Data publikacji:

Top 5 wspomnień ojca z ciąży

Autor: Tata Szymona

Każda z mam wspomina okres ciąży inaczej, wiadomo. Ale jak to jest z ojcami? Przecież wspomnienia matek, to nie wszystko, bo tatusiowie również przeżywają na swój sposób te dziewięć miesięcy oczekiwania na dziecko. Dziś kilka słów o tym jak ja zapamiętałem ciążę mojej żony.

 

przyszli rodzice ze zdjęciem usg

 

1. Nasionko zaczęło kiełkować

Satysfakcja – to chyba pierwsze uczucie, jakie się pojawiło u mnie. Powiedzmy sobie szczerze – (chyba) każdy mężczyzna w pewnym momencie pragnie mieć dziecko. Gdy dowiaduje się o tym, że jego partnerka jest w ciąży – najczęściej wie to dzięki dwóm kreseczkom na ciążowym teście - wtedy pojawia się wspomniana satysfakcja. Uczucie to związane jest z tym, że wszystko jest „sprawne”, że mężczyzna jest zdolny do tego, by mieć dzieci. I że teraz, gdy już „nasionko” zostało „zasiane”, rozpoczął się bardzo szczęśliwy (ale też trudny) okres. Zdecydowanie właśnie satysfakcja była u mnie jednym z największych uczuć, a już na pewno pierwszym, które pojawiło się wraz z wyczekiwaną ciążą mojej żony.

 

2. Rosnący brzuszek

Ciąża przez całkiem długi czas bywa zupełnie niewidoczna lub też niewielki „brzuszek” pojawia się od razu i zdecydowanie rośnie niemal z tygodnia na tydzień. To kolejne wspomnienie, jakie zapadło mi w pamięć bardzo wyraźnie i bardzo szczęśliwie – powiększający się brzuszek żony. Nie ma nic piękniejszego, niż taka właśnie powolna zmiana kształtów przyszłej matki. Dla każdego faceta możliwość obserwowania tych zmian jest jednym z najcenniejszych przeżyć „ciążowych”.

 

3. Cześć, tato, to właśnie ja …

Pierwsze zdjęcie USG. Nie sposób pominąć tego momentu. Przez pierwsze dni, tygodnie czy – czasem – nawet miesiące jest dziecko, ale... tak jakby gdzieś „tam”, w brzuchu, niewidoczne. Za to gdy zobaczymy je w badaniu USG ... staje się namacalne. USG, szczególnie to wykonane w „trójwymiarze” to moment, na który się bardzo długo czeka. Ale warto! Wtedy możemy po raz pierwszy ujrzeć nasze dziecko – rączki, którymi usiłuje się zasłonić przed ultradźwiękami, zamknięte oczy, nóżki, którymi potrafi już całkiem nieźle kopnąć. Pamiętam, kiedy pierwszy raz zobaczyłem twarz mojego dziecka na ekranie komputera i... cóż, z całą pewnością jest to scena, którą każdy przyszły tata zapamięta na bardzo długo.

 

4. Tato, kopnąć cię?

Oj, pamiętam doskonale ten pierwszy raz. Siedziałem wraz z żoną na kanapie, późnym wieczorem, oglądając film. Byliśmy przytuleni i nagle poczułem TO! Kopnięcie. To wspaniałe uczucie, które naprawdę daje poczuć, że tak, „tam”, w brzuchu matki, jest żywe, prawdziwe dziecko. Cudowne, wspaniałe wspomnienie. Zresztą – nawet nie tylko same kopnięcia dawały tyle radości. Nieraz można wyraźnie zauważyć, jak na brzuchu matki nagle pojawia się odstająca mała kulka i potem przesuwa się wzdłuż na drugą stronę. Cóż, dziecko musiało się „przeciągnąć”. Albo zmienić pozycję.

 

5. Łóżeczko, wózek... i co jeszcze?

Okres ciąży to najlepszy czas na specjalistyczne zakupy. Radość wspólnych zakupów – ale właśnie z myślą o dziecku – to moje kolejne najlepsze wspomnienie. Decyzja, jaki kupić wózek czy jakie łóżeczko – to tak naprawdę późniejsze dylematy, ale również takie, które mile wspominam. Wcześniej czekał nas wybór ubranek (ten może być ciut kłopotliwy, zwłaszcza gdy nie znamy płci dziecka). Albo pieluszki, czy grzechotki... To były prawdziwe dylematy! W końcu takie zakupy, to coś zupełnie nowego, a my – niby dorośli – uczyliśmy się wszystkiego od zera.

