Data publikacji:

Wysypka u niemowlaka: przyczyny i sposoby leczenia

Wysypka u niemowlaka to bardzo powszechny problem, który zwykle nie stanowi powodu do obaw. Nie można jej jednak lekceważyć, ponieważ w niektórych przypadkach może wiązać się z alergiami, a nawet poważnymi chorobami. Dowiedz się, co może powodować wysypkę i jak jej zaradzić.
wysypka u niemowlaka

Wysypka u dzieci – najczęstsze przyczyny

Wysypka choć raz pojawia się u większości niemowląt. Skóra małego dziecka jest bardzo wrażliwa i reaktywna, dlatego mogą podrażniać ją najróżniejsze czynniki. Czasem wystarczy zmiana proszku do prania lub kosmetyku, by na skórze bobasa pojawiły się krostki, plamki lub grudki. Wysypka u niemowląt może pojawić się na skutek zażywania leków, alergii pokarmowej, niezmienionej pieluszki lub reakcji na detergent. Czasem bywa także efektem infekcji. Zdiagnozowanie jej przyczyny jest niezbędne po to, by zapobiec zmianom skórnym w przyszłości.

Rodzaje wysypek u niemowląt

Co jest przyczyną wysypki u twojego dziecka? Sprawdź, jakie czynniki objawiają się zmianami skórnymi u malucha i jak na nie reagować.

Pieluchowe zapalenie skóry

Wysypka na brzuchu u niemowlaka, plamki na udach i pośladkach to typowy objaw pieluszkowego zapalenia skóry. To bardzo powszechny problem niemowląt, którego przyczyną jest noszenie pieluchy. Zmiany skórne pieką oraz swędzą, przez co maluch jest rozdrażniony oraz płaczliwy.

Objawy pieluchowego zapalenia skóry zwykle ustępują samoistnie. W celu łagodzenia dolegliwości, skórę malucha warto smarować specjalną maścią lub kremem. Pamiętaj o bardzo częstych zmianach pieluszki oraz wietrzeniu skóry dziecka.

Wysypka na twarzy niemowlaka – kaszka

Twoje dziecko ma na twarzy drobne i liczne krostki? To może być trądzik pospolity. Zapewne jesteś zdziwiona, bo do tej pory sądziłaś, że pojawia się on dopiero w wieku nastoletnim. Tymczasem trądzik może występować nawet u noworodków. Ma postać zaskórników otwartych i zamkniętych.

Leczenie trądziku u noworodka nie jest konieczne; minie samoistnie w okresie 3-6 miesięcy. Pomimo to, dziecko powinien obejrzeć pediatra, który wykluczy istnienie innych chorób. Pod żadnym pozorem nie rozdrapuj i nie wyciskaj zmian skórnych!

Czerwona wysypka u niemowląt – AZS

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) z początku objawia się nieznacznymi plamami w okolicach kolan i łokci. Z czasem wysypka pojawia się za uszami oraz na policzkach. Zmiany skórne są mocno zaczerwienione, łuszczą się i pękają, powodując świąd i pieczenie. Podejrzenie AZS u malucha wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem oraz stosowania specjalistycznych maści emolientowych.

Rumień u niemowlaka – przyczyna wysypki

Rumień nagły, zwany również trzydniówką, to choroba objawiająca się gorączką, infekcją układu oddechowego oraz czerwoną wysypką na ciele. Maluch ma powiększone węzły chłonne i staje się marudny. Niekiedy wysypka rumieniowa może pokrywać również błonę śluzową ust.

Rumień nie jest groźną chorobą i zazwyczaj mija samoistnie po około czterech dniach. Jeśli jednak objawy się przedłużają, należy jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Wysypka u dziecka a alergia pokarmowa

Krótkotrwała wysypka na ciele dziecka może mieć związek z alergią pokarmową. Bardzo często powodują ją mleko krowie, jajka, a także owoce. W trakcie poszerzania diety malucha, należy bacznie obserwować jego reakcje na nowe produkty, by wytypować alergizującą żywność.

