Data modyfikacji:

Rozwój dwulatka

Wybierz miesiąc życia dziecka:

24. miesiąc życia

Autor: Anna Marszałek

Dziecko kończy już dwa lata! Ma za sobą rok ciężkiej pracy i bardzo szybkiego rozwoju. Umie już biegać, mówić i samodzielnie jeść. Z niemowlaka zmienił się w małe dziecko.

 

2_latek_550

 

Dwuletnie dziecko każdego dnia uczy się nowych słów. Teraz zna ich znacznie więcej niż jeszcze miesiąc temu. Potrafi już wyrażać własne zdanie i doskonale komunikuje się z otoczeniem. Świadomie uczestniczy w życiu rodziny i coraz bardziej rozumie otaczający je świat.

 

Rozwój intelektualny

Dwulatek doskonale kojarzy fakty. Bez najmniejszych problemów wskazuje przedmioty, pokazuje obrazki w książce. Z łatwością zapamiętuje też gesty. Puszcza całuski, robi papa, naśladuje zwierzęta.

Dwuletnie dziecko używa około 300 wyrazów. Coraz rzadziej mówi w swoim języku, a zaczyna składać 2-3 wyrazowe zdania. Niekiedy umie też odmieniać przez przypadki oraz stosuje przymiotniki i przysłówki.

Chętnie rysuje, układa puzzle, buduje z klocków, a jego ciągle rozwijająca się wyobraźnia pozwala mu na wymyślanie coraz to nowych zabaw.

 

Rozwój fizyczny

Dwuletnie dziecko pewnie posługuje się sztućcami. A jego dłonie są już bardzo sprawne. Warto zatem rozwijać manualne zdolności dwulatka.

Potrzebuje znacznie mniej snu niż kilka tygodni temu. W nocy śpi około 10 godzin, a w dzień wystarcza mu jedna drzemka.

 


Rozwój społeczny

Malec zaczyna zauważać swoich rówieśników i coraz częściej włącza ich do zabawy. Jednakże dwuletnie dziecko nadal pilnuje swoich rzeczy i gdy ktoś próbuje wziąć jego samochodzik, czy szpadelek ze złością krzyczy 'to moje' i wyrywa zabawkę.

 

Rady na ten miesiąc:

Wytłumaczcie dziecku czemu dzień urodzin jest taki ważny i z jakiego powodu będziecie świętować. Na pewno maluszek będzie bardzo szczęśliwy, że goście przyszli specjalnie dla niego.

Nie zapomnijcie wybrać się do przychodni na 'bilans dwulatka' podczas którego pediatra oceni, czy rozwija się prawidłowo.


* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią.


Autor

Anna Marszałek

absolwentka pedagogiki, mama dwóch synów. Prowadzi zajęcia dla dzieci i wspiera rodziców przedszkolaków w problemach wychowawczych w placówce oraz w internecie. Lubi książki i seriale. Marzy o podróży na Sycylię.

Komentarze
11-10-2019
Ocena:
Moja mała rozwija się zgodnie z opisem powyżej. Super! :)
22-03-2019
Ocena:
mam 2 dziecko