Data modyfikacji:

Przebieg porodu – 10 mitów

Autor: Agnieszka Pytlińska

Poród owiany jest tajemnicą. I mimo że wszędzie można o nim przeczytać, wysłuchać relacji innych matek, to nadal pozostaje niepewność. Pytanie „Jak wygląda poród?” i "Jak to ze mną będzie?" jest na porządku dziennym. Nikt nie może zapewnić kobiety, że jej poród będzie wyglądał tak czy inaczej. My jednak spróbujemy obalić najczęściej powtarzane mity o porodzie.

 

10 mitów o porodzie

 

1. Nie można urodzić bez znieczulenia

  To oczywista nieprawda, chociażby dlatego, że przez tysiące lat kobiety nie miały dostępu do środków znieczulających. Drugim z pewnością bardziej przemawiającym do przyszłych mam uzasadnieniem będzie stwierdzenie, że każdy organizm ma inny próg bólu. Częstokroć to, co dla jednych jest bólem nie do zniesienia, dla innych jest tylko nieprzyjemnym odczuciem. Również w dzisiejszych czasach sporo kobiet świadomie decyduje się na poród bez znieczulenia i wcale tego nie żałuje. Najważniejsze aby decyzja należała do kobiety rodzącej.

  2. Raz dwa i po sprawie

   Niestety, nie ma tak dobrze. Poród trwa zazwyczaj kilka do kilkunastu godzin, więc o to, że nie zdążysz na porodówkę raczej nie musisz się martwić. Szczególnie jeśli rodzisz po raz pierwszy. Przypadki rodzenia w taksówce czy podczas zakupów, to raczej scenariusz filmowy niż porodowa rzeczywistość.

    

   3. Masaż zawsze pomaga

    To kolejny mit, który należy obalić. Trzeba pamiętać, że nie tylko każda kobieta jest inna, ale również każdy poród jest inny. To co przynosi ulgę podczas pierwszego pobytu na sali porodowej, nie musi się sprawdzić za drugim razem. Poza tym nieumiejętnie zrobiony masaż może sprawić rodzącej dodatkowy ból i dyskomfort.

     

    4. Nacinanie krocza jest bolesne

     Przede wszystkim musisz wiedzieć, że możesz się nie zgodzić na ten zabieg. Poza tym krocze nacinane jest podczas skurczu, kiedy główka dziecka bardzo silnie je uciska. To wszystko razem powoduje, że samo nacięcie jest praktycznie nieodczuwalne.

      

     5. Bywa, że kobiety chcą przerwać poród

      To akurat prawda. Takie sytuacje się zdarzają i to dość często, szczególnie w końcowej fazie I części porodu. Kobiety zmęczone wielogodzinnymi skurczami najchętniej wyszłyby z porodówki. Niestety do przerwania porodu nie wystarczą same chęci. Toteż mimo iż kobieta wyraźnie odmawia dalszej współpracy i tak kończy urodzeniem maluszka.

       


      6. Po cesarskim cięciu nie rodzi się już inaczej

       Jeszcze do niedawna cesarskie cięcie podczas tego zabiegu było wykonywane w linii od pępka w dół, przez co podczas kolejnego porodu istniało ryzyko pęknięcia blizny. Obecnie nacięcie prowadzone jest wzdłuż linii bikini, co znacznie zmniejsza ryzyko pęknięcia blizny, a tym samym nic nie stoi na przeszkodzie, by kolejny poród odbył się drogami natury.

        

        

       7. Najlepiej rodzić na plecach

        Ta pozycja jest najbardziej niekomfortowa zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Dziecku znacznie trudniej przedostać się przez kanał rodny, gdyż porusza się wbrew siłom grawitacji. Dodatkowo miednica i kość ogonowa nie odchylają się odpowiednio pod naporem główki. Znacznie lepiej będzie jeśli wraz z położną znajdziesz pozycję najwygodniejszą dla siebie.

         

        8. Drobne kobiety rodzą przez cesarskie cięcie.

         Wąskie drogi rodne mogą być powodem cesarskiego cięcia, ale nie muszą. Doświadczony lekarz może ocenić czy główka dziecka prześlizgnie się przez kości miednicy, czy też konieczna będzie operacja.

          

         9. Rodzenie w wodzie jest niebezpieczne

          Rodzenie w wodzie skraca pierwszą fazę porodu, łagodzi bóle, wpływa relaksująco i uspokajająco. Szyjka macicy szybciej rozszerza się, a mięśnie krocza są bardziej rozluźnione. To wszystko pomaga maluchowi w przyjściu na świat. Dlatego warto skorzystać z tej możliwości. Zanim jednak do tego dojdzie konieczne jest uzyskanie zgody lekarza.

           

          10. Córka rodzi jak jej matka

           To dość często powtarzana opinia, jednak nie koniecznie zgodna z prawdą. Obecnie kobiety znacznie więcej wiedzą na temat tego jak wygląda poród i są lepiej do niego przygotowane. Dodatkowo mamy do czynienia z rozwojem medycyny oraz zmianami w samym podejściu do rodzącej. Dlatego trudny poród matki nie oznacza wcale, że będzie taki również u córki.

