Przebieg porodu – 10 mitów

Data:

Poród owiany jest tajemnicą. I mimo że wszędzie można o nim przeczytać, wysłuchać relacji innych matek, to nadal pozostaje niepewność. Pytanie „Jak wygląda poród?” i "Jak to ze mną będzie?" jest na porządku dziennym. Nikt nie może zapewnić kobiety, że jej poród będzie wyglądał tak czy inaczej. My jednak spróbujemy obalić najczęściej powtarzane mity o porodzie.

 

10 mitów o porodzie

 

1. Nie można urodzić bez znieczulenia

  To oczywista nieprawda, chociażby dlatego, że przez tysiące lat kobiety nie miały dostępu do środków znieczulających. Drugim z pewnością bardziej przemawiającym do przyszłych mam uzasadnieniem będzie stwierdzenie, że każdy organizm ma inny próg bólu. Częstokroć to, co dla jednych jest bólem nie do zniesienia, dla innych jest tylko nieprzyjemnym odczuciem. Również w dzisiejszych czasach sporo kobiet świadomie decyduje się na poród bez znieczulenia i wcale tego nie żałuje. Najważniejsze aby decyzja należała do kobiety rodzącej.

  2. Raz dwa i po sprawie

   Niestety, nie ma tak dobrze. Poród trwa zazwyczaj kilka do kilkunastu godzin, więc o to, że nie zdążysz na porodówkę raczej nie musisz się martwić. Szczególnie jeśli rodzisz po raz pierwszy. Przypadki rodzenia w taksówce czy podczas zakupów, to raczej scenariusz filmowy niż porodowa rzeczywistość.

    

   3. Masaż zawsze pomaga

    To kolejny mit, który należy obalić. Trzeba pamiętać, że nie tylko każda kobieta jest inna, ale również każdy poród jest inny. To co przynosi ulgę podczas pierwszego pobytu na sali porodowej, nie musi się sprawdzić za drugim razem. Poza tym nieumiejętnie zrobiony masaż może sprawić rodzącej dodatkowy ból i dyskomfort.

     

    4. Nacinanie krocza jest bolesne

     Przede wszystkim musisz wiedzieć, że możesz się nie zgodzić na ten zabieg. Poza tym krocze nacinane jest podczas skurczu, kiedy główka dziecka bardzo silnie je uciska. To wszystko razem powoduje, że samo nacięcie jest praktycznie nieodczuwalne.

      

     5. Bywa, że kobiety chcą przerwać poród

      To akurat prawda. Takie sytuacje się zdarzają i to dość często, szczególnie w końcowej fazie I części porodu. Kobiety zmęczone wielogodzinnymi skurczami najchętniej wyszłyby z porodówki. Niestety do przerwania porodu nie wystarczą same chęci. Toteż mimo iż kobieta wyraźnie odmawia dalszej współpracy i tak kończy urodzeniem maluszka.

       

      6. Po cesarskim cięciu nie rodzi się już inaczej

       Jeszcze do niedawna cesarskie cięcie podczas tego zabiegu było wykonywane w linii od pępka w dół, przez co podczas kolejnego porodu istniało ryzyko pęknięcia blizny. Obecnie nacięcie prowadzone jest wzdłuż linii bikini, co znacznie zmniejsza ryzyko pęknięcia blizny, a tym samym nic nie stoi na przeszkodzie, by kolejny poród odbył się drogami natury.

        

        

       7. Najlepiej rodzić na plecach

        Ta pozycja jest najbardziej niekomfortowa zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Dziecku znacznie trudniej przedostać się przez kanał rodny, gdyż porusza się wbrew siłom grawitacji. Dodatkowo miednica i kość ogonowa nie odchylają się odpowiednio pod naporem główki. Znacznie lepiej będzie jeśli wraz z położną znajdziesz pozycję najwygodniejszą dla siebie.

         

        8. Drobne kobiety rodzą przez cesarskie cięcie.

         Wąskie drogi rodne mogą być powodem cesarskiego cięcia, ale nie muszą. Doświadczony lekarz może ocenić czy główka dziecka prześlizgnie się przez kości miednicy, czy też konieczna będzie operacja.

          

         9. Rodzenie w wodzie jest niebezpieczne

          Rodzenie w wodzie skraca pierwszą fazę porodu, łagodzi bóle, wpływa relaksująco i uspokajająco. Szyjka macicy szybciej rozszerza się, a mięśnie krocza są bardziej rozluźnione. To wszystko pomaga maluchowi w przyjściu na świat. Dlatego warto skorzystać z tej możliwości. Zanim jednak do tego dojdzie konieczne jest uzyskanie zgody lekarza.

           

          10. Córka rodzi jak jej matka

           To dość często powtarzana opinia, jednak nie koniecznie zgodna z prawdą. Obecnie kobiety znacznie więcej wiedzą na temat tego jak wygląda poród i są lepiej do niego przygotowane. Dodatkowo mamy do czynienia z rozwojem medycyny oraz zmianami w samym podejściu do rodzącej. Dlatego trudny poród matki nie oznacza wcale, że będzie taki również u córki.

            

           Zdjęcie: Fotolia fot. by © Kati Molin

           Polecane artykuły
           Komentarze
           Dodaj komentarz
           17-8-2018
           Ocena:
           Nacięcie krocza "prawie" bezbolesne. Masakra. A zszywanie gorsze niż sam poród.
           A jeżeli wielogodzinne porodem nazwiemy skurcze regularne od godziny 5.00 odejście wód o 7.10 i urodzenie dziecka 7.45 to tak, jako pierworódka długo rodziłam...
           10-7-2015
           Ocena:
           W calym porodzie nacieie krocza bylo dla mne najardziej bolesne. Bez ostrzezenia. Nie mowiac juz o jakimkolwiek pytaniu czy chc czy sie zgadzam czy nie.
           29-3-2015
           Ocena:
           Witam :-) Jestem średnio doświadczoną mamą. W swojej gromadce mam troje dzieciaczkow,jak najbardziej planowanych i dwoje kolejnych (bliźnięta) których narodzyny były niesamowitą niespodzianką. To co przeczytałam na Pani blogu jest bardzo ciekawe,pouczające oraz wspierające młode mamy. Oby tak dalej :-)
           19-2-2015
           Ocena:
           Mój poród wyglądał tak, że o 10.00 podłączono mi kroplówkę z oksytocyną, a o 14.00 moja córka była już na świecie. Leżałam pod ktg, nikt nie pytał o zgodę na masaż szyjki czy nacięcie krocza. Mimo wszystko opiekowała się mną wspaniała położna, która korzystając ze swojego doświadczenia bardzo mi pomogła. Wbrew wszelkim opiniom wspominam swój poród pozytywnie, nie wyniosłam strasznych przeżyć, nie pamiętam bólu nie do wytrzymania - właściwie nie było tak źle. Spodziewałam się gorszych wrażeń.