Data modyfikacji:

Przebieg porodu – 10 mitów

Autor: Agnieszka Pytlińska

Poród owiany jest tajemnicą. I mimo że wszędzie można o nim przeczytać, wysłuchać relacji innych matek, to nadal pozostaje niepewność. Pytanie „Jak wygląda poród?” i "Jak to ze mną będzie?" jest na porządku dziennym. Nikt nie może zapewnić kobiety, że jej poród będzie wyglądał tak czy inaczej. My jednak spróbujemy obalić najczęściej powtarzane mity o porodzie.

 

10 mitów o porodzie

 

1. Nie można urodzić bez znieczulenia

  To oczywista nieprawda, chociażby dlatego, że przez tysiące lat kobiety nie miały dostępu do środków znieczulających. Drugim z pewnością bardziej przemawiającym do przyszłych mam uzasadnieniem będzie stwierdzenie, że każdy organizm ma inny próg bólu. Częstokroć to, co dla jednych jest bólem nie do zniesienia, dla innych jest tylko nieprzyjemnym odczuciem. Również w dzisiejszych czasach sporo kobiet świadomie decyduje się na poród bez znieczulenia i wcale tego nie żałuje. Najważniejsze aby decyzja należała do kobiety rodzącej.

  2. Raz dwa i po sprawie

   Niestety, nie ma tak dobrze. Poród trwa zazwyczaj kilka do kilkunastu godzin, więc o to, że nie zdążysz na porodówkę raczej nie musisz się martwić. Szczególnie jeśli rodzisz po raz pierwszy. Przypadki rodzenia w taksówce czy podczas zakupów, to raczej scenariusz filmowy niż porodowa rzeczywistość.

    

   3. Masaż zawsze pomaga

    To kolejny mit, który należy obalić. Trzeba pamiętać, że nie tylko każda kobieta jest inna, ale również każdy poród jest inny. To co przynosi ulgę podczas pierwszego pobytu na sali porodowej, nie musi się sprawdzić za drugim razem. Poza tym nieumiejętnie zrobiony masaż może sprawić rodzącej dodatkowy ból i dyskomfort.

     

    4. Nacinanie krocza jest bolesne

     Przede wszystkim musisz wiedzieć, że możesz się nie zgodzić na ten zabieg. Poza tym krocze nacinane jest podczas skurczu, kiedy główka dziecka bardzo silnie je uciska. To wszystko razem powoduje, że samo nacięcie jest praktycznie nieodczuwalne.

      

     5. Bywa, że kobiety chcą przerwać poród

      To akurat prawda. Takie sytuacje się zdarzają i to dość często, szczególnie w końcowej fazie I części porodu. Kobiety zmęczone wielogodzinnymi skurczami najchętniej wyszłyby z porodówki. Niestety do przerwania porodu nie wystarczą same chęci. Toteż mimo iż kobieta wyraźnie odmawia dalszej współpracy i tak kończy urodzeniem maluszka.

       


      6. Po cesarskim cięciu nie rodzi się już inaczej

       Jeszcze do niedawna cesarskie cięcie podczas tego zabiegu było wykonywane w linii od pępka w dół, przez co podczas kolejnego porodu istniało ryzyko pęknięcia blizny. Obecnie nacięcie prowadzone jest wzdłuż linii bikini, co znacznie zmniejsza ryzyko pęknięcia blizny, a tym samym nic nie stoi na przeszkodzie, by kolejny poród odbył się drogami natury.

        

        

       7. Najlepiej rodzić na plecach

        Ta pozycja jest najbardziej niekomfortowa zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Dziecku znacznie trudniej przedostać się przez kanał rodny, gdyż porusza się wbrew siłom grawitacji. Dodatkowo miednica i kość ogonowa nie odchylają się odpowiednio pod naporem główki. Znacznie lepiej będzie jeśli wraz z położną znajdziesz pozycję najwygodniejszą dla siebie.

