać płatnego szczepienia przeciwko ospie wietrznej, pneumokokom, meningokokom. Wspólnie z pediatrą oceńcie, na co warto malucha uodpornić.
Właśnie teraz najprawdopodobniej Waszego maluszka czeka nieprzyjemne wyżynanie największych zębów - pierwszych trzonowców mlecznych (tzw. czwórek). Oczywiście jedne dzieci przechodzą to wcześniej, drugie później, u jednych ból jest duży, u innych przebiega to łagodnie. Ale jeśli trzonowce postanowiły wyjść, okażcie dziecku więcej cierpliwości. To naprawdę może bardzo boleć.
Wykażcie cierpliwość i zrozumienie gdy dziecko chce jeść samo
Przynajmniej dwa razy dziennie myjcie dziecku zęby
Spróbujcie zachęcić dziecko do picia z kubka. Picie z butelki sprzyja wadom zgryzu i przede wszystkim może przyczynić się do powstania·próchnicy butelkowej.
* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią