Data modyfikacji:

Najlepsze smoczki dla niemowląt. Ranking produktów

Wybór odpowiedniego smoczka dla niemowlęcia potrafi przysporzyć rodzicom sporo problemów. Produkty te, choć pozornie podobne, w istocie mogą różnić się pod niemal każdym względem. Poniższe informacje z pewnością ułatwią ci podjęcie decyzji – sprawdź, jakie są rodzaje smoczków i które są najbardziej polecane przez innych rodziców.
smoczki dla niemowląt

Rodzaje smoczków dla niemowląt – podział ze względu na materiał wykonania

Najbardziej podstawowy podział smoczków dla niemowląt to ten, który uwzględnia materiał, z którego została wykonana część przeznaczona do ssania. Wyróżnia się tutaj:
  • Smoczki silikonowe
To bardziej „nowoczesne” produkty. Takie smoczki dla niemowląt są przezroczyste, nie mają też smaku ani zapachu. Silikon jest bardzo trwały i odporny na zniekształcenia – wymienia się go rzadziej niż model z kauczuku. Niemniej silikon jest odrobinę twardszy od lateksu, dlatego niektóre dzieci nie akceptują takich smoczków.
  • Smoczki kauczukowe (lateksowe)
To znane od wielu lat i zdaniem sporej części rodziców najlepsze smoczki dla niemowląt. Mają jasnobrązowy kolor, cechują się dość charakterystycznym smakiem i zapachem. Dzieci szybko je akceptują z uwagi na miękkość materiału, ale niestety kauczuk jest podatny na zniekształcenia. Kupując taki smoczek, należy liczyć się z koniecznością częstszej wymiany.

Rodzaje smoczków dla noworodków – inne parametry. Na co zwrócić uwagę?

Oczywiście smoczki dla niemowląt mogą różnić się również pod kilkoma innymi względami. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ich kształty.
  • Smoczki dynamiczne
Najlepsze smoczki dla niemowląt karmionych piersią. Stymulują naturalny sposób ssania, dzięki czemu dziecko nie uczy się nowych technik, a naturalne karmienie nie jest zaburzane. Smoczki te są twarde u nasady i bardziej miękkie w górnej części. Kiedy dziecko ssie, gumowa część rozciąga się i kurczy.
  • Smoczki anatomiczne (ortodontyczne)
To najbardziej klasyczne smoczki dla niemowląt. Mają charakterystyczną budowę, która zapobiega wadom zgryzu (są płaskie od spodu i delikatnie wypukłe od góry). Istnieje spore prawdopodobieństwo, że noworodek natychmiast zaakceptuje taki model.
  • Smoczki okrągłe
Są zupełnie okrągłe, dlatego często nazywa się je „wisienkami”. Utrzymują się w buzi niemal bez udziału dziecka, więc nie wypadają tak często, jak np. smoczki anatomiczne. Warto wypróbować taki model, jeśli dziecko nie akceptuje smoczka anatomicznego.
  • Smoczki symetryczne
Są równomiernie spłaszczone po obu stronach. Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest rozmiar „uspokajacza”. Niezwykle ważne jest, aby maluszek używał smoczka odpowiedniej wielkości – w innym przypadku będzie on niewygodny, a dodatkowo będzie zwiększał ryzyko powstawania wady zgryzu. Smoczki dla niemowląt są różnie oznaczane pod kątem rozmiaru. Najprostszy i najbardziej intuicyjny jest podział wskazujący na wiek malca, czyli liczbę ukończonych miesięcy:
  • 0-3: smoczek dla noworodków i dzieci do 3. miesiąca życia,
  • 3-6: od 3. do 6. miesiąca,
  • 6-18: od 6. do 18. miesiąca.
Rozmiary smoczków mogą być oznaczone również literami (A, B, C) oraz cyframi (0, 1, 2, 3). Zawsze warto sprawdzić na stronie producenta, jaki przedział wiekowy oznacza dana cyfra lub litera. Smoczki uspokajające mogą różnić się również rodzajem tarczy. Oto szczegóły:
  • Smoczek bez tarczy
W ostatnich latach smoczki bez tarczy, czyli w całości wykonane z silikonu lub kauczuku, zdobywają wielką popularność. Niemowlęta świetnie radzą sobie z uchwyceniem takiego przedmiotu, a tarczowa część smoczka często służy jako gryzak.
  • Smoczek z tradycyjną tarczą
Tradycyjna tarcza to taka, której kształt jest dopasowany do kształtu buzi dziecka – innymi słowy, ma ona specjalne wycięcia w okolicy noska.
  • Smoczek z okrągłą tarczą
Jest tak wyprofilowany, aby żaden z elementów tarczy nie dotykał ust oraz brody niemowlęcia. Taki kształt ma zapobiec podrażnieniom delikatnej skóry i zapewnić dziecku większy komfort ssania. Warto też zwrócić uwagę na tarcze, które mają ułatwić rodzicowi znalezienie smoczka w nocy. Są one pokryte specjalną, fluorescencyjną farbą.