            

           Zdjęcie: Fotolia fot. by © Kati Molin


           Autor

           Agnieszka Pytlińska

           Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

           Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

           Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

           Komentarze
           08-01-2021
           Ocena:
           Moje 2 porody wspominam jako dość szybkie (1 - 2 godziny, drugi 3).Nie było to tak straszne przeżycie. Myślę, że straszenie przyszłych matek skutkuje odczuwaniem bólu, jako bardziej intensywnego niż jest w rzeczywistości. Nacięcia krocza nie odczuwałam. Ogólnie poród opisałabym raczej jako nieprzyjemne skurcze, a nie rozdzierające boleści.. Odwieczna maniera straszenia, pokazywania porodu, jak tortur nie pomaga młodym kobietom, z których wiele urodzi tak jak ja..
           17-08-2018
           Ocena:
           Nacięcie krocza "prawie" bezbolesne. Masakra. A zszywanie gorsze niż sam poród.A jeżeli wielogodzinne porodem nazwiemy skurcze regularne od godziny 5.00 odejście wód o 7.10 i urodzenie dziecka 7.45 to tak, jako pierworódka długo rodziłam...
           10-07-2015
           Ocena:
           W calym porodzie nacieie krocza bylo dla mne najardziej bolesne. Bez ostrzezenia. Nie mowiac juz o jakimkolwiek pytaniu czy chc czy sie zgadzam czy nie.
           29-03-2015
           Ocena:
           Witam :-) Jestem średnio doświadczoną mamą. W swojej gromadce mam troje dzieciaczkow,jak najbardziej planowanych i dwoje kolejnych (bliźnięta) których narodzyny były niesamowitą niespodzianką. To co przeczytałam na Pani blogu jest bardzo ciekawe,pouczające oraz wspierające młode mamy. Oby tak dalej :-)
           19-02-2015
           Ocena:
           Mój poród wyglądał tak, że o 10.00 podłączono mi kroplówkę z oksytocyną, a o 14.00 moja córka była już na świecie. Leżałam pod ktg, nikt nie pytał o zgodę na masaż szyjki czy nacięcie krocza. Mimo wszystko opiekowała się mną wspaniała położna, która korzystając ze swojego doświadczenia bardzo mi pomogła. Wbrew wszelkim opiniom wspominam swój poród pozytywnie, nie wyniosłam strasznych przeżyć, nie pamiętam bólu nie do wytrzymania - właściwie nie było tak źle. Spodziewałam się gorszych wrażeń.
           dziecko po porodzie

           Dlaczego dziecko się nie obraca do porodu?

           2022-06-28
           W ciągu życia płodowego dziecko wielokrotnie zmienia swoje ułożenie w brzuchu mamy – do około 34. tygodnia ciąży ma tyle miejsca, aby robić to swobodnie. Później, w ostatnich 4-6 tygodniach przed porodem, maluszek powinien już przyjąć pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, czyli tę z główką skierowaną ku dołowi. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego dziecko nie obraca się do porodu, czy inne pozycje są wskazaniem do cesarskiego cięcia i czy można pomóc maluszkowi w ustawieniu się w odpowiedni sposób? Wyjaśniamy.
           koszula do porodu

           Jaka koszula do porodu?

           2022-03-19
           Masz już plan porodu? Torba do szpitala spakowana? Wszystko dopięte na ostatni guzik czy brak ci jeszcze koszuli do porodu? Jeśli zastanawiasz się, jaka koszula do porodu będzie praktyczna, koniecznie przeczytaj ten artykuł. W nim dowiedz się, jakie zalety ma koszula do porodu jednorazowa, koszula do porodu rozpinana oraz czy wybrać długi rękaw, czy jednak lepsza będzie koszula do porodu na ramiączkach. Doradzamy najlepiej, jak umiemy :)
           torba na poród

           Kiedy spakować torbę do porodu? Lista

           2022-02-25
           Za miesiąc masz wyznaczony termin porodu? To najwyższy czas, by torba do porodu była gotowa do akcji razem z tobą! Podpowiadamy, kiedy spakować torbę do porodu. Lista rzeczy potrzebnych w szpitalu w okresie okołoporodowym nie jest zbyt długa, ale zawiera wszystko, co koniecznie musisz mieć ze sobą, gdy szykujesz się na przyjęcie nowego członka rodzinny. Notuj, by nie zgubić się w gąszczu informacji.
           co kupić na baby shower

           Co kupić na baby shower? Propozycje prezentów na baby shower

           2022-01-01
           Baby shower, czyli imprezka na cześć mającego się narodzić dziecka, staje się coraz bardziej popularna. Niestety osoby zaproszone często nie wiedzą do końca, co przynieść ciężarnej w prezencie. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, nie martw się – pomożemy ci podjąć decyzję. Oto, co kupić na baby shower, by uszczęśliwić przyszłą mamę.
           cesarskie

           Jak wygląda planowane cesarskie cięcie?

           2021-10-17
           Cesarskie cięcie to rodzaj porodu operacyjnego – dziecko przychodzi na świat po otwarciu powłok brzusznych matki. Czasami konieczność jego przeprowadzenia zachodzi nagle, ale często jest to zabieg planowany. Dowiedz się, jak wygląda cesarskie cięcie w obu tych trybach i kiedy należy udać się do szpitala, gdy termin „cesarki” jest już ustalony.
           porod

           Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

           2021-09-21
           Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.
           pród

           Poród w wodzie - jak wygląda? Jakie są jego wady i zalety?

           2021-07-10
           Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu kobiety, może mieć również ogromny wpływ na przyszłość dziecka oraz na kształt relacji matka-niemowlę. Zdarza się, że jest to przeżycie bardzo trudne, dlatego świadomi przyszli rodzice starają się zaplanować ze szczegółami jego przebieg. Jednym z pomysłów na ułatwienie dziecku przyjścia na świat i ulżenie kobiecie w bólu jest poród w wodzie. Staje się on coraz popularniejszy i łatwiej dostępny. Czy warto wziąć go pod uwagę, przygotowując plan porodu?