Rodzaje smoczków dla noworodków – inne parametry. Na co zwrócić uwagę?
Oczywiście smoczki dla niemowląt mogą różnić się również pod kilkoma innymi względami. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ich kształty.
Najlepsze smoczki dla niemowląt karmionych piersią. Stymulują naturalny sposób ssania, dzięki czemu dziecko nie uczy się nowych technik, a naturalne karmienie nie jest zaburzane. Smoczki te są twarde u nasady i bardziej miękkie w górnej części. Kiedy dziecko ssie, gumowa część rozciąga się i kurczy.
- Smoczki anatomiczne (ortodontyczne)
To najbardziej klasyczne smoczki dla niemowląt. Mają charakterystyczną budowę, która zapobiega wadom zgryzu (są płaskie od spodu i delikatnie wypukłe od góry). Istnieje spore prawdopodobieństwo, że noworodek natychmiast zaakceptuje taki model.
Są zupełnie okrągłe, dlatego często nazywa się je „wisienkami”. Utrzymują się w buzi niemal bez udziału dziecka, więc nie wypadają tak często, jak np. smoczki anatomiczne. Warto wypróbować taki model, jeśli dziecko nie akceptuje smoczka anatomicznego.
Są równomiernie spłaszczone po obu stronach.
Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest rozmiar „uspokajacza”. Niezwykle ważne jest, aby maluszek używał smoczka odpowiedniej wielkości – w innym przypadku będzie on niewygodny, a dodatkowo będzie zwiększał ryzyko powstawania wady zgryzu.
Smoczki dla niemowląt są różnie oznaczane pod kątem rozmiaru. Najprostszy i najbardziej intuicyjny jest podział wskazujący na wiek malca, czyli liczbę ukończonych miesięcy:
- 0-3: smoczek dla noworodków i dzieci do 3. miesiąca życia,
- 3-6: od 3. do 6. miesiąca,
- 6-18: od 6. do 18. miesiąca.
Rozmiary smoczków mogą być oznaczone również literami (A, B, C) oraz cyframi (0, 1, 2, 3). Zawsze warto sprawdzić na stronie producenta, jaki przedział wiekowy oznacza dana cyfra lub litera.
Smoczki uspokajające mogą różnić się również rodzajem tarczy. Oto szczegóły:
W ostatnich latach smoczki bez tarczy, czyli w całości wykonane z silikonu lub kauczuku, zdobywają wielką popularność. Niemowlęta świetnie radzą sobie z uchwyceniem takiego przedmiotu, a tarczowa część smoczka często służy jako gryzak.
- Smoczek z tradycyjną tarczą
Tradycyjna tarcza to taka, której kształt jest dopasowany do kształtu buzi dziecka – innymi słowy, ma ona specjalne wycięcia w okolicy noska.
Jest tak wyprofilowany, aby żaden z elementów tarczy nie dotykał ust oraz brody niemowlęcia. Taki kształt ma zapobiec podrażnieniom delikatnej skóry i zapewnić dziecku większy komfort ssania.
Warto też zwrócić uwagę na tarcze, które mają ułatwić rodzicowi znalezienie smoczka w nocy. Są one pokryte specjalną, fluorescencyjną farbą.