Smoczki dla niemowląt – ranking

Nie wiesz, jak wybrać najlepszy smoczek dla niemowląt? Nie ma problemu, przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie, które pozwoli ci łatwo podjąć decyzję. Oto ranking smoczków dla noworodoków, przygotowany na podstawie ich popularności na Ceneo.pl:

Bibs Smoczek Uspokajający Kauczuk Hevea Baby

Zdaniem wielu rodziców najlepsze smoczki to te od marki Bibs, wykonane z mięciutkiego kauczuku. Produkt ten ma okrągłą tarczę, która nie ma kontaktu ze skórą dziecka, dzięki czemu maluch nie jest narażony na podrażnienia, zaczerwienienia czy odparzenia. W osłonce znajdują się otworki, które umożliwiają dziecku swobodne oddychanie w trakcie ssania.

Na uwagę zasługuje fakt, że smoczki te nie zawierają BPA, PVC, ftalanów ani żadnych innych szkodliwych substancji – są w 100% organiczne.

Hevea Smoczek Kauczukowy Uspokajający Symetryczny Kaczuszki

Świetny smoczek dla niemowlaka – już od pierwszego dnia życia. W całości wykonany z naturalnego kauczuku, o ergonomicznym kształcie i z ułatwiającymi oddychanie otworami. Jego kształt jest idealnie dopasowany do buźki małego dziecka.

LOVI Smoczek Silikonowy Dynamiczny

Propozycja od lubianej przez rodziców marki Lovi. Te smoczki dla niemowląt mają naprawdę wiele zalet:
  • zostały stworzone we współpracy z neurologopedami, dzięki czemu nie zaburzają naturalnego rozwoju zgryzu,
  • nie mają negatywnego wpływu na odruch ssania, a zatem w żadnym stopniu nie zaburzają karmienia piersią,
  • mają symetryczny kształt, dzięki czemu można je włożyć do ust dziecka dowolną stroną,
  • zapobiegają odruchowi zagryzania smoczka.
Należy też zauważyć, że plastikowe tarcze smoczków Lovi są zaprojektowane w oparciu o najnowsze trendy – zdecydowanie przykuwają uwagę.

Philips Avent Ultra Air Night

Zdaniem wielu rodziców najlepsze smoczki to tylko i wyłącznie te od marki Philips. Model Ultra Air Night zwraca na siebie uwagę bardzo dużymi otworami w tarczy, dzięki którym dziecku nie grożą podrażnienia skóry. Silikonowa część smoczka jest spłaszczona z każdej strony, dzięki czemu ssanie go nie zaburza naturalnych odruchów. Tarcza smoczka została pomalowana fluorescencyjną farbą, dzięki czemu z łatwością można go znaleźć w nocy, przy zgaszonym świetle.

Mam Smoczek Uspokajający Perfect 6+

Wyróżniające się oryginalnym designem smoczki dla niemowląt od marki Mam. Produkty te zostały stworzone w oparciu o technologię Dento-Flex, dzięki czemu szyjka końcówki do ssania jest aż o 60% cieńsza i cztery razy bardziej miękka. Ortodontyczny kształt chroni niemowlę przed wadami zgryzu, a możliwość sterylizacji produktu w mikrofalówce ułatwia jego bezpieczne stosowanie.

Philips Avent Soothie Shapes

Ostatni smoczek dla niemowlaka w naszym zestawieniu. To jednoczęściowy, silikonowy produkt o wyjątkowym kształcie, umożliwiającym włożenie palca do środka. Takie rozwiązanie sprzyja nawiązaniu więzi z maluszkiem i ułatwia mu utrzymanie smoczka z buzi. Warto zauważyć, że to właśnie ten model smoczków od marki Avent jest rozprowadzany w amerykańskich szpitalach.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.