Data modyfikacji:

Rozwój dwulatka

Wybierz miesiąc życia dziecka:

14. miesiąc życia

Autor: Anna Marszałek

Twoje dziecko właśnie skończyło 13. miesiąc życia. Maluszek świetnie się rozwija i każdego dnia osiąga kolejne sukcesy. Choruje znacznie mniej niż przed pierwszymi urodzinami, gdyż jego układ odpornościowy lepiej radzi sobie z infekcjami. Dzielnie stawia czoła nowym wyzwaniom i pragnie być samodzielny.

 

14_MSC_zycia_duze

 

14-miesięczne dziecko stara się być bardzo samodzielne. Protestuje, bo chce samo jeść, wybierać ubranka, decydować w którą stronę pójdzie i bardzo się złości· gdy go ktoś· nie zrozumienie lub· coś mu się nie uda.

 

Rozwój intelektualny - mowa

Roczniak wyraźnie mówi: "mama", "tata" i regularnie uczy się nowych jedno i dwusylabowych słów. Jednakże czasami zdarza się tak, że mała gaduła nagle ucichnie i przestaje ćwiczyć mowę. To normalne. Maluszek ma teraz inne zajęcia, na które odwracają jego uwagę np. musi poćwiczyć chodzenie.

14-miesięcznego brzdąca wszystko interesuje. Musi spróbować, dotknąć i polizać. Choć to problematyczne nie ograniczajcie nadto jego swobody. W ten właśnie sposób dziecko poznaje świat. Jedyne co możecie zrobić to mieć go ciągle na oku i stworzyć mu bezpieczny dom.

 


Rozwój fizyczny - chodzenie

Maluszek coraz pewniej stawia kroki. Choć czasem przytrzymuje się podczas chodzenia potrafi pokonać dystans kilku metrów. Czasami gdy się bardzo śpieszy zaczyna raczkować (tę sprawność już opanował do perfekcji), a gdy dojdzie do celu wstaje na nogi.

 

Dieta 14-miesięcznego dziecka

14-miesięczne dziecko zna już większość smaków. Wraz z ukończeniem pierwszego roku jego dieta rozszerzyła się o nowe produkty. Warto jednak nadal zachować ostrożność, a kolejne nowości wprowadzać pojedynczo i obserwować, czy nie wystąpiła żadna reakcja alergiczna.

Choć maluszek może jeszcze kiepsko radzić sobie ze sztućcami pozwólcie mu na samodzielne jedzenie. Dziecko choć umorusane na pewno będzie bardzo szczęśliwie i dumne ze swoich poczynań.

Posiłki nie powinny mieś już konsystencji papki. Aby zgryz rozwijał się prawidłowo maluch musi coraz więcej gryźć i żuć.

Pamiętajcie także, że małe dzieci dokładnie wiedzą ile jedzenia potrzebują. Jeśli maluszek jest niejadkiem, ale prawidłowo się rozwija, jest wesoły, energiczny, nie traci na wadze i znajduje się w odpowiednim miejscu siatki centylowej nie ma powodów do zmartwień.

 


Rozwój społeczny - współpraca

Maluszek zaczyna współpracować z innymi ludźmi. Rozumie proste polecenia i bardzo chętnie 'pomaga' dorosłym. Będzie z siebie bardzo dumny, gdy poproszony o podanie piłeczki zaniesie ją tacie. Potrafi także komunikując się z rodzicami sygnalizować swoje potrzeby.

 

Rady na ten miesiąc:

Umówcie się na szczepienia. W tym miesiącu maluszek powinien dostać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce. Możecie także dokonać płatnego szczepienia przeciwko ospie wietrznej, pneumokokom, meningokokom. Wspólnie z pediatrą oceńcie, na co warto malucha uodpornić.

Właśnie teraz najprawdopodobniej Waszego maluszka czeka nieprzyjemne wyżynanie największych zębów - pierwszych trzonowców mlecznych (tzw. czwórek). Oczywiście jedne dzieci przechodzą to wcześniej, drugie później, u jednych ból jest duży, u innych przebiega to łagodnie. Ale jeśli trzonowce postanowiły wyjść, okażcie dziecku więcej cierpliwości. To naprawdę może bardzo boleć.

Wykażcie cierpliwość i zrozumienie gdy dziecko chce jeść samo

Przynajmniej dwa razy dziennie myjcie dziecku zęby

Spróbujcie zachęcić dziecko do picia z kubka. Picie z butelki sprzyja wadom zgryzu i przede wszystkim może przyczynić się do powstania·próchnicy butelkowej.

 


 

* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią


Autor

Anna Marszałek

absolwentka pedagogiki, mama dwóch synów. Prowadzi zajęcia dla dzieci i wspiera rodziców przedszkolaków w problemach wychowawczych w placówce oraz w internecie. Lubi książki i seriale. Marzy o podróży na Sycylię.

Komentarze
07-10-2020
Ocena:
Lemingi niech się szczepią ile wlezie, a później niech biegają się odczulać i "leczyć" choroby autoimmunologiczne, a "lekarze" im powiedzą że to wszystko genetyczne...
18-02-2018
Ocena:
Głupie jesteś kobiety to przez takie jak Wy co nie chcą szczepic powracają choroby których od dawna nie mieliśmy.
09-02-2018
Ocena:
Moje dziecko szczepie od samego początku i wgl nie choruje bardzo dobrze się rozwija to jest wszystkich rodzicow indywidualna sprawa więc w czym macie problem??
12-01-2018
Ocena:
Czy wszędzie muszą pisać o tych j.... Ch szczepieniach? Gdzie nie wejdę poczytać o rozwoju dziecka to muszą dopisać o nich. A społeczeństwo jak cielaki dają się nabierać i krzywdza swoje dzieci
12-11-2017
Ocena:
Noo te szczepienia ....! To przegięcie!!
18-05-2017
Ocena:
Ciekawy. Dziecko uczy sie widac ze spostrzega inne osoby probuje sie kontaktowac i to spoleczne zachowanie. Nie wiem co mama miala na mysli. Szczepienia to chyba normalne ze pisza jak ktos chce szczepi a jak nie to nie.
30-01-2017
Ocena:
A te szczepienia to art na zamwóienie?