Choroby wirusowe i bakteryjne u niemowląt

Inną przyczyną wysypki u dziecka może być choroba. Do najczęstszych dolegliwości w wieku dziecięcym objawiających się krostkami zaliczamy:
  • Ospę wietrzną
– atakuje zwykle niemowlęta pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia. Wysypka przy ospie charakteryzuje się różowym kolorem. Krostki pojawiają się na całym ciele, a w szczególności na tułowiu. Wykwitom towarzyszy gorączka, a czasem również infekcja układu oddechowego. Jak postępować, kiedy dziecko choruje na ospę? Skonsultuj się z lekarzem, który zbada malucha, a następnie stosuj maści miejscowo na krostki. Maluch powinien zażywać leki obniżające gorączkę oraz przyjmować dużo płynów.
  • Różyczkę
– rozpoznasz ją po bladoróżowych, gęstych plamkach na całym ciele malucha. Wysypka zwykle mija samoistnie po 3-4 dniach. Podobnie jak w przypadku ospy, może towarzyszyć jej podniesienie temperatury ciała. Jeśli dolegliwości nie ustępują po kilku dniach, koniecznie zabierz dziecko do lekarza.

Alergia na detergent

Zauważyłaś u swojego dziecka nagłą wysypkę na brzuchu i nóżkach? To może być reakcja alergiczna na nowy proszek do prania lub środek do kąpieli. Alergicznej wysypce nie towarzyszą inne objawy, takie jak gorączka, jednak ze względu na świąd, może być ona uciążliwa dla maluszka.

Pamiętaj, aby stosować detergenty wyłącznie bezpieczne dla małych dzieci, najlepiej pozbawione sztucznych barwników i substancji zapachowych.

Potówki – przyczyna wysypki u dziecka

Ostatnią, lecz bardzo częstą przyczyną wysypek u niemowląt, są tzw. potówki. Jak wskazuje ich nazwa, mają związek z gruczołami potowymi, które u niemowlęcia nie są dostatecznie rozwinięte, by skutecznie odprowadzać płyn. Potówki często pojawiają się latem, gdy dziecku często jest gorąco, lecz mogą dokuczać również w innych porach roku.

Pamiętaj, że dziecko nigdy nie powinno być ubierane zbyt ciepło. Nawet jesienią i zimą ubieraj maluszka „na cebulkę” – tak aby w razie potrzeby móc zdjąć warstwę odzieży i zapewnić mu termiczny komfort.

Jak dbać o skórę dziecka na co dzień?

Aby skóra maluszka była zdrowa i bardziej odporna na szkodliwe czynniki, pamiętaj o jej regularnej pielęgnacji.
  • Stosuj emolienty
Skóra niemowlęcia jest bardzo wrażliwa i pozbawiona naturalnego płaszcza lipidowego, który występuje u ludzi dorosłych. Właśnie dlatego maluch jest tak bardzo narażony na rozmaite alergie i podrażnienia. Aby wspomóc skórę bobasa na co dzień, pielęgnuj ją za pomocą kosmetyków emolientowych.

Płyny do kąpieli, oliwki i kremy z emolientami delikatnie natłuszczają skórę dziecka i pozostawiają na niej cienką warstwę ochronną, która zapobiega utracie wody z naskórka. Ponadto wzmacniają ją i wzmagają odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne.
  • Wybieraj dobre ubranka niemowlęce
Odzież dziecięca nie musi być droga, ale powinna być wykonana z dobrej jakości tkanin. Najlepiej sprawdzą się naturalne materiały, na przykład bawełna, len i wełna. Zapewniają przewiewność i są bardzo delikatne dla wrażliwej skóry maluszka.
  • Dbaj o higienę (z rozwagą)!
Częsta zmiana pieluszek, mycie okolic intymnych i stosowanie zasypki zapobiegnie m.in. pieluchowemu zapaleniu skóry. Pamiętaj jednak, że niemowlę wcale nie musi być kąpane każdego dnia. Wielu pediatrów sądzi, że codzienne stosowanie detergentów myjących może szkodzić skórze dziecka. Bobasa wystarczy kąpać kilka razy w tygodniu – w pozostałych dniach przecieraj jego ciało miękką ściereczką zwilżoną przegotowaną wodą.

Wysypka u dziecka – miej ją na oku

Wysypka u dziecka zawsze powinna skłaniać do rozmowy z lekarzem pediatrą. Zwykle jej przyczyny okazują się błahe, jednak warto dmuchać na zimne. Aby skóra twojego malucha była zdrowa, na co dzień pamiętaj o jej delikatnej pielęgnacji, częstym wietrzeniu oraz stosowaniu przewiewnych ubranek.
Autorka: Joanna Stanuch