Witamina K i noworodek
Podanie witaminy K noworodkowi w postaci zastrzyku to zabieg, który przeprowadza się niemal natychmiast po urodzeniu. Nie każdy świeżo upieczony rodzic wie, jaki jest tego cel; znane są także przypadki par, które odmówiły podania witaminy K dziecku.
Tymczasem, witamina K w organizmie człowieka odgrywa niezmiernie ważną rolę. Pełni istotną funkcję w procesie hemostazy – zjawisku, dzięki któremu krew nie wylewa się z naczyń krwionośnych. Odpowiedni poziom witaminy K chroni dziecko przed śmiertelnie groźnymi zaburzeniami krzepnięcia, w tym wylewami.
Dlaczego niemowlęta potrzebują witaminy K?
Badania naukowe wskazują, że dzieci przychodzą na świat z bardzo niskim poziomem witaminy K w organizmie. Szacunkowo jest to jedynie 1/5 ilości, którą dysponuje dorosły człowiek. Dodatkowo w pierwszych dniach życia zawartość witaminy K w ciele dziecka drastycznie spada, co jest spowodowane ustaniem dostarczania substancji odżywczych przez organizm mamy. Właśnie z tego powodu należy podać ją maluszkowi jak najszybciej.
Witamina K u osób dorosłych magazynowana jest w wątrobie. Może być produkowana również przez florę bakteryjną jelit. Niestety, niedojrzały układ pokarmowy dzieci nie jest w stanie wytworzyć ilości witaminy K zapewniających skuteczną ochronę przed zaburzeniami krzepnięcia.