         

        8. Drobne kobiety rodzą przez cesarskie cięcie.

         Wąskie drogi rodne mogą być powodem cesarskiego cięcia, ale nie muszą. Doświadczony lekarz może ocenić czy główka dziecka prześlizgnie się przez kości miednicy, czy też konieczna będzie operacja.

          

         9. Rodzenie w wodzie jest niebezpieczne

          Rodzenie w wodzie skraca pierwszą fazę porodu, łagodzi bóle, wpływa relaksująco i uspokajająco. Szyjka macicy szybciej rozszerza się, a mięśnie krocza są bardziej rozluźnione. To wszystko pomaga maluchowi w przyjściu na świat. Dlatego warto skorzystać z tej możliwości. Zanim jednak do tego dojdzie konieczne jest uzyskanie zgody lekarza.

           

          10. Córka rodzi jak jej matka

           To dość często powtarzana opinia, jednak nie koniecznie zgodna z prawdą. Obecnie kobiety znacznie więcej wiedzą na temat tego jak wygląda poród i są lepiej do niego przygotowane. Dodatkowo mamy do czynienia z rozwojem medycyny oraz zmianami w samym podejściu do rodzącej. Dlatego trudny poród matki nie oznacza wcale, że będzie taki również u córki.

            

           Zdjęcie: Fotolia fot. by © Kati Molin


           Autor

           Agnieszka Pytlińska

           Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

           Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

           Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

           Komentarze
           08-01-2021
           Ocena:
           Moje 2 porody wspominam jako dość szybkie (1 - 2 godziny, drugi 3).Nie było to tak straszne przeżycie. Myślę, że straszenie przyszłych matek skutkuje odczuwaniem bólu, jako bardziej intensywnego niż jest w rzeczywistości. Nacięcia krocza nie odczuwałam. Ogólnie poród opisałabym raczej jako nieprzyjemne skurcze, a nie rozdzierające boleści.. Odwieczna maniera straszenia, pokazywania porodu, jak tortur nie pomaga młodym kobietom, z których wiele urodzi tak jak ja..
           17-08-2018
           Ocena:
           Nacięcie krocza "prawie" bezbolesne. Masakra. A zszywanie gorsze niż sam poród.A jeżeli wielogodzinne porodem nazwiemy skurcze regularne od godziny 5.00 odejście wód o 7.10 i urodzenie dziecka 7.45 to tak, jako pierworódka długo rodziłam...
           10-07-2015
           Ocena:
           W calym porodzie nacieie krocza bylo dla mne najardziej bolesne. Bez ostrzezenia. Nie mowiac juz o jakimkolwiek pytaniu czy chc czy sie zgadzam czy nie.
           29-03-2015
           Ocena:
           Witam :-) Jestem średnio doświadczoną mamą. W swojej gromadce mam troje dzieciaczkow,jak najbardziej planowanych i dwoje kolejnych (bliźnięta) których narodzyny były niesamowitą niespodzianką. To co przeczytałam na Pani blogu jest bardzo ciekawe,pouczające oraz wspierające młode mamy. Oby tak dalej :-)
           19-02-2015
           Ocena:
           Mój poród wyglądał tak, że o 10.00 podłączono mi kroplówkę z oksytocyną, a o 14.00 moja córka była już na świecie. Leżałam pod ktg, nikt nie pytał o zgodę na masaż szyjki czy nacięcie krocza. Mimo wszystko opiekowała się mną wspaniała położna, która korzystając ze swojego doświadczenia bardzo mi pomogła. Wbrew wszelkim opiniom wspominam swój poród pozytywnie, nie wyniosłam strasznych przeżyć, nie pamiętam bólu nie do wytrzymania - właściwie nie było tak źle. Spodziewałam się gorszych wrażeń.
           koszula do porodu

           Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

           2024-03-08
           W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
           jak przygotować się do porodu

           Jak przygotować się do porodu?

           2023-04-23
           Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
           łyżeczkowanie macicy po porodzie

           Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

           2022-12-14
           Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
           wywoływanie porodu balonikiem

           Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

           2022-10-16
           Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
           Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

           Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

           2022-08-14
           Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
           Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

           Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

           2022-08-06
           Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
           Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

           Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

           2022-08-05
           Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?