 

Te 5 wspomnień to jedne z najważniejszych dla mnie i zarazem najlepszych momentów z całego okresu ciąży. Choć przyznam, że nie zawsze było różowo ;) Nie raz z żoną obiecywaliśmy sobie że „nigdy więcej” (szczególnie gdy samopoczucie przyszłej mamy sięgało samego dołu). Ale tak właśnie jest: zdarzają się gorsze i lepsze okresy. Dla nas – przyszłych rodziców, ważne jest, by zapamiętać jak najwięcej plusów. Wiele mam wspomnień, które mógłbym nazwać „najlepszymi”, a cały okres ciąży dla nas obojga tak naprawdę zdecydowanie jest „na plus”. Przecież – jak mogło by być inaczej, skoro dzięki temu zostaliśmy rodzicami, prawda?

 

A jak było u Was? Jakie wydarzenia albo momenty z okresu ciąży utkwiły Wam najsilniej w pamięci jako te najlepsze i godne zapamiętania „na zawsze”?

 

Przeczytaj również:

Jak przetrwać ciążę partnerki? >>

Jak zachować wspomnienia z okresu ciąży? >>

 

Zdjęcie: by Fotolia ©


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

Komentarze
10-12-2015
Ocena:
Ja będę takim tatą dumnamama.pl/tata-sam-w-domu/ :D
na czym polega kangurowanie ojca

Na czym polega kangurowanie ojca?

2023-03-24
Kangurowanie to bliski kontakt dziecka i rodzica, tzw. skóra do skóry. Niesie ono wiele korzyści zarówno dla noworodka, jak i dla jego opiekuna. Co ważne, nie tylko świeżo upieczona mama może praktykować kangurowanie – ojciec również świetnie spełni się w tej roli. Wyjaśniamy, jak wygląda prawidłowe kangurowanie, ile trwa i jak się do niego przygotować.
co kupić na pępkowe

Co kupić na pępkowe?

2021-12-31
Tak zwane „pępkowe” to tradycyjne spotkanie w męskim towarzystwie, organizowane z okazji narodzenia się dziecka jednego z uczestników. Na tego typu imprezę nie wypada przyjść bez prezentu, w dodatku powinien on nawiązywać do wyjątkowych okoliczności. Sprawdź, co kupić na pępkowe i czy upominek należy się również nieobecnej mamie.
pokój dla niemowlaka

Jak urządzić pokój dla niemowlaka? Inspiracje

2021-06-02
Urządzenie pokoju dla dziecka, które wkrótce przyjdzie na świat, jest bardzo przyjemne, ale również kłopotliwe. Młodzi rodzice muszą przecież pomyśleć nie tylko o kwestiach estetycznych, ale także praktycznych. Ty również jesteś w tej grupie? Zastanawiasz się, jak urządzić piękny, modny i wygodny pokój dla niemowlaka? Mamy dla ciebie całe mnóstwo podpowiedzi – przeczytaj i przygotuj pokoik marzeń.
tata przy porodzie

Okiem ojca - tata na porodówce? TAK czy NIE [Felieton] - Dzidziusiowo.pl

2017-01-02
Niejeden przyszły ojciec zastanawia się czy być przy porodzie czy nie i czy jego obecność jest tam w ogóle do czegoś potrzebna? Odpowiedzi jest tyle, ilu ojców....
tata śpiący z dzieckiem

Pomoc partnera przy porodzie

2016-09-05
Każdy z etapów porodu stawia wobec przyszłego ojca odmienne wyzwania. Na początku, niezależnie od tego, czy zdecydował się on na poród rodzinny czy nie, musi by...
zachcianki ciążowe

Jak to było z naszymi zachciankami ciążowymi - felieton

2016-06-27
Każda kobieta w ciąży ma jakieś zachcianki, jedne typowe, inne mniej, a niektóre już całkiem dziwne. U nas też były. Może nie te najpopularniejsze, ale były. I ...
tata z dzieckiem na rękach

Wyobrażenie o dziecku – Portrety polskich tatusiów cz. III [wywiad] - Dzidziusiowo.pl

2016-06-22
Podobno, kiedy mężczyzna dowiaduje się, że zostanie ojcem – panikuje. Albo nie okazuje uczuć, nie ujawnia, że przeżywa ciążę. Są też tacy, którzy po prostu tyją...